wtorek, 4 maja 2010

Inwestycyjne podsumowanie kwietnia


Szybko minął kolejny miesiąc. Czas rozliczyć się z podjętych w nim działań i wyciągnąć wnioski na przyszłość.


Sprzedałem akcje Getin Noble Banku po 6,06 zł, zysk 12% brutto po 7 miesiącach czyli wynik średni. Przyczyna sprzedaży to: 1) ryzyko wycofania Getin Noble z giełdy w dalszym terminie, które może być dokonane poprzez zamianę pozostających w obrocie akcji na Getin Holding (ryzyko niekorzystnego parytetu)
2) z racji powyższego i niższej płynności GNB, inwestorzy wolą otwierać ekspozycję na Getin poprzez Getin Holding a nie Getin Noble Bank. 

Mimo wszystko może będzie warto odkupić akcje jeśli dojdzie do wyraźnego spadku kursu Getin Noble w okolice 5-5,5 zł a jeśli w tym czasie Getin Holding nie stanieje.

Zamknąłem grę na spadki kursu PKO BP przy dużej stracie (otwarcie po 38,48 a zamknięcie po 41,07). Ta pozycja była też zabezpieczeniem portfela przed spadkami na giełdzie. Dla przykładu w czasie otwierania pozycji S, akcje Getin Noble kosztowały 5,70-5,80 zł, tak więc strata na PKO została częściowo zamortyzowana zyskami na Getin Noble.

Obecnie kontrakty na PKO BP są notowane w okolicach 42-42,5 zł więc cięcie strat było opłacalne.W najbliższej przyszłości nie planuję grać na spadki na PKO BP, ponieważ posiadam inne - chyba ciekawsze pozycje nastawione na spadki.

Sprzedałem opcje na wzrost indeksu Wig20 serii wrześniowej OW20I0300. Otrzymałem premię 22,5 pkt od sztuki. Jeśli Wig20 nie wyniesie więcej jak 3000 pkt w dniu 17 września 2010, to zarobię na sztuce 225 zł brutto.

Dokupiłem akcji LC Corp po 1,59 zł, po tym jak kurs bez informacji ze spółki, rozpoczął korektę razem z Wig20 ale znacznie silniejszą. LC Corp zachowuje się chyba najsłabiej z deweloperów a tymczasem spółka ma moim zdaniem jedną z najbezpieczniejszych sytuacji finansowych w branży. Zadłużenie mocno spadło a zarząd teraz będzie budował na już posiadanych działkach, dzięki czemu uwolni zainwestowane pieniądze. Strata z 2009 roku pochodzi z aktualizacji wyceny Arkad Wrocławskich więc cash flow na tym nie ucierpiał. Możliwe, że w tym czy kolejnym roku strata zostanie odwrócona.

Cena / Wartość księgowa dla akcji LCC to 0,75 przy uwzględnieniu straty na Arkadach. Jest to moim zdaniem bardzo tanio na tle rynku. Także spółka w najbliższych kwartałach nie powinna notować wyraźnych strat. Na wyraźne zyski trzeba poczekać z rok aż zacznie się księgowanie kolejnych rozpoczętych projektów deweloperskich.

Zapisałem się na akcje PZU poprzez rachunek w DI BRE. Jak pisałem w poprzednich komentarzach, liczę na zyski tak w krótkim jak i w średnim terminie. Kurs będzie wspierany głównie poprzez dość niski wskaźnik Cena / Zysku i stabilne dochody z działalności ubezpieczeniowej. Zyski powinny rosnąć w miarę jak spółka przeprowadza restrukturyzację zatrudnienia oraz odbudowuje kapitały własne, wydrenowane w mega dywidendzie w 2009 roku.

Wynik portfela na inwestycjach wyniósł w kwietniu -0,1%. Dokonałem dopłaty 0,8% wartości portfela, więc wynik sumaryczny to +0,7%. Od początku roku, wynik na inwestycjach wyniósł +7,7% a dopłaty +1,5% czyli w sumie +9,2%. Jest celem ambitnym lecz możliwym, by do końca roku wynik na inwestycjach wzrósł do ok. +15% brutto.

Jako że skład portfela i udział poszczególnych aktywów zmienia się dość często, zamiast raz w miesiącu publikować zestawienia w tabeli, dodałem w pasku bocznym bloga notatkę tekstową. Tam znajdziecie  informacje uzupełniane na bieżąco.

Perspektywy na najbliższe pół roku

Przy stagnacji albo spadkach na Wig20 i miedzi, odnotuję zyski ze spadku wartości opcji call. Liczę też, że w końcu ujawni się atrakcyjność akcji LC Corp i kurs osiągnie okolice 2 zł. PZU będę trzymał lub sprzedam  jeśli kurs dojdzie do okolic 400 zł. 

Obecne pozycje trzymam w perspektywie średnioterminowej - do września 2010, kiedy wygasają wszystkie opcje. Do tego czasu nie zakładam znaczących zmian w portfelu, oprócz realizacji  cen docelowych, jak wyżej. 

Jeśli dojdzie do znaczących spadków, poszukam okazji do odkupienia Polnordu, Ganta, PGF, Getin Noble albo Getin Holding, oraz innych spółek których akcje miałem w tym i zeszłym roku a które nadal obserwuję. Wymagany zakres spadku kursu to 10-30% a więc sporo.

A jak Twoim zdaniem najlepiej lokować pieniądze przez najbliższe kwartały?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarze niecenzuralne, nie odnoszące się do posta, pisane tylko w celach marketingowych i z użyciem opcji Anonimowy - będą usuwane.

W celu komentowania bez logowania, wybierz opcję Nazwa/adres URL