wtorek, 6 kwietnia 2010

Podsumowanie inwestowania miesięczne i kwartalne

Zacznijmy od podsumowania miesięcznego. Poniżej zestawienie składu portfela na koniec marca:


... oraz zestawienie inwestycji zakończonych w marcu:


Jak można zauważyć, miesięczna zmiana wartości portfela wyniosła + 4%. Główna tego zasługa w poprawie sentymentu do inwestowania na warszawskiej giełdzie. W trakcie miesiąca zmiana wartości portfela wahała się od 0 do + 7,1% czyli cały czas na plusie. 

W trakcie miesiąca, po wykonaniu się na rynku odbicia i wzrostu Wig20 pod poziom 2500 pkt, kończyłem już sprzedaż znacznej części posiadanych w portfelu akcji (TP SA, Polnord, LC Corp, PGF) i rozpocząłem otwieranie krótkich pozycji na kontraktach PKO BP, sprzedawałem 6-miesięczne opcje call na miedź oraz na Wig20. 

Taka strategia wynikała z założenia, że od teraz do jesieni giełdy jako całość nie ujrzą poziomów cenowych dużo wyższych niż obecne. 

W międzyczasie ponownie kupiłem akcje LC Corp po cenie 4,5% niższej od wcześniejszej ceny sprzedaży, powiększając tym samym ilość posiadanych akcji. Po tej operacji powiększyłem krótką pozycję na PKO BP, zakładając że nadal niedowartościowany LCC zachowa się w średnim terminie lepiej niż już moim zdaniem dość przewartościowany PKO BP.

Jako że na koniec miesiąca mieliśmy do czynienia z dalszymi wzrostami w większym stopniu na PKO, Wig20 i miedzi niż na LCC i Getin Noble, wartość portfela spadła o 2% w stosunku do wartości maksymalnej. Około 1% spadku wartości to doliczony przeze mnie do strat spread na opcjach Wig20 i opcji na miedź. W przypadku spadku wartości opcji a najlepiej dotrzymania do wygaśnięcia z ceną zerową, spread zniknie, co przełoży się na ponowny wzrost wartości portfela o ten utracony 1%.

Kwartalna zmiana wartości portfela wyniosła +8,4% a po potrąceniu wpłat kapitału, będzie to +7,8%. Uznaję ten wynik za bardzo dobry.

Plany na przyszłość

W perspektywie najblizszego miesiąca, jak i kwartału, największym zagrożeniem dla wartosci portfela są zarówno dynamiczne wzrosty, jak i spadki na giełdach. Najlepszym wariantem byłaby dynamiczna i krótka korekta, pozwalająca mi zamknąć krótką pozycję na PKO BP i odbudować mniejszą i przy wyższych cenach.

Takie spadki mogą rozpocząć się w każdej chwili, ale jak dotąd prawie każdy dzień wynosi ceny jeszcze wyżej. W pewnym momencie straty będzie trzeba uciąć, jeśli nie towarzyszą im proporcjonalne zyski z akcji Getin Noble i LC Corp.

W przypadku opcji na miedź, teraz jest moim zdaniem bardzo dobry moment na wystawianie - wysoka zmienność i bardzo wysokie ceny. Poziom 8000 USD za tonę może być solidnym oporem. Opcja call była spzedana z ceną wykonania 9000 USD i premią 338 pkt, w czasie jak cena miedzi wynosiła 7600 USD czyli 6% niżej niż obecnie. Teraz premia wyniesie ok. 400 pkt. Kolejnej pozycji na miedzi nie planuję jednak zajmować z racji osiagnięcia poziomu maksymalnego dopuszczalnego ryzyka dla wartości portfela.

Blogowanie

W marcu wzrosła ilość wpisów i wejść na stronę oraz przychody z reklam AdSense w porównaniu do lutego. Nie są to jednak poziomy bliskie szczytom popularności bloga. Na jakiś czas wstrzymuję publikowanie szczegółowych statystyk na ten temat. Siły z blogowania przerzucam częściowo na inwestowanie. Nic bowiem tak nie przyciąga do bloga jak dobre wyniki inwestycyjne jego autora.

7 komentarzy:

 1. Zgadzam się w ostatnim temacie. Można dużo mówić , ale wyniki muszą za tym iść , bo jak nie to wstyd będzie publikować ilość wpisów! Czego Ci nie życzę!Myślę ,że było by lepiej w tej kwestii ale no cóż miałeś zbyt długą przerwę w blogowaniu na początku roku:(

  OdpowiedzUsuń
 2. @ dymas, racja, zwrot z kapitału i edukacja inwestycyjna jest w całym tym biznesie pozaetatowym dla mnie najważniejszy. To, co wpadnie z reklam to będzie na domenę i na satysfakcję :)

  OdpowiedzUsuń
 3. najważniejsze aby zyski były większe od lokaty w banku w skali roku bo jak nie będą to niedobrze - można będzie powiedzieć starta czasu. Ale jak są to super:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo ładnie. Wszystkie zamknięte transakcje na plus. Małymi kroczkami do bogactwa :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Domenę? Planujesz jakiś większy projekcik odnośnie finansów?

  OdpowiedzUsuń
 6. @ dymas, domenę w sensie abecadlo.info :)

  OdpowiedzUsuń
 7. @ Przemyslaw Gawel

  racja. Pytanie jest jaki przyjąć horyzont czasowy, do oceny czy jestesmy w stanie pokonać lokatę? Rok to moim zdaniem minimum a najlepiej z 3 lata. Wtedy podsumujemy i powiemy, czy bylo warto.

  Teraz najlepsza lokata to 12-miesięczna Optymalna w Open Finance na 5,65 netto czyli 7% brutto. Jak w skali roku mamy z gieldy 10% brutto to moim zdaniem wysilek się zwrócil.

  OdpowiedzUsuń

Komentarze niecenzuralne, nie odnoszące się do posta, pisane tylko w celach marketingowych i z użyciem opcji Anonimowy - będą usuwane.

W celu komentowania bez logowania, wybierz opcję Nazwa/adres URL