piątek, 9 kwietnia 2010

Wielka prywatyzacja - debiut PZU

Już za około 5-10 tygodni powinniśmy być świadkami dwóch wielkich debiutów giełdowych: spółek PZU (Powszechny Zakład Ubezpieczeń) i Tauron Polska Energia. Dziś postaram się przybliżyć temat IPO pierwszej z firm.

Jak podaje Parkiet, debiut PZU może odbyć się najwcześniej 10-14 maja 2010 a na giełdę ma trafić od 22 do 30% wszystkich akcji. Sprzedającymi będą Eureko i Skarb Państwa. Wielkość oferty będzie zależała od popytu na akcje co jest związane z możliwą do uzyskania ceną.

Ofertę można podzielić na trzy zasadnicze części: zagraniczną, krajową instytucjonalną (głównie fundusze) oraz krajową detaliczną (osoby fizyczne). Z racji wielkości oferty (5,5 do 8,0 mld zł) i faktu, że niedługo później jest planowany kolejny debiut Tauronu, Skarb Państwa będzie chciał aby jak najwięcej sprzedać inwestorom zagranicznym, tak aby nie wydrenować zanadto polskiego rynku giełdowego z gotówki, co do której ma jeszcze plany. 

Chodzą słuchy, że czerpiąc z doświadczeń debiutu Polskiej Grupy Energetycznej (PGE), Skarb Państwa bardziej zadba o formułę oferty, aby zagwarantować drobnym akcjonariuszom zapis bez redukcji do określonej ilości walorów. Może to być np. 30 akcji po 300 zł (razem 9 tys. zł). Powyżej tej ilości zapis byłby redukowany. 

Dzięki temu każdy drobny miałby szansę zarobić przy w miarę udanym debiucie. Taki zapis pomógłby też ukrócić zjawisko lewarowania zakupu przez drobnych inwestorów, którzy chcieli zmniejszyć skalę redukcji zapisu. Na PGE drobni dostali bowiem jedynie 3,5% akcji, na które się zapisywali. W sumie na lewarach nie zarobili drobni, tylko banki, które ich udzielały. Wzrost kursu przeważnie nie pokrył nawet prowizji i odsetek od kredytu.

Za zbieranie ofert kupna akcji w kraju odpowiadają biura maklerskie PKO BP i Banu Ochrony Środowiska. Mam nadzieję, że w DI BRE, gdzie mam rachunek, też będzie można składać zapis. Dobrze, gdyby dodatkowo nie pobierano prowizji maklerskiej od kupna (są na to szanse). Jako że do debiutu prawdopodobni jeszcze nieco ponad miesiąc, warto pomyśleć o otwarciu rachunku maklerskiego, jak ktoś go jeszcze nie ma a akcjami jest zainteresowany.

W porównaniu do innych dużych firm ubezpieczeniowych na świecie, PZU może debiutować z niskim historycznym wskaźnikiem Cena/Zysk, który może wynieść ok. 10 dla roku 2009 i kilkunastu dla prognozy na rok 2010. Na świecie stabilne firmy z tej branży osiągają C/Z ok. 20 a nawet więcej.

Przy "pomyślnych wiatrach" na szerokim rynku, jest szansa na spore wzrosty nietylko na pierwszej  sesji ale i w dalszej perspektywie, które mogą w sumie dać nawet kilkadziesiąt procent zysku.

Oczywiście jak to z akcjami bywa, ich cena raz rośnie a raz spada. Mitem jest, że PZU jest bezpieczne jak lokata. O zysku  lub stracie zadecyduje nasz timing kupna i sprzedaży.

Poniżej zamieszczam linki do artykułów, które mogą pomóc by wstępnie przygotować się do oferty:

Po publikacji przez spółkę prospektu emisyjnego, można będzie dokonać bardziej wnikliwej analizy atrakcyjności inwestycji.

7 komentarzy:

 1. A ja myśle że to bedzie drugi bank śląski czyli ostra jazda na południe i niesamowita trudność wywalenia papiera...

  OdpowiedzUsuń
 2. PB podaje, że cena emisyjna ma wynieść ok 320pln, wobec szacunkowej wyceny 289-382pln/akcje. Dodatkowym czynnikiem ryzyka jest fakt, że część inwestorów zraziła się po PGE. Jeżeli ministerstwo nie zdecyduje się na dodatkowe dyskonto dla indywidualnych, to papier może być mocno ryzykowny (szczególnie jeżeli do debiutu nie będzie większej korekty na rynku).

  OdpowiedzUsuń
 3. Niezmiernie mnie cieszy Wasz pesymizm. Jest on wśród inwestorów indywidualnych dominujący.

  Kiedyś pisałem o badaniach przeprowadzanych bodajże w Finlandii, porównujących debiuty giełdowe. Autor z analizy wyciągnął wniosek, że po udanym debiucie w kolejnym znacząco rosła redukcja i spadał wynik na debiucie a po nieudanym debiucie z wysoką redukcją, przychodził taki o mniejszej redukcji i wyższej stopie zwrotu.

  OdpowiedzUsuń
 4. Czy dobrze zrozumiałem, że kupując niewielką ilość akcji (do 9 tys zł) w ogóle nie doświadczę redukcji? Jeśli tak to chętnie kupię kilka akcji, ale jeśli miałoby się powtórzyć PGE to dziękuję bardzo.

  OdpowiedzUsuń
 5. @ Filon, chodzily plotki, że tak może być ale dopiero jak będzie prospekt emisyjny to się przekonamy co ostatecznie postanowiono.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń

Komentarze niecenzuralne, nie odnoszące się do posta, pisane tylko w celach marketingowych i z użyciem opcji Anonimowy - będą usuwane.

W celu komentowania bez logowania, wybierz opcję Nazwa/adres URL