poniedziałek, 7 czerwca 2010

Pożywka dla inwestorów - drugi numer Equity Magazine

Rynek złota. Czy ostatnie wzrosty do około 1240 USD za uncję to efekt zabezpieczania przed kryzysem fiskalnym w Europie czy typowa spekulacja? Trend wzrostowy trwa już 9 lat i niektórzy gracze mogli zapomnieć, że bessa też jest możliwa (str. 4)

Inwestowanie w obligacje. Powierzanie środków na z góry ustalony procent to nietylko cecha lokat bankowych. Niektóre instrumenty mogą dać wyższy zysk, choć wiążą się z podobnym ryzykiem. W innych zysk jest wielokrotnie większy przy wielokrotnie wyższym ryzyku. Można wybierać między obligacjami skarbowymi, komunalnymi i korporacyjnymi (str. 8)

Strategie inwestowania w fundusze. Lepiej wchodzić i wychodzić z rynku mając z góry ustalone założenia gry - zaplanowane posunięcia zależnie od zmian sytuacji rynkowej oraz osobistej (str. 10)

Geoarbitraż - czym jest i jak z niego korzystać? - Nierówność na świecie w poziomie dochodów i cen towarów i usług może być wykorzystana z korzyścią. Wystarczy aby te różnice przekładały się na nasze realne oszczędności. Fajnie też, jeśli podróże są naszą pasją a my lubimy zmiany (str. 14)

Kredyt hipoteczny w UK. Kompendium wiedzy. Ciekawe studium porównawcze z Polską i być może wskazanie kierunku, w którym powinien zmierzać nasz rodzimy rynek (str. 16)

Goldman Sachs. Najpotężniejszy bank inwestycyjny świata a jednocześnie wzbudzający najwięcej kontrowersji. Warto poznać go bliżej (str. 21)

Żyjemy w erze zawirowań. Recenzja książki Alana Greenspana, wieloletniego prezesa amerykańskiej Rezerwy Federalnej i znanego ekonomisty - analityka rynków. Czy silne wahania rynków są nieodłączną częścią życia w naszych czasach? (str. 24) Uwaga konkurs!

VIX - indeks strachu. VIX - indeks zmienności, może podpowiadać o umiejscowieniu istotnych punktów zwrotnych na giełdzie. Zbytnia pewność co do świetlanej przyszłości może być zapowiedzią spadków a strach przed katastroficzną przyszłością zapowiedzią pozytywnego przesilenia na rynku (str. 30)

Opcje binarne - znaczenie i wycena. "Opcja binarna to instrument wybitnie spekulacyjny bo przypomina zwykły zakład." Zaletą opcji binarnych jest z góry ustalona maksymalna strata, drugą cechą jest z góry znany maksymalny zysk. Opcje te przez swoją prostotę, są dość popularne, choć jeszcze nie w Polsce (str. 31)

ROE bez tajemnic. Z ang. return on equity czyli zwrot na kapitale własnym. W sytuacji, kiedy inwestor ma do czynienia z dwoma przedsiębiorstwami o podobnym ROE, warto zbadać ten wskaźnik dokładniej (str. 35)

Magazyn można pobrać tutaj

4 komentarze:

 1. Nie wiem czy czytałeś w shoutboxie ale jest dość konkretna sugestia dot. Twojego przyszłego artykułu, mianowicie:
  "Norbert: O tak!! Popieram! Zdzichu do opcji ;)"

  ;-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Czemu nie - opcje to ciekawy sposób na zarabianie, oczywiście przy odpowiednio dużym ryzyku jeśli się sprzedaje opcje i statystycznie przy odpowiednio małej szansie na zysk jeśli się opcje kupuje.

  OdpowiedzUsuń
 3. apropo pierwszego artykułu; jeden z polskich bloggerów (Artur Hess) opisuje swoje ruchy na rynkach (zrobił 420% w ostatni rok) i teraz spodziewa się złota po 1300$ (ma longi z 1220$, z resztą ja też;)) polecam temat, bo gość ma niezłą intuicję

  OdpowiedzUsuń
 4. Zaglądam na bloga Artura Hessa, pisze też ciekawe recenzje. Złoto po 1300 USD za uncję jest oczywiście możliwe np. do końca tego roku, zresztą byłaby to dość łagodna forma kontynuacji trendu wzrostowego. Ile jednak byłoby to procent zysku od obecnego kursu? Około 5% nie jest to duże a ryzyko korekty cen kruszcu do np. 1100-1150 czyli o ok. 10% jest moim zdaniem wysokie.

  OdpowiedzUsuń

Komentarze niecenzuralne, nie odnoszące się do posta, pisane tylko w celach marketingowych i z użyciem opcji Anonimowy - będą usuwane.

W celu komentowania bez logowania, wybierz opcję Nazwa/adres URL