środa, 23 czerwca 2010

Jak oszczędzać na spłacie kredytów walutowych?


Około pół roku temu pisałem o nowym serwisie do wymiany walut pomiędzy użytkownikami - Walutomacie i opowiedziałem o moich pierwszych wrażenia jako użytkownika. Teraz serwis ten jest dość dobrze znany i rozpoznawany. Już kilkudziesięciu Czytelników skorzystało z artykułu i przyłączyło się do użytkowników serwisu.


W międzyczasie sprawdzałem, w jaki sposób mógłbym wykorzystać Walutomat dla osiągania prywatnie realnych korzyści z bardziej opłacalnej wymiany walut. Posiadam bowiem kredyty hipoteczne we frankach szwajcarskich (CHF), których łączne raty to około 1400 zł miesięcznie. Spread walutowy banku w którym mam kredyt (BGŻ), za ostatni rok wynosił średnio ok. 8-9%, w tym kurs sprzedaży banku jest o ok. 4% powyżej kursu średniego. Na tej podstawie wyliczyłem, ile mogę miesięcznie/rocznie oszczędzić spłacając kredyt we frankach. Będzie to około 40-50 zł miesięcznie / 500-600 zł rocznie czyli jak dla mnie całkiem sporo.


Możliwość spłaty kredytów bezpośrednio w walucie zaciągania, daje wprowadzona rekomendacja S II, która była też przez prasę określana jako "kaganiec na spread walutowy" wykorzystywany przez banki jako źródło dodatkowych zysków, zwłaszcza w czasie spadku rentowności portfela kredytowego i wzrostu kosztu pieniądza na rynku międzybankowym. Poniżej treść ze strony KNF:


"Rekomendacja wprowadza dodatkowe, w stosunku do Rekomendacji S, zalecenia dotyczące informowania klientów o spreadzie walutowym, obciążeniach oraz ryzyku związanym z istnieniem różnic między kursem sprzedaży a kursem kupna walut obcych przed zawarciem oraz w trakcie trwania umowy o kredyt w przypadku kredytów udzielnych w walucie obcej lub indeksowanych kursem waluty obcej. Zgodnie z nowymi zaleceniami bank powinien umożliwić klientowi na jego wniosek spłatę rat w walucie indeksacyjnej przy kredycie indeksowanym kursem waluty obcej (zmiana sposobu spłaty powinna dotyczyć wszystkich rat od daty zmiany umowy, co oznacza, że może być dokonana tylko jeden raz w trakcie trwania umowy)."

Przejdźmy do rzeczy. Bank wdrażając procedurę do obsługi rekomendacji S II, wprowadził też prowizję za zmianę waluty spłaty kredytu, która w BGŻ wynosi 0,25% kwoty kredytu, w moim wypadku w sumie wyniosło to ok. 900 zł czyli całkiem sporo. Po kilkutygodniowym namyśli zdecydowałem się jednak skorzystać. W skali 3 lat powinienem bowiem na spłacie oszczędzić ok. 50 zł * 36 miesięcy = 1800 zł a więc włożony teraz kapitał (900 zł na prowizję) w ciągu 3 lat będę w stanie podwoić z uzyskanych oszczędności. W międzyczasie oczywiście fajnie byłoby sprawdzić, czy jest sposób aby odzyskać kwotę z prowizji bankowej, np. jeśli KNF uzna, że pobieranie prowizji za zmianę waluty jest złamaniem praw klienta.

I tak w czwartek złożyłem zlecenie zakupu franków poprzez Walutomat po kursie 2,9400. Zlecenie wykonało się w 99% tego samego dnia a w 1% następnego ranka. Poniżej zrzut z Walutomatu:


W czwartek / piątek kurs sprzedaży CHF w BGŻ wynosił 3,08-3,09 a w poniedziałek kiedy nastąpiłą spłata pierwszej raty w walucie - 3,0566:


Tak wiec już po kilku dniach oszczędziłem na spłacie kredytu około 50 zł.

Jeśli zaciągasz teraz kredyt w walucie obcej, warto się zastanowić czy nie ustalić spłaty w walucie. Można na tym sporo oszczędzić, zwłaszcza że jeśli na to się zdecydujesz przy zaciąganiu kredytu, nie płacisz za to prowizji. Jeśli natomiast masz już kredyt walutowy tak jak ja, należy skonsultować się z bankiem i sprawdzić z jakimi opłatami będzie się wiązał nowy sposób spłaty. Prawdopodobnie największa to prowizja za zmianę waluty spłaty brana jako procent od kwoty kredytu (w BGŻ 0,25%).

Portal Walutomat posiada konta dewizowe w bankach BZ WBK, PKO BP i PKO SA i korzystając z serwisu, lepiej otworzyć konto w jednym z tych banków, tak aby nie płacić prowizji za przelewy walutowe. Sam korzystam z BZ WBK, gdzie wszystkie rachunki w walucie są prowadzone bezpłatnie a bank nie wymaga stałych wpływów na te konta.

Jeśli spłata kredytu będzie się odbywać w innym niż jeden z wymienionych banków (tak jak ja spłacam kredyt w BGŻ) to lepiej walutę wypłacić bezpośrednio w kasie naszego banku obsługującego Walutomat (dla mnie BZ WBK) i wpłacić w kasie banku w którym mamy kredyt (dla mnie BGŻ). Inaczej BZ WBK i BGŻ pobiorą prowizję za wysyłkę przelewu (BZ WBK) i przyjęcie przelewu (BGŻ). 

Kwoty prowizji są wyższe niż za przelewy w złotówkach bo przelewy dewizowe są traktowane jako przelewy zagraniczne. Aby uniknąć fatygi chodzenia co miesiąc by wypłacić i wpłacić walutę w kasie, sam kupiłem franki na 2 miesiące z góry a w przyszłości planuję kupować na 3-4 miesiące do przodu. 

Plusem takiego systemu jest oszczędność czasu jak też to, że wiemy z góry po jakim kursie w najbliższych miesiącach nastąpi spłata raty. Wcześniej możemy spokojnie obserwować rynek walutowy i ustalić, po jakim kursie (oczywiście realistycznym) kupimy walutę na kolejnych kilka płatności.

O czym warto wspomnieć, około tygodnia temu otrzymałem od Walutomatu taki komunikat:


Informuje on, że teraz możemy składać zlecenia do Walutomatu z kursem przez nas ustalonym, co z jednej strony daje możliwość kupna lub sprzedaży waluty po kursie nawet lepszym niż kurs średni, jeśli jesteśmy gotowi dłużej czekać na realizację lub też zdecydować się na kurs nieco słabszy niż średni ale zrealizować zlecenie natychmiastowo.

Podstawowe informacje o składaniu zleceń i funkcjonowaniu Walutomatu znajdziecie w poprzednim wpisie. Jeśli nie macie jeszcze konta w serwisie, możecie je otworzyć (oczywiście bezpłatnie) klikając na jeden z linków we wpisie od słowa "Walutomat".

Zapraszam do zadawania pytań i opisywania Waszych pomysłów na tanie wymiany walutowe.

16 komentarzy:

 1. Walutomat był dobry jak startował. Teraz to ruletka. Chcąc wymienić funty na złotówki czekałem 2 tygodnie za 103 innymi użytkownikami. Żenada. Ustalanie własnego kursu też niewiele pomaga. W większości ci którzy chcą kupić walutę ustawiają kurs dużo niżej niż średni a ci co sprzedają - wyżej.

  Dla wymiany CHF ciekawy jest też https://internetowykantor.pl/. Tam od razu zna się kurs wymiany i pieniądze są następnego dnia. Jest trochę gorszy niż kurs średni z Walutomatu ale czekając w kolejce tydzień czy dwa można sporo stracić (ale i zyskać). Wiem, że autorzy mają w planie wprowadzać inne waluty.

  OdpowiedzUsuń
 2. @ Sokomaniak, fakt że osoby które ustawiły zlecenie po kursie średnim czasem długo czekały, zwłaszcza jeśli np. chciały sprzedać funty a kurs był w tym czasie bardzo wysoko, jak teraz.

  Sam bym w takiej sytuacji przy obecnych możliwościach złożył zlecenie sprzedaży funtów kilka groszy poniżej średniego i miał wymianę prawdopodobnie tego samego dnia.

  Gorzej jeśli ktoś chce wymienić większą kwotę tzn. kilkudziesiąt tys. zł, wtedy trzeba mieć farta by wymiana odbyła się szybko albo zgodzić się na kilka groszy odchylenia i poczekać do kilku dni.

  OdpowiedzUsuń
 3. Małe sprostowanko: możliwość spłat kredytu w walucie wprowadziła rekomendacja S II (zwana S bis), a nie T ;-)

  OdpowiedzUsuń
 4. @ Krasus, wielkie dzięki, ale gafa z mojej strony, już sprostowałem we wpisie ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Witam,
  @Zdzichu Dziękuję za zainteresowanie Walutomatem i ciekawy wpis.

  @Sokomaniak Dlatego własnie wprowadziliśmy zmiany, żeby nie trzeba było tak długo czekać. Obecnie kolejka na wymianę EUR i USD po kursie średnim to max. 1 dzień, w praktyce kilka godzin a często nawet minut.

  Na funcie nadal mamy sporą kolejkę, ale zawsze można wymienić walutę od razu proponując bardziej korzystny dla drugiej strony kurs.

  Ciekawie sytuacja wygląda w kwestii wymiany CHF. Wprowadzenie zmian spowodowało, że użytkownicy wymieniają tę walutę tylko po kursie ustalonym. I tak np. można u nas kupić dzisiaj (24 czerwca o 15.39) od ręki CHF po 3,0500, a u wspomnianej konkurencji po 3,0543. Dlatego proszę jeszcze nie spisywać nas na straty :-).

  Pozdrawiam
  Adrian Łaźniewski
  Rzecznik prasowy
  Walutomat.pl

  OdpowiedzUsuń
 6. Cieszę się że Walutomat do nas zagląda. Oby tylko kiedyś opłaty za użytkowanie nie popsuły nam radości z użytkowania ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. @Zdzichu
   i porównywarka kantorów http://strefawalut.pl też tutaj zagląda ;)

   Usuń
  2. fajna porównywarka, tak trzymać !!!

   Usuń
 7. Podoba mi się taki PR, plus dla walutomatu.

  OdpowiedzUsuń
 8. Te wszystkie kantory internetowe działaja niemal identycznie, najwąznieje to nich korzystać, natomiast wybór konkretnego nie jest istotny, bo różnić dużych nie ma.

  OdpowiedzUsuń
 9. no pewne różnice są bo przecież nie będziemy wymieniać waluty w ekantorze o kapitale zakładowym 5000zł skoro możemy wymienić w takim powyżej 1mln. a tak jak patrzę na http://strefawalut.pl to jest całkiem sporo tych mniejszych (dla mnie mniej bezpiecznych) kantorów internetowych

  OdpowiedzUsuń
 10. Żeby podjąć właściwą decyzję proponuję skorzystać z największej w Poslce porównywarki kantorów internetowych http://www.marketportal.pl/ - dokładny opis wszystkich działających na rynku kantorów online a przy okazji kursy walut Forex.

  OdpowiedzUsuń
 11. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 12. Od początku zeszłego roku wymieniam poważne kwoty w www.lowspread.pl i nigdy nie czekałem na walutę dłużej niż 3-4 godziny. Przy kwocie jednorazowej wymiany rzędu 40-50 tys. euro to nie jest długo. Obecnie uzyskałem jeszcze lepsze warunki zbijając bardziej spread. Polecam!

  OdpowiedzUsuń
 13. Ja korzystam z porównywarki kantorbox.pl i jestem bardzo zadowolona. Jeżeli chodzi właśnie o porównywarki i kantory to wydaje mi się, że często powinniśmy je zmieniać. Wtedy możemy liczyć, że będziemy mieli lepszy zysk.

  OdpowiedzUsuń
 14. Ja korzystam z kantoru cashbroker.com. Są młodzi ale dbają o moje interesy a to dla mnie jest najważniejsze, póki tak będzie na pewno nie zmienię ich na inny. Tanio szybki i wygodnie

  OdpowiedzUsuń

Komentarze niecenzuralne, nie odnoszące się do posta, pisane tylko w celach marketingowych i z użyciem opcji Anonimowy - będą usuwane.

W celu komentowania bez logowania, wybierz opcję Nazwa/adres URL