czwartek, 29 kwietnia 2010

Przed debiutem PZU coraz ciekawiej

Kryzys zadłużeniowy Grecji i pozew przeciwko Goldman Sachs nie odwróciły uwagi inwestorów od oferty akcji PZU. Jak dziś podał Parkiet, zapisy złożyło ponad 250.000 inwestorów indywidualnych, średnio na 28 akcji. Daje to sumę nieco ponad 7 mln papierów. Do tego należy dodać zapisy na akcje złożone przez osoby związane ze spółką (max. 50 walorów bez redukcji plus 30 akcji z możliwą redukcją). Tymczasem oferowana "detaliczna" pula akcji to 7,7 mln. Oznacza to, że może dojść do minimalnej redukcji zapisów jak sądzę o 1-3 akcje, dla tych którzy je składali na 28-30 sztuk.

Co jeszcze ciekawego można wyczytać w prasie? Na przykład to, że inwestorzy instytucjonalni złożyli już zapisy na akcje przekraczające dostępną ich pulę 5-krotnie. Oznacza to średnią redukcję zapisu na min. 80%. W praktyce zapewne OFE dostaną z mniejszą redukcją a TFI, FIZ-y i mniejsze podmioty nie dostaną akcji prawie wcale.

Jakie wnioski są z tego dla nas - "drobnych" inwestorów zapisanych na akcje PZU lub po prostu obserwujących całą tą sytuację? Będzie ich kilka:

 1. Akcje zostaną sprzedane prawie na pewno przy cenie 312,50 zł
 2. Akcje zdaniem "dużych graczy" są bardzo atrakcyjne i jest na nie duży popyt pomimo nieciekawej atmosfery na rynkach (choć na razie bez większych spadków)
 3. Wielu "drobnych" jak przeglądam internet, deklaruje sprzedać w dniu debiutu i pewnie tak zrobi. Pierwszego dnia będzie duża podaż i spory popyt. W miarę upływu czasu podaż powinna maleć. Inwestorzy krótkoterminowi wykorzystają okazję do szybkiego zysku i się wycofają, natomiast duzi będą kupować (planowana redukcja ponad 80%). Drobni będą "pluć w brodę", że sprzedali "tanio".
 4. Prawie na pewno nie sprzedam swoich akcji na pierwszej sesji - chyba że będzie bardzo duży wzrost, np. do 380-400 zł / akcję. Jest moim zdaniem duża szansa na dalszy wzrost ceny w średnim terminie, jeśli debiut będzie po cenie np. 360 zł i mniej.
 5. PZU ma wejść do WIG20 bardzo szybko co znaczy że nacisk na kupowanie akcji będzie wielki. Fundy będą chciały mieć zindeksowany portfel. PGE też miało od razu wejść do WIG20 ale zdecydowano inaczej - pewnie kurs akcji był za wysoko i obawiano się że spółka zaniżałaby WIG20.
 6. Nie ma drugiego PZU. Nie będzie więcej akcji PZU w krótkim czy średnim terminie. PGE, ENEA, Tauron, Energa - tutaj jest nieustające widmo podaży akcji ze strony Skarbu Państwa. OFE i TFI już napchały portfele energetyką i jeszcze będą "musiały" kupować. Natomiast z sektora ubezpieczeń nie mają nic i to dla nich wielka okazja.
 7. Proponuję porównać koniunkturalność zysków w PZU w ostatnich 10 latach z innymi spółkami z WIG20. PZU notuje bardzo stabilne zyski. Za to należy się relatywnie wysoki wskaźnik Cena/Zysku. Przy cenie 312,50 zł Cena/Zysk dla PZU na rok 2010 może wynieść ok. 10, a dla WIG20 ok. 12. Jeśli PZU ma być z premią wobec WIG20, to potencjał wzrostu wyniesie ponad 20% od ceny emisyjnej
Jak Ty widzisz debiut PZU?

7 komentarzy:

 1. Ja mimo wszystko planuję sprzedaż na pierwszej sesji, ale po przeczytaniu Twojego artykułu jestem znacznie bardziej przekonany, że wszystkim uda się zarobić. I tym trzymającym długoterminowo i tym spekulującym. Osobiście wolę 10% na debiucie, niż hipotetyczne 20% za jakiś czas.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja zakładam sprzedaż na 1 sesji, może nie wszystkich akcji, ale na pewno wiekszość, dla mnie i 10% wystarczy, a w dłuższym terminie to kto wie jak to będzie, jeszcze Grecja się posypie, albo coś podobnego ;) nie można być chciwym ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja planuję oddać 2/3 na debiucie, a z 1/3 poczekać co da los ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Jestem za tym by wszyscy sprzedawali na pierwszej sesji - nie ma problemu ja kupie ;-)
  Postanowiłem ostatecznie nie wchodzić w IPO, choć przez parę miesięcy byłem za.

  OdpowiedzUsuń
 5. Złożyłem zapis na 22 akcje PZU. Nie wiem czy sprzedam na pierwszej sesji... To będzie zależeć od ceny... Postanowiłem sobie, że jak zarobię 50 zł na jednej akcji to wtedy bezwzględnie sprzedaję.

  OdpowiedzUsuń
 6. skupuje akcję PZU po 350zł w dniu debiutu...

  OdpowiedzUsuń

Komentarze niecenzuralne, nie odnoszące się do posta, pisane tylko w celach marketingowych i z użyciem opcji Anonimowy - będą usuwane.

W celu komentowania bez logowania, wybierz opcję Nazwa/adres URL