środa, 28 lipca 2010

Opcyjna perspektywa

Jesteśmy świadkami silnego odbicia cen miedzi (jak na wykresie).


Miedź od tegorocznych minimów na ok. 6000 USD za tonę, wzrosła do 7150 USD obecnie. Maksimum z początku kwietnia to tymczasem niecałe 8000 USD.

Przy cenie 7620, 4 miesiące temu wystawiłem short call, target 9000 pkt na 6 miesięcy, premia 338 pkt. Obecnie opcja ta jest warta 38 pkt (300 pkt zysku). Myślę, że kiedy cena miedzi ponownie wzrośnie do 7800-8000 USD, warto pomyśleć o sprzedaży takiej opcji jeszcze raz. Jeśli wzrosty będą tak strome jak w ostatnich 2 tygodniach, premia może wynieść nawet ponad 350 pkt.

Najpierw jednak warto sobie zadać pytanie, jakie są średnio i krótkoterminowe perspektywy fundamentalne na rynku miedzi. Moim zdaniem teraz mamy do czynienia ze zwykłym odreagowaniem wywołanym słabnięciem dolara (wzrosty na parze EURUSD) jak i wskutek znacznego spadku zapasów metalu na giełdach w Londynie i Szanghaju. 

Równowaga cenowa uwzględniająca powyższe czynniki, powinna wystąpić nie wyżej niż przy szczytach na 8000 USD i dlatego ten poziom wydaje się optymalny do sprzedaży opcji.

A na jakich opcjach Twoim zdaniem można dobrze zarobić?

4 komentarze:

 1. CZesć dzięki za rady w shoutboxie, mógłbyś opisać jak dokładnie wystawić takie opcje w option traderze (mam demo póki co).

  Z góry dziękuję
  Andrzej

  OdpowiedzUsuń
 2. Trzeba zaznaczyć instrument "Copper" a następnie wybrać opcję Vanilla->Call, wpisać cenę rozliczenia Strike 9000, dzień wygaśnięcia 28 stycznia i wielkość pozycji np. 0,1 lota, następnie zaznaczyć Sprzedaj. Później klikamy "Zapytaj" a następnie klikamy "Sprzedaj". Teraz premia wynosi 228 pkt czyli ok. 2100 zł dla wielkości pozycji 0,1 lota.

  Pamiętajmy, że każde 100 pkt zysku/straty to ok. 1000 zł.

  Sam trzymam Margin Level na ok. 300% czyli 3-krotne pokrycie środkami własnymi minimalnego depozytu. To zapobiega automatycznemu zamknięciu pozycji w wypadku nagłej zmiany ceny na naszą niekorzyść.

  OdpowiedzUsuń
 3. Dziękuję za wyjaśnienia. Czyli wykres powinien wyglądać tak http://img34.imageshack.us/img34/51/copperq.jpg ?
  Jeżeli dobrze rozumiem wskazania na tej platformie to na początek wpłacamy premię jako depozyt czyli 770 a nasz maksymalny zysk brutto to 2368.53 ?

  Ale co w przypadku straty - czy fakt że w teorii jest nieograniczona oznacza że nawet jak pobiorą nam cały depozyt to i tak będziemy musieli dopłacać?

  Z góry dziękuję
  Andrzej

  OdpowiedzUsuń
 4. Zgadza się, tak to powinno wyglądać.

  Na depozyt wpłacamy premię oraz środki własne.Od razu zaczynamy od straty bo do wyceny pozycji doliczany jest spread, który uiścimy jeśli zamkniemy pozycję przed wygaśnieciem. Jeśli dotrzymamy do końca to spreadu nie płacimy. Tak czy inaczej na koncie potrzebujemy więcej środków, przynajmniej dopóki cena opcji istotnie nie spadnie.

  W przypadku znaczącego wzrostu kursu miedzi po otwarciu opcji, jeśli środków nie starczy na wyższy depozyt, to jeśli Margin Level spadnie poniżej 30% to XTB zamknie taką opcję automatycznie a Ty zapłacisz tym samym spread.

  Takie sytuacje zdarzają się przy znaczących wahnięciach na rynku, po których przeważnie sytuacja się stabilizuje. Dlatego warto mieć wysoki Margin Level, zwłaszcza na takim zmiennym rynku jak rynek miedzi.

  Jeśli np. wskutek wysokiej luki otwarcia Margin Level będzie ujemny to pozycja zostanie zamknięta automatycznie zaraz po otwarciu a Ty zostaniesz wezwany przez XTB do wyrównania debetu, jaki powstał na Twoim koncie.

  OdpowiedzUsuń

Komentarze niecenzuralne, nie odnoszące się do posta, pisane tylko w celach marketingowych i z użyciem opcji Anonimowy - będą usuwane.

W celu komentowania bez logowania, wybierz opcję Nazwa/adres URL