piątek, 16 kwietnia 2010

Prospekt PZU a wartość akcji

Dziś rano otrzymałem świeżutki prospekt emisyjny spółki. W komentarzu skoncentruję się na tym co ważne dla inwestora indywidualnego.

Do inwestorów indywidualnych i osób związanych zawodowo ze spółką, może trafić do 6 mln akcji, lecz jest możliwość zwiększenia tej liczby.

Indywidualni mogą zapisywać się na od 3 do 30 akcji. Cena maksymalna walorów będzie podana prawdopodobnie w poniedziałek, 19 kwietnia.

Zapisy na akcje rozpoczną się 20 kwietnia (wtorek) i potrwają do 28 kwietnia (środa) do godziny 16:00. W sumie do osób fizycznych trafi do 36% akcji oferowanych podczas debiutu.

Jak podaje Parkiet, cena emisyjna akcji może wynieść ok. 320 zł. Wcześniej analitycy wyceniali akcje na kwoty z przedziały 290-380 zł. Przy ilości zapisu 30 akcji, daje to kwotę niecałych 10.000 zł i na tyle prawdopodobnie zapisze się wielu inwestorów.

W prospekcie mamy podane dane finansowe za poprzednie lata. Rok 2009 był bardzo dobry dla spółki, zysk wyniósł 3,76 mld zł netto, ok. 43 zł na akcję. Jest on jednak raczej nie do powtórzenia w roku 2010 i pewnie 2011. Nastąpiła bowiem wypłata gigantycznej dywidendy 12,75 mld zł pod koniec 2009 roku. To oznacza zmniejszenie przyszłego zysku PZU z działalności lokacyjnej.

Moim zdaniem jeśli PZU wypracuje w tym roku 2,5 mld zł netto zysku, to będzie to dobry wynik. W następnym roku za taki uznam kwotę z przedziału 2,5-3 mld zł.

Wartość księgowa PZU po wypłacie mega dywidendy to na dzień 28 lutego 2010 - 11,67 mld zł. Przy ok. 86 mln walorów, oznacza to, że na pojedynczą akcję przypada ok. 136 zł wartości księgowej

Poniżej spróbujmy określić, jak będą wyglądać podstawowe wskaźniki spółki, zależnie od oczekiwanego zysku w tym roku i oczekiwanej ceny emisyjnej:


Przy cenie emisyjnej 320 zł, wskaźnik Cena / Wartość  księgowa wyniesie ok. 2,4 a przy 350 zł - 2,6.

Myślę, że akcje pod względem generowanych zysków będą dość tanie a pod względem posiadanych kapitałów - na akceptowalnym poziomie. Podtrzymuję, że przy cenie 320 zł i perspektywie 12 miesięcy od debiutu, możemy zanotować 10-30 % profitu na akcjach. Zakładam, że wskaźnik Cena/Zysk na poziomie 15 da wartość godziwą dla akcji PZU.

Do tego fakt, że spółka zamierza przeznaczać ok. 25-45% zysku w formie dywidendy, będzie atrakcyjne np. dla tych którzy akcje chcą posiadać w ramach maklerskiego IKE i będą mogli nie płacić podatku od dywidend.

Osoby, które posiadają dobrze zorganizowanych członków rodziny i gotówkę, mogą "pomóc" im w zapisie by zwiększyć zyski poprzez większą pulę akcji. Dla bezpieczeństwa można przyjąć, że zapis po rodzinie będziemy robić, tylko jeśli cena emisyjna nie będzie większa jak 320 zł.

Poniżej szczegółowo planowany harmonogram Oferty:

do 15 kwietnia 2010 roku – Ustalenie Ceny Maksymalnej.

16 kwietnia 2010 roku – Publikacja prospektu oraz zawarcie warunkowej Umowy o Gwarantowanie Oferty.

19 kwietnia 2010 roku – Udostępnienie do publicznej wiadomości aneksu do Prospektu zawierającego informacje na temat Ceny Maksymalnej (przy założeniu, że zatwierdzenie powyższego aneksu do Prospektu nastąpi w dniu 19 kwietnia 2010 roku).

20 kwietnia 2010 rokuRozpoczęcie przyjmowania zapisów od Inwestorów Indywidualnych oraz Osób Uprawnionych. Rozpoczęcie budowania księgi popytu wśród Inwestorów Instytucjonalnych.

26 kwietnia 2010 roku – Zakończenie przyjmowania zapisów od Osób Uprawnionych.

28 kwietnia 2010 roku do godz. 16:00Zakończenie przyjmowania zapisów od Inwestorów Indywidualnych.

29 kwietnia 2010 roku* – Zakończenie budowania księgi popytu wśród Inwestorów Instytucjonalnych. Ustalenie ceny sprzedaży dla Inwestorów Indywidualnych i Osób Uprawnionych oraz Inwestorów Instytucjonalnych oraz ostatecznej liczby Akcji Sprzedawanych i liczby Akcji Sprzedawanych przeznaczonych do przydziału poszczególnym kategoriom inwestorów. Podpisanie aneksu do Umowy o Gwarantowanie Oferty określającego cenę sprzedaży oraz ostateczną liczbę Akcji Sprzedawanych („Aneks Cenowy”).

30 kwietnia – 5 maja – Przyjmowanie zapisów od Inwestorów Instytucjonalnych.

do 6 maja 2010 roku – Ewentualne zapisy składane w wykonaniu Umowy o Gwarantowanie Oferty, przydział Akcji Sprzedawanych Inwestorom Indywidualnym, Osobom Uprawnionym oraz Inwestorom Instytucjonalnym oraz przydział Akcji Sprzedawanych Gwarantom Oferty, którzy złożyli zapisy w wykonaniu Umowy o Gwarantowanie Oferty.

6 maja 2010 roku – Planowany termin złożenia zlecenia sprzedaży Akcji Sprzedawanych na rzecz Inwestorów Indywidualnych za pośrednictwem systemu GPW.

do 13 maja 2010 roku – Zapisanie Akcji Sprzedawanych na rachunkach Inwestorów Indywidualnych.

do 13 maja 2010 roku – Zapisanie Akcji Sprzedawanych przeznaczonych do przydziału Osobom Uprawnionym oraz Inwestorom Instytucjonalnym na rachunkach (pod warunkiem że dane przekazane przez inwestorów na potrzeby zapisania Akcji Sprzedawanych będą kompletne i prawidłowe).

14 maja 2010 roku albo w zbliżonym terminiePrzewidywany pierwszy dzień notowania Akcji Sprzedawanych na GPW.

8 komentarzy:

 1. Dzisiaj dostałem przedziwne info z domu maklerskiego ING:
  "Utworzony został specjalny fundusz stabilizacyjny, mający na celu stabilizację notowań akcji PZU w ciągu 45 dni od debiutu na GPW"
  Kolejny przedziwny pomysł ministerstwa. Zastanawiam się o jaką stabilizację chodzi (o to, żeby cena nie przekroczyła ceny emisji, ceny otwarcia po debiucie?). Będzie ciekawie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dzięki za analizę! Wg mnie dochodowo akcje wcale nie są drogie. Ciekaw jestem, jak wypadnie debiut - myślę, że jest szansa na zarobek. Sam raczej w Pzu nie wejdę, bo ryzyko jak dla mnie jest za wysokie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bravo Zdzichu, wreszcie jakaś ciekawa analiza PZU a nie tylko porównywanie do IPO PGE.
  Sam w nie wchodzę,ale raczej krótkoterminowo.

  OdpowiedzUsuń
 4. Dzięki, IPO PZU bez redukcji, z limitem akcji ale na tyle dużym, że większość zadowoli. Reszta indywidualnych "rekinów" będzie musiała dokupić na pierwszej sesji. To tez dobrze wróży. Najbliższy opór jest moim zdaniem w okolicy 400 zł i tam pewnie będę sprzedawał akcje. Na pierwszej sesji pewnie nie będę zamykał pozycji.

  OdpowiedzUsuń
 5. Z zasady raczej omijam rynek pierwotny, ale zaczynam się przekonywać do PZU. Może spróbuję wejść jakimś niewielkim kapitałem, nie tyle dla samego zysku co dla zdobycia doświadczenia.

  OdpowiedzUsuń
 6. Niespecjalnie rozumiem Czytelników.

  Ja tak widzę prawdopodobieństwa zdarzeń na pierwszej sesji notowań PZU przy cenie emisyjnej 320 zł:
  Spadek kursu: 5% szans
  Zero lub wzrost do 5%: 35% szans
  Wzrost 5-10%: 35% szans
  Wzrost ponad 10%: 25% szans

  Dlatego myślę, że zysk do ryzyka jest ciekawy i można wchodzić za większe pieniądze przy takiej cenie (co sam zrobię).

  OdpowiedzUsuń
 7. papier zapodają po 312,5 sztuka czyli zapis po rodzinie wchodzi w gre. Ja zapisuje sie na siebie, na swoją laskę, na babcię, dziadka i rodziców., a mój ziomuś z sąsiedniej kamienicy zapisuje sie na całą swoją klasę z zawodówki!

  OdpowiedzUsuń
 8. No ja bym klasie z zawodówki nie ufał. Sprzedadzą z zyskiem i się zwiną ;)

  OdpowiedzUsuń

Komentarze niecenzuralne, nie odnoszące się do posta, pisane tylko w celach marketingowych i z użyciem opcji Anonimowy - będą usuwane.

W celu komentowania bez logowania, wybierz opcję Nazwa/adres URL