środa, 5 maja 2010

Amber Gold Confidential

Czy słyszeliście o firmie, która wypłaci 10-12% nieopodatkowanego zysku rocznie nawet przez kolejne 4 lata a do tego gwarantuje 100% wpłaconego kapitału? Jeśli nie, to teraz macie okazję. Ta firma to Amber Gold Sp. z o.o. Dom Składowy z Gdańska, oferująca "lokaty i inwestycje" oraz pożyczki. Poniżej pierwszy i być może nie ostatni wpis na jej temat.

Czarny PR

Od kilku miesięcy jest o niej dość głośno. Pojawiło się kilka artykułów na jej temat m.in. w Gazecie Wyborczej

Generalnie redaktorzy ostrzegają Czytelników, że Amber Gold to nie bank a oferowane produkty to nie lokaty bankowe (pomimo że spółka często używa słowa "lokata") i jako takie nie posiadają gwarancji Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, który dotyczy jedynie wkładów bankowych. 

Jednocześnie spółka Amber Gold, tak na swojej stronie internetowej, blogu jak i w innych komentarzach pojawiających się w sieci, stara się udowodnić, że pomimo że nie jest bankiem, to pieniądze wpłacane na jej konta jak i obiecywane odsetki są bezpieczne.

Wątpliwości wokół Amber Gold nie są moim zdaniem właściwie formułowane. Mam nadzieję, że ten wpis wskaże pytania, na które należy odpowiedzieć by wyjaśnić o co tu chodzi.

Prezes 

W prasie jest przywoływany fakt, że prezes zarządu spółki - Marcin Plichta, był wcześniej skazany prawomocnym wyrokiem sądu za przywłaszczenie mienia. Chodziło o firmę Multikasa z którą był związany. 

Posiadała ona sieć punktów do płacenia rachunków za prąd  czy telefon. Przekazane Multikasie pieniądze nie trafiały jednak na właściwe konta usługodawców. Plichta dostał za to rok i dziesięć miesięcy w zawieszeniu na dwa lata.

Jak Plichta powiedział w wywiadzie, jego związki z Multikasą to błędy młodości a teraz jego działalność jest jak najbardziej legalna i czysta.

Amber Gold jako Dom składowy

Od 6 stycznia 2010 firma posiada status domu składowego. Powinno to oznaczać, że zdeponowane przez klientów surowce (złoto, platyna, srebro) są bezpieczne. Stając się domem składowym, firma musi bowiem przestrzegać ustawy o domach składowych z 2000 r., w tym poddawać się kontrolom Ministerstwa Gospodarki.

Czym jest właściwie dom składowy? W uproszczeniu jest to firma, która przechowuje oraz zarządza w imieniu klienta zdeponowanymi towarami. Istnieją wg polskiego prawa dwa rodzaje domów składowych: towarów rolnych (podlegają Ministerstwu Rolnictwa) i towarów przemysłowych (podlegają Ministerstwu Gospodarki). Amber Gold podlega temu ostatniemu.

W Polsce domy składowe nie są popularne. Wystarczy przytoczyć fakt, że Amber Gold jest pierwszym.

Ubezpieczenie

Jako dom składowy, AG z mocy ustawy winien posiadać obowiązkowe ubezpieczenie przechowywanego mienia od ognia i od innych zdarzeń losowych. Ubezpieczenie braku zwrotu wkładu/towaru klientowi nie jest jednak obowiązkowe i nie wiem, czy Amber takowe posiada.

Jedno ubezpieczenie drugiemu nie równe i każdy, kto miał szkodę ten wie, że w umowie musi być dokładnie zapisane, w jakiej sytuacji ubezpieczalnia zwraca pieniądze a w jakiej nie. Jeśli Amber nie ujawnia dokładnej treści ubezpieczenia to prawdopodobnie jego zakres jest wąski.

Jeśli Amber nie wypłaci pieniędzy a ubezpieczenie szkody nie pokryje, to klientowi pozostanie dochodzenie roszczeń w sądzie.

Umowa na przechowywanie a lokata

Amber Gold różni się od typowego zagranicznego domu składowego surowców przemysłowych / metali szlachetnych. Typowy dom składowy przyjmuje w depozyt surowce w zamian za opłatę za przechowywanie. Opłata ta jest jednym z głównych przychodów domu składowego.

Tymczasem  Amber Gold zawiera terminowe umowy na przechowywanie złota czy platyny i nie dość, że  nie wymaga prowizji za przechowywanie, to jeszcze płaci klientom. Opłata ta umownie nie istnieje. Jest natomiast obietnica odkupienia zdeponowanego metalu po kursie  odpowiednio wyższym od ceny zakupu co jest de fakto oprocentowaniem wniesionego wkładu.

Mamy więc sytuację, w której klient może kupić złoto od spółki po powiedzmy 100 zł za gram a jednocześnie obietnicę odsprzedania go po roku po 110 zł.

Przychody i zyski Amber Gold

Same fakty, że Amber Gold nie jest bankiem i że osoby wpłacające spółce pieniądze nie płacą od zysku odsetek wcale mnie nie niepokoi. Są bowiem na rynku firmy, które zapewniają różne produkty inwestycyjne nie podlegające opodatkowaniu (terminowe polisy na życie) albo depozyty zapewniające zyski o kilka procent wyższe (np. w SKOK-ach) niż lokaty w popularnych bankach.

Różnica polega na tym, że wiem jak działają SKOKi i polisy na życie. Lepsze lokaty w SKOKach wynikają z niższych kosztów działalności oraz tego, że SKOKi nie są nastawione na generowanie zysków jak banki. Podobnie polisy na życie umożliwiają nie płacenie podatku od kwoty wypłaty po zakończeniu polisy. Banki i zakłady ubezpieczeń współpracują. Zyskują i dzielą się korzyścią z klientem, traci urząd skarbowy.

Tymczasem nie wiem jak zarabia Amber Gold a przynajmniej wyjaśnienia spółki wydają się mi nieco podejrzane. Poniżej przedstawię cztery scenariusze, jak może zarabiać Amber Gold, począwszy od najbardziej zgodnego z prawem do najbardziej "spiskowego".

1. Amber Gold po prostu wierzy, że ceny złota, platyny i srebra będą szybko rosły w kolejnych latach. Dlatego oferuje klientom po 10-12% rocznie, opłaca prowizje pośredników i koszty przechowywania surowców. Jeśli ceny złota w PLN będą rosły po powiedzmy 15% i więcej rocznie, to może spółce zostanie nawet zysk. W tej wersji działalność spółki jest bardzo ryzykowna operacyjnie. Skąd weźmie pieniądze na odsetki i gwarantowanie wartości wkładów, jeśli ceny złota się osuną?

2. Amber Gold wpłacane przez klientów pieniądze lokuje w prowadzoną działalność pożyczkową. Pożycza na powiedzmy 25-30% a ma koszty na 15%, różnica stanowi zysk. Stać też spółkę na pokrycie strat wskutek niewielkich spadków wartości złota. Co jednak jeśli cena kruszcu mocno spadnie?

3. Amber Gold nie wiadomo co czyni z wpłacanymi spółce pieniędzmi. Może grać na foreksie, kontraktach, opcjach na surowce (złoto?), inwestować w akcje. Tak długo jak zarabia, tak długo będzie można wypłacać depozytariuszom po 10-12% rocznie.

4. Amber Gold to najzwyczajniej "łańcuszek szczęścia" albo inaczej "piramida finansowa". Wpłacający finansują wypłaty i odsetki. Tak długo, jak będzie więcej wpłat niż wypłat, wypłacający zarabiają. W którymś momencie piramida się zawali i ci ostatni stracą wszystko.

Na koniec dodam, że nie mam pojęcia, jak działa firma Amber Gold i czy produkty tej firmy to świetne inwestycje o niskim ryzyku dla wpłacającego czy dobrze zakamuflowane wyłudzanie pieniędzy. 

Tak długo będę wątpił, jak długo raporty finansowe Amber Gold nie zostaną ujawnione a inspektorzy nie będą regularnie sprawdzać, że złoto, na które wpłacili pieniądze klienci faktycznie leży w skarbcu, nie obciążone ryzykiem, nie stanowiące zabezpieczenia dla innych biznesów i działalności Amber Gold.

A co Ty sądzisz o tej firmie? Pomożesz w "śledztwie"?

Poniżej dodałem też kilka linków "w sprawie".

Link do pobrania Ustawy o Domach Składowych

Edit 23.06.2010:


Komunikat Ministerstwa Gospodarki:

"!!! U W A G A !!!

W dniu 21 czerwca 2010 r. Minister Gospodarki wydał decyzję, w której zakazał przedsiębiorcy AMBER GOLD Sp. z o.o. z siedzibą w Gdańsku przy ulicy Spichrzowej 15, prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie przedsiębiorstwa składowego.

Decyzja podlega natychmiastowemu wykonaniu."


Jak podaje MG w wyjaśnieniu, przyczyną wykreślenia jest fakt, że w chwili wydania zgody na prowadzenie działalności jako dom składowy, prezesem Amber Gold był Marcin Plichta. Ostatnio MG ustaliło, że Plichta był "skazany prawomocnymi wyrokami za przestępstwa m.in. przeciwko wiarygodności dokumentów, mieniu i obrotowi gospodarczemu". Dziwne, że MG nie potrafiło ustalić tego wcześniej a dziennikarze i bloggerzy dotarli do tych informacji przed MG.Amber Gold będzie się odwoływać od decyzji jako że Plichta już od kwietnia nie sprawuje funkcji prezesa.


Sądzę, że teraz lepiej nie podejmować pochopnych decyzji jeśli posiadasz tam ulokowane oszczędności. Zamykając lokatę przed terminem, stracisz na spreadzie czy karze za wcześniejsze zamknięcie, która o ile pamiętam dochodzi do 20% kwoty inwestycji. Jeśli termin wygaśnięcia lokaty jest bliski, może się uda wypłacić pieniądze wraz z odsetkami. Wtedy lepiej jednak trwale zakończyć przygodę z Amber Gold, tak na wszelkie wypadek.

63 komentarze:

 1. Dzień Dobry,

  na wstępie słowa podziękowania za próbę analizy oraz komunikacji z nami przed napisaniem artykułu. Niestety zdecydowana większość artykułów na nasz temat to jedynie spekulacje lub wręcz przekopiowane teksty z innych artykułów, często wogóle wypaczające sens oryginalnych materiałów. Czy wręcz po prostu podające nie prawdę. Tym bardziej doceniamy poświęcony czas i chęci poznania całej prawdy.

  Na naszym blogu znajdzie Pan odpowiedź na część postawionych tu pytań/ wątpliwości.

  Otwarcie na komunikację z Klientami jest właśnie odpowiedzią na pojawiające się wątpliwości. A to z kolei chyba jednak dowodzi, że nie mamy nic do ukrycia :)

  Życzymy więc udanego śledztwa. W razie jakichkolwiek pytań zapraszamy do dyskusji.

  Przy okazji KNF, jest Pan jednym z nielicznych autorów, który napisał całe sedno: "Lista ostrzeżeń publicznych KNF - umieszczenie Amber Gold na liście służy jak rozumiem wyjaśnieniu, że spółka ta nie jest bankiem". Jednak jak widać rynek odbiera to zgoła odmiennie.

  Jeszcze jeden cytat od Klienta z kolei z naszego bloga: "Nie rozumiem o co chodzi z tym knf. Przejrzałem ich stronę i tam jest lista podmiotów, które podlegają ich nadzorowi. I tam nie ma na tej liście wielu firm, które działają na rynku i oferują lokaty, inwestycje itd. A nie ma ich też na liście ostrzeżeń. To komu te firmy podlegają?"

  No właśnie...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Obyście nie dotali kulki w łeb...

   Usuń
 2. Szczerze to nie tykałbym takich bubli nawet kijem ;) Śmierdzi piramidą finansową z daleka. Haczyka szukałbym przede wszystkim w ubezpieczeniu (przedmiot - czy wszystkie pieniądze z odsetkami, czy tylko ubezpieczenie na dożycie) oraz to kto ubezpiecza (czy jest to towarzystwo z renomą czy takie które może upaść wraz z upadającym Amberem).

  Pozdr.

  OdpowiedzUsuń
 3. PS: na przykładzie Amber Gold oczekiwałbym również zmian w prawie, tak aby słowo "lokata" zostało zastrzeżone tylko do czynności bankowych gwarantowanych przez BFG (tudzież analogiczny organ w SKOK z racji na współistnienie w Polsce kas).

  Pozdr.

  OdpowiedzUsuń
 4. "Czy wręcz po prostu podające nie prawdę". Nieprawdę oczywiście razem :).
  Przy okazji dla chętnych polecamy:http://www.blog.ambergold.com.pl/amber-gold/merytoryczne-bledy-w-artykulach-o-amber-gold

  OdpowiedzUsuń
 5. @ Amber Gold,

  dziękuję za odniesienie się do wpisu.

  Jestem podejrzliwy w stosunku do Państwa produktu, lecz nie chcę też przypinać mu metki oszustwa. Najlepsze, co mogę zrobić, to ustalanie faktów plus dodawanie komentarza z możliwie największą starannością zachowania obiektywizmu.

  Dlatego na blogu już zapytałem ponownie, czy mógłbym wejrzeć w Państwa umowę z ubezpieczycielem. Jej dosłowna treść nie będzie publikowana a jedynie wnioski dla - jak to określiłem - "śledztwa".

  @ Cheed,

  właśnie zajmuję się tym haczykiem. Jeśli jednak uzyskam satysfakcjonujące odpowiedzi, co wtedy? Czy pozostać mimo wszystko przy nieufności (tak podpowiada intuicja) czy może podjąć ryzyko?

  Niedawno pisałem by być otwartym na nowe produkty. Dlatego wypada choćby dla zasady "prześwietlić" działalność Amber Gold. Zastanawiam się nawet, czy nie otworzyć lokaty na minimalną kwotę i na minimalny okres a następnie zrobić z tego "reportaż".

  Może tak zrobię, jeśli uzyskam jeszcze kilka satysfakcjonujących odpowiedzi...

  OdpowiedzUsuń
 6. @ Zdzichu

  "Jestem podejrzliwy w stosunku do Państwa produktu, lecz nie chcę też przypinać mu metki oszustwa. Najlepsze, co mogę zrobić, to ustalanie faktów plus dodawanie komentarza z możliwie największą starannością zachowania obiektywizmu."

  I dokładnie tylko tego oczekujemy :).

  Jeszcze słowa komentarza wymaga Pana tekst:
  "Typowy dom składowy przyjmuje w depozyt surowce w zamian za opłatę za przechowywanie. Opłata ta jest jednym z głównych przychodów domu składowego."

  Dom składowy to instytucja powołana w celu przechowywania i OBROTU dobrami w imieniu Klienta. Nie można więc mówić że "typowy" dom składowy zajmuje się jedynie przyjmowaniem towarów w depozyt. Podobnie jak w przypadku banków, różne banki kładą nacisk na różnego rodzaju ofertę, czy wręcz segmenty klientów, np. PKO BP i Noble Bank. A jednak oba są bankami.

  Tak samo w przypadku domów składowych. Są one powołane do obu wymienionych funkcji, więc obrót dóbr w imieniu Klienta jest jak najbardziej typowy. Przy okazji trzeba pamiętać, że w przypadku każdej z umów z naszymi Klientami przechowujemy dobra Klientów w czasie trwania umów. Być może w przyszłości pojawią się kolejne domy składowe i zapewne będą one miały nieco odmienną specyfikę od nas. Tak jak to wygląda w każdej innej branży firmy zawsze się czymś różnią, na co innego stawiają itd.

  OdpowiedzUsuń
 7. @ Amber Gold,

  nie pisałem, jakoby dom składowy zajmował się jedynie przechowywaniem. Zwróciłem uwagę, że typowy dom składowy pobiera opłatę za przechowywanie.

  Jako że AG nie pobiera opłaty a wręcz płaci klientowi i do dużo, jest to dla mnie anomalia konieczna do głębszej refleksji.

  Można to porównać do sytuacji, jakby bank dawał oprocentowanie kredytów niższe od oprocentowania depozytów. Coś wydaje się nie tak i klient bada sprawę, aż wyjaśni przyczynę.

  Dziękuję za odpowiedź na Państwa blogu, z niecierpliwością czekam na publikację raportu finansowy AG za rok 2009 z należytymi szczegółami i wyjaśnieniami oraz na przesłanie warunków ubezpieczenia wartosci depozytów złota w PZU.

  OdpowiedzUsuń
 8. @ Zdzichu

  "nie pisałem, jakoby dom składowy zajmował się jedynie przechowywaniem.
  Zwróciłem uwagę, że typowy dom składowy pobiera opłatę za przechowywanie."

  Właśnie o to chodzi, że tak samo typowe jest pobieranie opłat za przechowywanie, jak i obrót w imieniu Klienta. Naszą domeną w większym stopniu jest to drugie i na tym właśnie zarabiamy, dzieląc się efektami z Klientem. Odnośnie zaś opłaty za przechowywanie, również co oczywiste tym się zajmujemy. Dotyczy to nie tylko umów z Klientami, którzy zdecydują się na naszą ofertę, ale również istnieje możliwość zdeponowania u nas swoich dóbr, co jest ujęte w tabeli opłat. Jednak akurat w tym wypadku, nie jest to atrakcyjna oferta rynkowa, ze względu właśnie na to, iż naszą domeną jest obrót dóbr w imieniu Klienta. Kolejne domy składowe mogą skupić się na czym innym.

  Dlatego też jednak nietrafne jest porównanie:
  "Można to porównać do sytuacji, jakby bank dawał oprocentowanie kredytów niższe od oprocentowania depozytów. Coś wydaje się nie tak i klient bada sprawę, aż wyjaśni przyczynę."

  Tak byłoby gdybyśmy kupowali złoto drożej, a sprzedawali je taniej. Na naszym blogu na te pytania udzielaliśmy Panu odpowiedzi.

  OdpowiedzUsuń
 9. @ Amber Gold

  "Dlatego też jednak nietrafne jest porównanie..." - porównanie jest trafne lub nie zależnie od perspektywy. Tak jak napisałem, płacenie klientowi za przechowywanie jego równowartości złota ok. 10-12% rocznie bez cedowania na klienta ryzyka, jest dla mnie dziwne i budzi podejrzenia.

  Jeśli Państwa biznes jest opłacalny i rzeczywiście z obrotu złotem czerpiecie odpowiednie korzyści, to po poznaniu Państwa wyników i ich struktury, mogę się do takiej lokaty przekonać.

  P.S. Dziękuję za odpowiedzi na Państwa blogu.

  OdpowiedzUsuń
 10. Ciekawy wpis, warty przeczytania i swietna robota !
  Czekam z niecierpliwoscia na kolejna czesc po przestudiowaniu przez Ciebie raportu i OWU w PZU.
  Ja jednak z uwagi na osobe prezesa Marcina Plichty, nie powierzylbym moich pieniedzy tej instytucji. Byc moze kazdy zasluguje na druga szanse, ale nie za moje pieniadze :). Jakos mam wrazenie, ze "wilka zawsze ciagnie do lasu".

  OdpowiedzUsuń
 11. @ Domowybank,
  fora internetowe nt Amber Gold pełne są dziwnych komentarzy w stylu "oni są uczciwi" a zaraz obok "oni to złodzieje" a brakuje argumentów.


  Szukam teraz w sieci strony, gdzie za stosunkowo niską opłatę można dostać dobry raport o AG albo o firmie: "Salony Finansowe EX" która jest chyba związana z Amber Gold.

  Salonami kieruje Katarzyna Plichta. Zbieżność nazwiska nie jest chyba przypadkowa (prezes Amber Gold to Marcin Plichta).

  Znalazłem też nazwę Amber Gold Investment ale nic poza tym.

  Amber Gold powstał, jak podają raporty biznesowe, w 2009 roku, do tego zmieniał kilka (?) razy siedzibę i raz (?) nazwę. Jest to dla mnie dość zagmatwane.

  OdpowiedzUsuń
 12. Otrzymałem OWU z PZU od Amber Gold. Na razie czytam sam ale potrzebna będzie też interpretacja osoby obeznanej z prawem ubezpieczeniowym.

  OdpowiedzUsuń
 13. Jak się okazuje, Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU) są dostępne do pobrania ze strony PZU:

  http://www.pzu.pl/pub/files/PZU_SA/produkty/oc/OWU_OC_6335_VI.pdf

  Każdy może więc poczytać.

  OdpowiedzUsuń
 14. Salony Finansowe Ex Sp. z o.o. miały uzyskać nazwę Amber Gold Investment Sp. z o.o. do czego nie doszło. Istnieją tylko dwie spółki Amber Gold i Salony Finansowe, obie są spółkami prawa handlowego więc na pewno znajdzie Pan o nich informacje.

  Odnośnie zmian siedzib, wynikają one z rozwoju firmy i coraz większych potrzeb w zakresie obsługi Klientów, czy agentów. Od 26 marca Spółka ma nową siedzibę na ulicy Spichrzowej 15, od 4 maja cała centrala działa już właśnie pod tym adresem, na terenie historycznego śródmieścia Gdańska.

  Tak się akurat złożyło, że aktualnie prowadzona kontrola Ministerstwa Gospodarki jest już w nowej siedzibie.

  Zmiana miejsca została przeprowadzona wraz z usprawnieniem naszej infrastruktury teleinformatycznej, dzięki czemu będziemy mogli sprawniej obsługiwać Klientów. Przy okazji warto pamiętać, że posiadamy ponad 340 agentów, którzy to są głównym miejscem obsługi Klientów.

  OdpowiedzUsuń
 15. @ Amber Gold,

  Dziękuję za szybką odpowiedź.

  1) Czy jest taka możliwość, alby Państwo podali na swojej stronie lub blogu wyniki kontroli oraz co było w niej badane?

  2) Podali już Państwo ile lokat wygasło, natomiast nie ich wartość i ilość przechowywanego złota.

  3) Interesująca jest też proporcja między ilością złota klientów a kapitałami własnymi i zyskami z obrotu złotem.

  W ten sposób będzie można w przybliżeniu ustalić, jak duże spadki cen są Państwo w stanie znieść. Jeśli ryzyko działalności jest małe to ujawnienie tych informacji przyniesie Państwo korzyści.

  Rozumiem, że każda firma ma prawo nie ujawniać swoich danych operacyjnych, natomiast jeśli się to przyczyni do poprawy PR i wzrostu obrotów, to sądzę że warto to uczynić.

  OdpowiedzUsuń
 16. "fora internetowe nt Amber Gold pełne są dziwnych komentarzy w stylu "oni są uczciwi" a zaraz obok "oni to złodzieje" a brakuje argumentów."

  Prawda że to dziwne? Jest Pan JEDYNYM autorem tekstów o Amber Gold naprawdę zainteresowanym poznaniem całej specyfiki naszej firmy. Jak widać, nie uciekamy od takiej komunikacji, wręcz przeciwnie.

  Przy okazji warto uświadomić czytającym, że zostaliśmy już "prześwietleni" przez KNF, Ministerstwo Gospodarki, Prokuraturę, media, blogerów, Klientów itd. Co najmniej więc dziwne są anonimowe posty w stylu "oszuści". Można to chyba nazwać czarnym PR. Jak Pan napisał nie stoją za tym żadne konkrety. A ustosunkowywać się do anonimów nie ma sensu. Zresztą polecamy lekturę fenicjanie.pl gdzie widać jak się kończy próba rozwiązania, rzekomych problemów, gdzie udzielaliśmy się przez jakiś czas.

  Można tylko życzyć Klientom, aby wszystkie spółki działające na rynku finansowym były "prześwietlane" z równą wnikliwością. Wówczas jesteśmy spokojni o atuty naszej oferty.

  OdpowiedzUsuń
 17. @Zdzichu:
  "Dlatego też jednak nietrafne jest porównanie..." - porównanie jest trafne lub nie zależnie od perspektywy. Tak jak napisałem, płacenie klientowi za przechowywanie jego równowartości złota ok. 10-12% rocznie bez cedowania na klienta ryzyka, jest dla mnie dziwne i budzi podejrzenia.

  Odpowiedź:

  Ma Pan rację, wszystko zależy od perspektywy. Pana perspektywa może być taka, że jest to podejrzane, a nasza perspektywa jest taka, że mamy możliwość zagwarantowania sobie odkupienia od Klienta złota po niskich zagwarantowanych cenach. Dzięki temu zarówno my, jak i Klient jesteśmy z takiej umowy usatysfakcjonowani.

  Trochę żartobliwie mówiąc, my nie musimy jak inni przestraszeni inwestorzy polować na złoto :)

  http://www.bankier.pl/wiadomosc/Przestraszeni-inwestorzy-poluja-na-zloto-2137149.html

  P.S. Na naszym blogu daliśmy odpowiedzi dotyczące raportów finansowych i kontroli MG

  OdpowiedzUsuń
 18. @ Amber Gold,

  dziękuję za udzielone odpowiedzi.

  1)Czy jest wiadome, kiedy Państwo podadzą wyniki finansowe za rok 2009 i za I kwartał 2010? Nie są one mi znane a nie wykupywałem raportu biznesowego, w którym zapewne one są.

  Jedyna informacja jaka jest mi znana na temat raportu to to, że AG osiągnął zysk w 2009 r.:
  http://www.ambergold.com.pl/pl/nowosci/aktualnosci/rok_2009_zokonczony_zyskiem

  2) Jeden z Państwa agentów poinformował mnie, że pożyczki udzielane klientom przez AG nie są finansowane ze środków z lokat w złoto od klientów (o czym też Państwo informują) a z pożyczki, jaką Państwo otrzymali od Toyota Banku. Czy to prawda?

  Chodzi o to, czy prowadzona działalność pożyczkowa nie pogorszy Państwa stabilności finansowej, co może się pośrednio przełożyć na depozytariuszy "złotych lokat".

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 19. @Zdzichu

  ad.1.) planowany termin to koniec maja. Ale ponieważ nie tylko od nas to zależy, ale też od audytorów może być nieco szybciej lub później. Ważne żeby było precyzyjnie.

  ad.2.)Podobne pytanie padło na naszym blogu:

  Piotrekk mówi:
  7 maja 2010 o 12:55
  zapoznałem się z mechanizmem działania waszej firmy, jednakże nie uzyskałem odpowiedzi na pytanie, skąd firma pozyskuje środki finansowe na jej działanie, jeśli
  to nie jest informacja tajna, to prosiłbym o odpowiedź..
  Pozdrawiam

  Odpowiadając na oba pytania:

  Oczywiście jak każda firma posiadamy własne tajemnice, których zdradzać nie możemy. Zresztą takie tajemnice (procedury, know how, plany i strategie itd.) firm stanowią najczęściej o ich przewadze konkurencyjnej. jednak na Pana pytanie możemy odpowiedzieć:
  Z marż dilerskich – w głównej mierze. Możemy tutaj dodać że wielkość udzielonych pożyczek to ok. 1/5 zebranych lokat – pożyczki udzielane są z własnych dochodów spółki. Toyota Bank – jest to bank do którego Klienci dokonują spłaty rat pożyczek. Informacje na temat źródeł finansowania akcji pożyczkowej uzyskacie Państwo po ekspertyzie biegłego rewidenta. Ogólnie w swej działalności finansowej Amber Gold korzysta także z finansowania zewnętrznego, jak każda inna firma. Na tym chcielibyśmy zakończyć wątek finansowy, gdyż i tak najwiarygodniej "powiedzą" konkretne liczby nie słowa. Prosimy więc o cierpliwość w tej kwestii i poczekanie na oficjalne dane.

  Tak przy okazji. Rozmawiamy o realnych pieniądzach więc, warto się odnieść do realnych sytuacji rynkowych.
  Tak jak pisaliśmy wcześniej odpowiadając na Pana posta:
  "wszystko zależy od perspektywy. Pana perspektywa może być taka, że jest to podejrzane, a nasza perspektywa jest taka,
  że mamy możliwość zagwarantowania sobie odkupienia od Klienta złota po niskich zagwarantowanych cenach"

  Codziennie kończą się lokaty i odkupujemy złoto po ustalonej dawno temu cenie (nie trudno się domyśleć, że dużo niższej niż aktualnie rynkowo),
  a zakładają kolejne tymczasem cena złota w ciągu ostatnich kilku dni wzrosła o ponad 10%... ;)

  Nasze (a przez to Klientów) finanse są na prawdę w dobrym stanie, ale jak już pisaliśmy kolejne informacje finansowe już po audycie.

  OdpowiedzUsuń
 20. Dziękuję za odpowiedzi.

  Myślę, że o sukcesie oferty AG może bardziej przesądzać nie tyle skala wzrostu cen złota co jego systematyczność.

  Jak rozumiem AG nie może bowiem sprzedawać i kupować złota w korzystniejsze dni, podobnie klienci zakładają lokaty kiedy mają ochotę a nie kiedy złoto jest tańsze.

  Uzyskując odpowiedzi na już zadane pytania, mogę przypuszczać, że AG to nie piramida finansowa albo "przekręt".

  Jednak nadal nie jestem przekonany co do możliwości utrzymania wypłacalności AG w środowisku spadku cen złota, długoterminowej stagnacji lub silnego umocnienia PLN.

  Podobnie mam nadzieję, że uda mi się definitywnie odpowiedzieć, czy PZU wyrówna klientom wartość wkładów w razie niewypłacalności AG.

  W przyszłości będę sprawę AG nadal badał. Jeśli wszystkie wątpliwości uda mi się rozwiać, może nawet wpłacę część kapitału na lokatę. Nie będzie to jednak wcześniej niż po poznaniu Państwa zaudytowanych danych finansowych.

  Teraz nasunęło mi się takie oto pytanie, będę wdzięczny za odpowiedź.

  Jak i od kogo AG kupuje złoto? Czy jest to znana polska firma obracająca złotem, jak Mennica Państwowa albo jedna z międzynarodowych firm ze szwajcarskim rodowodem, tak by można to sprawdzić?

  OdpowiedzUsuń
 21. Zdzichu, byłbym wdzięczny gdybyś napisał u mnie na blogu co nieco o warunkach ubezpieczenia, jeśli już je otrzymałeś od Amber Gold. Ewentualnie możesz też odnieść się do wątpliwości zaprezentowanych przeze mnie :) Pana rzecznika również z chęcią "wysłucham".

  Pozdr.

  OdpowiedzUsuń
 22. Mnie ostatnio kolega pytał, czy znam taki fajny produkt finansowy (Amber Gold), który oferuje gwarantowane 10-12% rocznie. Wysłałem mu linka z listą ostrzeżeń KNF i kolega przestał się tym interesować. Ciekawe, dlaczego?

  YpsilonFund

  VIX - indeks strachu

  OdpowiedzUsuń
 23. @Zdzichu

  Złoto kupowane i przechowywane przez Amber Gold Sp. z o.o. Dom Składowy pochodzi ze Szwajcarskiej Mennicy PAMP SA - w najwyższej próbie 999,9.

  Ps. Na naszym blogu znajdzie Pan odpowiedź na pytanie o ubezpieczenie w PZU.

  Dziękujemy bardzo za rzeczową dyskusję. Zapraszamy do stałego śledzenia naszego bloga.

  OdpowiedzUsuń
 24. A co Amber Gold powie na te teorie?
  http://przeglad-finansowy.blogspot.com/2010/05/chyba-rozgryzem-amber-gold.html?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+PrzegldFinansowy+%28Przegl%C4%85d+Finansowy%29

  PS: Gratuluję firmie dobrego PR, zazwyczaj reakcja jest taka że się straszy sądem i kolegami ;-)

  OdpowiedzUsuń
 25. a dlaczego na stronie ambergold widnieje informacja o 100% gwarancji kapitalu miniterstwa gospodarki, natomiast mg glosi zupelnie inaczej??!!
  http://www.mg.gov.pl/portal/Przedsiebiorcy/Dokumenty+do+pobrania/REJESTRY/Rejestr+przedsiebiorstw+skladowych.htm

  a moze to ja cos zle interpretuje :(

  OdpowiedzUsuń
 26. @ rafal

  interpretuję to tak, że MG nie gwarantuje kapitału lecz że będzie kontrolować dom składowy w zakresie przestrzegania ustawy. Fakt, że ktoś kontroluje nie oznacza, że nie dojdzie do oszustwa abo po prostu do upadku firmy. Jeśli się tak stanie to MG nie pokrywa strat tych, którzy kupowali złoto od Amber Gold, firma odpowiada tylko swoim kapitałem własnym oraz odpowiada ubezpieczyciel, zależnie od zakresu ubezpieczenia.

  OdpowiedzUsuń
 27. dzieki za odpowiedz... niemniej ja sie jeszcze wstrzymam...

  w miedzy czasie (jak mniemam) pojawily sie w tv reklamy kolenej podobnej firmy... niestety nie pamietam nazwy FIN-cos tam ;)
  rozwniez oferuja 12% bez belki.

  OdpowiedzUsuń
 28. http://www.finroyal.pl/

  OdpowiedzUsuń
 29. @ Anonimowy

  Anonimowy pisze...
  A co Amber Gold powie na te teorie?
  http://przeglad-finansowy.blogspot.com/2010/05/chyba-rozgryzem-amber-gold.html

  PS: Gratuluję firmie dobrego PR, zazwyczaj reakcja jest taka że się straszy sądem i kolegami ;-)

  Witamy ponownie. Na naszym blogu zamieściliśmy wpis odnoszący się do podanego artykułu:
  http://www.blog.ambergold.com.pl/amber-gold/gwarantowane-oprocentowanie-lokat-a-kwestia-spreadu

  Ps. Dziękujemy za docenienie naszych działań ;)

  OdpowiedzUsuń
 30. Dzień dobry,

  prosimy o zapoznanie się z poniższą informacją. Tam została załączona decyzja MG. Można się zapoznać z uzasadnieniem tej decyzji.

  www.ambergold.com.pl/pl/nowosci

  Jedyną przyczyną wykreślenia z rejestru przedsiębiorstw jest przeszłość byłego prezesa spółki - Marcina Plichty. Firma została skontrolowana i w wyniku kontroli nie wykryto żadnych nieprawidłowości, łamania procedur, czy też nieprzestrzegania ustawy o domach składowych. Tak więc sam sposób funkcjonowania spółki jako domu składowego jest prawidłowy.

  Informacja o przeszłości byłego prezesa nie jest zaś niczym nowym i jest od lutego publicznie dostępna.

  W kwestii bezpieczeństwa pieniędzy Klientów, trzeba pamiętać że Amber Gold wiążą umowy, które gwarantują Klientom określone oprocentowanie. Decyzja Ministerstwa nic tu nie zmienia. Nie uwalnia AG od wywiązania się z zobowiązań.

  Sytuacja finansowa firmy jest zaś bardzo dobra, co potwierdzą wyniki, które opublikujemy za kilka dni.

  OdpowiedzUsuń
 31. "planowany termin audytu to koniec maja" - hmm, umowę z audytorem podpisuje się precyzyjnie, a z pewnością opinia musiała być sporządzona przed końcem czerwca na walne.

  Kilka dni minęło i nic, kilkanaście dni minęło i nic, za 3 dni minie miesiąc ...

  OdpowiedzUsuń
 32. Trzeba byc szalencem, aby powierzac srodki firmie nad ktora obecnie nikt
  nie sprawuje kontroli i ktora umieszczona jest na liscie ostrzezen knf.

  Nie jest takze normalne, ze anonimowi
  przedstawiciele Amber Gold wlaczaja sie do dyskusji na roznych forach, gdy tymczasem niczego poza marketingowym belkotem i obietnicami bez pokrycia nie mozna znalezc na ich stronach.

  OdpowiedzUsuń
 33. http://www.mg.gov.pl/node/10237

  OdpowiedzUsuń
 34. Mają bardzo dziwne umowy, z niektórymi klauzulami co najmniej wątpliwymi pod względem zgodności z normami prawa cywilnego, a z pewnością tworzącymi gigantyczną, niczym nie uzasadnioną, dysproporcję pomiędzy Amber Gold a innymi podmiotami. Widząc ich umowy z jednym z podmiotów (jestem prawnikiem) nigdy bym jej nie podpisał.

  OdpowiedzUsuń
 35. Zainwestowałem niewielką gotówkę w firmie Amber Gold, przyznam że nie byłem do końca przekonany (dlatego też ograniczyłem się do 2500 wkładu i półrocznego okresu inwestycji). Zgodnie z zapewnieniami i umową po wyznaczonym okresie na konto otrzymałem 2650zł.

  Uważam, że całe to zamieszane szkodzi firmie Amber Gold (i jednocześnie jej klientom), jednocześnie świadczy o tym, jak niemile widziane jest w naszym kraju wykorzystywanie luk w prawie - niezależnie czy ma to na celu uzyskanie profitów tylko i wyłącznie dla siebie czy może na tym zarobić jeszcze ktoś.

  Chciałbym poznać opinię wszystkich "walczących o ład i uczciwość" czy ich opinie, przemyślenia i wywody mają potwierdzenie w doświadczeniu z firmą Amber Gold czy jest to jedynie poza - bo i tak bym tu nie zainwestował więc przynajmniej o tym coś powiem!

  Po raz kolejny udowodniliśmy (my Polacy), nasze cechy charakteru. Ja zainwestowałem i zarobiłem. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 36. mam pytanie do obecnych lub byłych klientów firmy Amber Gold na temat terminowości wypłacanych lokat + odsetki po zakończeniu umowy. jedna jaskółka nie czyni wiosny.

  OdpowiedzUsuń
 37. Dwa dni po zakończeniu lokaty kwota plus odsetki zostały przelane na podane konto (przy zakładaniu lokaty). Terminów pilnują.

  Pisząc poprzedniego posta (odnośnie inwestycji 2500) nie chciałem tu oczywiście przekonać do wpompowania całego kapitału w Amber (niezależnie czy działa legalnie czy nie, czy jest piramidą czy nie), wiadomo, że inwestowanie z głową polega na rozproszeniu środków w wielu niezależnych miejscach, dzięki temu może zysk nie będzie tak wysoki, ale za to w przypadku upadku jednego filaru - nadal mamy pieniądze gdzieś indziej.

  Należy pamiętać, żę inwestycja to nie jest jest to samo co oszczędzanie - zawsze należy liczyć się z ryzykiem straty (nasza głowa w tym aby nie stracić wszystkiego na raz).

  A tak trochę offtopic - zastanawiałem się czy faktycznie jesteśmy w stanie uniknąć mechanizmów typu pieramida? Otórz NIE! Panie i panowie - a czym jest system emerytalny jeżeli nie taką piramidą? System opieki zdrowotnej (w mniejszej skali)?

  Jedną różnicą jest to że ta piramida ma "atest" państwa co wcale nie oznacza, że pewnego dnia nie otrzymamy wszycy informacji "emerytury nie ma, bo wszystko zostało wydane innym" :D

  Życzę udanych inwestycji w 2011.

  OdpowiedzUsuń
 38. @ostatni anonimowy
  mimo wszystko Amber Gold wzbudza podejrzenia bo prawdopodobnie gra na własny rachunek środkami pozyskanymi jako lokaty w złoto. Nie wiadomo, co robi z tymi pieniędzmi i czy są one odpowiednio zabezpieczone. Ryzyka szwindla w Amber Gold nie sposób porównać do systemu emerytalnego, który posiadając masę wad, jest jednak bardziej przejrzysty. Obawy budzi nie tyle czy emerytury będą wypłacane ale w jakiej wysokości.

  P.S. Zapraszam do podawania nicków, inaczej będę zmuszony wyłączyć funkcję komentarzy bez logowania.

  OdpowiedzUsuń
 39. @Zdzichu

  Pisałeś, że chcesz na próbę wpłacić tam minimalną kwotę "na próbę". Masz już wyniki tego testu?

  Może są jeszcze inne osoby, które mogą coś o tej firmie napisać z punktu widzenia klienta, bo faktycznie teksty w stylu "to musi być szwindel, bo mi się tak wydaje" na pewno nie doprowadzą do uwierzytelnienia tej instytucji w oczach potencjalnych inwestorów

  Nalewa

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja tam trochę wpłaciłem, na pierwszą wypłatę czekam do końca marca, na drugą - za 3 lata. Też mam trochę stracha, ale może się uda :)

   Usuń
 40. @Nalewa

  nie sprawdzałem bo mi było szkoda ryzykować. Myślę, że jak do tej pory to wypłacają kwoty z depozytów albo przekonują do ich rolowania na kolejne okresy z korzystnym oprocentowaniem.

  Koniunktura na rynku złota też im sprzyja.

  Jak się rynek złota zmieni albo z innego powodu Amber Gold popadnie w widoczne tarapaty, to nie będzie już czasu na ostrzeżenia i szybkie akcje, pieniądze mogą być już umoczone. Dlatego traktuję tą firmę tak jakby już nieistniała dla własnego dobra/bezpieczeństwa.

  Tłumaczenie Amber Gold w jaki sposób zarabia na wpłaconych pieniądzach i jak zabezpiecza pieniądze klientów są pokrętne i zostawiają dwuznaczności. Jeśli nie wierzysz im na słowo, lepiej ich unikać.

  OdpowiedzUsuń
 41. ja z nimi współpracuję
  zobaczymy co wydzie

  OdpowiedzUsuń
 42. Witam,
  z zainteresowaniem przeczytałem wymianę poglądów na temat Firmy Amber Gold. Prawda jest taka, że takich firm trzeba unikać!
  Najpierw się chwalili, że posiadają ubezpieczenia w PZU, Alianz ale nikt nie znał ich treści: miałem w rekach część treści ubezpieczenia, w której jasno wykluczano ubezpieczenie kruszców(...).
  Firma z uporem maniaka trzymała się tych ubezpieczeń. Po długich bataliach z pracownikami zarząd wymyślił- genialny pomysł: Fundusz Poreczeniowy AG- heh a co tam otworzyć kolejną spółkę:) Prezes ten sam, adres też... a klientowi wciskać bedzie się że to fundusz gwarancyjny:)
  Myślę, że na udzielanych kredytach nie zarabiają i nie jest to 1/5 wpłacanych funduszy!
  Kolejna ściema. W ofercie mają bardzo drogie limity odnawialne, i pożyczki nowe zycie: limity są do 10 tys a wiem że ten drugi produkt się nie sprzedaje wcale:) Ale Amber twierdzi że na nich zarabia- a temat szkodowości???
  A co się dzieje z wpłacanymi pieniedzmi?
  Klienci nie mogą wypłacić wcześniej środków by nie stracić 20%- więc jest czas na Zakup nowych samochodów, wynajem kolejnych powierzchni i akcję marketingową (zauważcie, że reklamują się w bardzo strategicznych i drogich miejscach).
  Ja gratuluję kreatywności zarządowi i głupoty klientom. :))))

  OdpowiedzUsuń
 43. Amber Gold twierdzi że zarabia, klienci też twierdzą że zarabiają. Jak mawiał Buffett, dopiero podczas odpływu widać, kto się kąpał nago.

  OdpowiedzUsuń
 44. pracowałam w amber i wiem, jaka atmosfera tam panuje:( nie wolno o nic pytać, wychylać się... wszystko wiedzący prezes i jego żona... NIKOMU NIE POLECAM.

  OdpowiedzUsuń
 45. anber wyplacilo, ale drugi raz tam juz sie boje

  OdpowiedzUsuń
 46. To gratuluje, możesz się uznać za szczęśliwca, może wyszedłeś blisko szczytu piramidy, kto wie...

  OdpowiedzUsuń
 47. Mnie też wypłacili i to o 500 zł więcej niz mieli. Boję się jak cholera ale chyba znów u nich założę lokatę. Czy coś sie może stac w ciągu nastepnego półrocza? Ale mam mętlik w głowie. No bo co mi da taki zysk jak u nich?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Coś mi się wydaje że parę wpisów tutaj tworzy sam Amber Gold pod różnymi nickami.

   Usuń
 48. Witam, jestem klientem Amber Gold i wkrotce rozpoczynam swoja trzecia lokate.
  Nie oszukali mnie , płaca kiey trzeba , dzwonia.
  Jesli ktos ma jakies pytania prosze pisac na timonwolf@o2.pl ps. nie jestem podstawiony, pracuje w innej branzy

  OdpowiedzUsuń
 49. W tych trzech cytatach od Amber kryje się wszystko, czyli normalni spekulanci na rynku złota bez żadnych gwarancji, lokującym radzę od razu zagrać na Forexie z dźwignią 1:500, jeszcze szybciej zarobicie:
  "W kwestii bezpieczeństwa pieniędzy Klientów, trzeba pamiętać że Amber Gold wiążą umowy, które gwarantują Klientom określone oprocentowanie. Decyzja Ministerstwa nic tu nie zmienia. Nie uwalnia AG od wywiązania się z zobowiązań." "Codziennie kończą się lokaty i odkupujemy złoto po ustalonej dawno temu cenie (nie trudno się domyśleć, że dużo niższej niż aktualnie rynkowo)" "Właśnie o to chodzi, że tak samo typowe jest pobieranie opłat za przechowywanie, jak i obrót w imieniu Klienta. Naszą domeną w większym stopniu jest to drugie i na tym właśnie zarabiamy, dzieląc się efektami z Klientem."

  OdpowiedzUsuń
 50. Nie wiem po co ta wstrzemięźliwość w sądach niektórych, jest to normalny przekręt, który się spina dopóki zarabiają na giełdach bądź finansują się wzrastającymi depozytami. Nie nazwałbym przekrętem, gdyby napisali, że są "funduszem inwestycyjnym" bez prawie żadnych zabezpieczeń kapitału.

  OdpowiedzUsuń
 51. Ostatni wpis tu widze na tym blogu jest z zeszlego roku...
  A dzis? Czy ktos dzis tu moze napisac ze zostal oszukany prze Amber Gold? Zainwestowalam niedawno niewielka kwote gdyz rownie sceptycznie podchodze do tych produktow....ale procenty kusza..... A wiec? Bac sie czy tez nie???

  OdpowiedzUsuń
 52. oszust na sosuzscie i zldozije ktory "zarzdza firma" hehe tylkow poslce to mozliwe a poalczki to kupua! poalku czmeus biedny bom glupi a czemu glupi bom bidny!!!

  OdpowiedzUsuń
 53. Od 2 tygodni czekam na pieniądze, jeszcze ich nie ma, pewnie znowu odroczą termin wpłaty na konto ...

  OdpowiedzUsuń
 54. czy ktoś dokopał się do sprawozdań finansowych tej firmy?
  Querk

  OdpowiedzUsuń
 55. Do tej pory cieszyłam się z ulokowania pieniędzy w Amber Gold. Kwota depozytów z ustalonym % trafiła bez problemu na wskazane konto w określonym terminie. Myślę, że nowa forma lokowania pieniędzy jest może ryzykowna, ale życzę sobie, by Amber Gold obronił się.
  To, że istnieje możliwość niwelowania skutków inflacji cieszy. Może warto zaufać młodym i spojrzeć z innej perspektywy. Negowanie wszystkiego co nowe nie jest twórcze.

  OdpowiedzUsuń
 56. "Pułapka dla drobnych ciułaczy" oczywiście że puki co firma będzie wypłacać pieniądze bo wielkim błędem było by zawiesić w tej chwili działalność. "Po co jedna ryba ma wystraszyć całe stado" to klasyczna firma widmo z pełną odpowiedzialnością po stronie klienta !!!. Dziwie się Wam wszystkim którzy tam lokują jakiekolwiek pieniądze nigdzie nie znalazłem żadnych informacji na temat sytuacji finansowej tej Firmy. Klasyka Polskiego Przekrętu Spółka prawa handlowego z mięsem armatnim w roli zarządu spółki. Lokata powinna się nazywać podatek od naiwności

  OdpowiedzUsuń
 57. Ja wykonałam dziś małe śledztwo i niestety ale ten Amber Gold to jakaś hybryda, spółka powiązana z kolejnymi tworzonymi na biegu przez małżonków Plichta spółkami, wszystkie zoo i każda z nich jest swoim wspólnikiem, padnie jedna z nich to lawinowo padną kolejne, w związku z faktem ze OLT pada prognozuję rychły upadek reszty, w końcu za coś trzeba będzie spłacić zobowiązania OLT.. Poza tym szczytem szczytów jest żeby Amber Gold był ubezpieczany przez Amber Gold, bo dokładnie tym jest ten caly Fundusz Poręczewniowy AG (większościowym wspólnikiem jest Amber Gold). Brak złudzeń, trzeba być kretynem i wierzyć w bajki, żeby dać się nabrać na coś takiego!!
  OLI

  OdpowiedzUsuń
 58. Wszystko o właścicielu Amber Gold - Marcinie Plichta - http://marcinplichta.wordpress.com

  OdpowiedzUsuń
 59. Fajnie się czyta te wątki od 2010r.
  Super akcja. Gratulacje dla wszystkich zainteresowanych:
  sadów skazujących oszusta na wyrok w zawieszeniu; KNF - zadowalającego się "doniesieniem" i odpuszczającego sprawę; UOKiK - niebadającego klauzul umownych w umowach Amber Gold; Prokuratury - niedochodzącej do żadnych wniosków po trzech latach od zgłoszenia; ekonomistów "prasowych" - przechodzących "do porządku" nad Amber Gold mimo agresywnych reklam tej firmy, zaprzeczającym wszelkiej wiedzy ekonomicznej; analityków rynku towarowego - ditto; analityków rynku lotniczego - ditto; Michała Tuska - akceptującego, iż jego super wiedza na temat ekonomii, marketingu, PR, rynku transportowego (wszystko poparte kilkoma latami pracy w lokalnym dodatku GW...)jest warta 5500 PLN + VAT miesięcznie...
  Tym wszystkim gratuluję - żałuję naiwnych

  OdpowiedzUsuń
 60. W uproszczeniu, prawdopodobnie przeważająca większość wiedziała że powierzenie środków Amber Gold wiąże się z większym ryzykiem ale łasa na odsetki, liczyła że im jeszcze się 'upiecze' i wypłacą całość wraz z zyskiem zanim zaczną się problemy.

  OdpowiedzUsuń

Komentarze niecenzuralne, nie odnoszące się do posta, pisane tylko w celach marketingowych i z użyciem opcji Anonimowy - będą usuwane.

W celu komentowania bez logowania, wybierz opcję Nazwa/adres URL