poniedziałek, 4 stycznia 2010

Podsumowanie inwestowania - grudzień 2009


Podsumowanie portfela

Grudzień był dla mnie inwestycyjnie chyba najlepszym miesiącem w całym roku. Główny powód do takiej oceny to osiągnięcie najwyższej miesięcznej stopy zwrotu na całym portfelu: +12,4%. Na taki wynik złożyło się kilka czynników:
 • wzrost kursu Noble Banku o 16% a Nordei o 26%
 • zysk na kontraktach na akcje TP SA ok. 6%
 • lekkie wzrosty kursów certyfikatów nieruchomości o 0-4%
 • zysk na umocnieniu leja rumuńskiego z kursu wymiany i z dodatnich swapów
 • udany debiut na rynku opcji - sprzedaż 6ciu opcji call, 3 na miedź i 3 na Wig20, z tego wynik na miedzi na niewielkim plusie a na Wig20 na prawie maksymalnym plusie.

Poniżej zestawienie składu portfela na koniec grudnia i oddzielnie wykaz zamkniętych w grudniu pozycji / transakcji.


Wynik został wypracowany w podobnej proporcji przez część akcyjną jak i tą związaną z kontraktami / opcjami. Był to też miesiąc największego zaangażowania i największego zróżnicowania instrumentów pochodnych w portfelu. W całym roku 2009, wartość portfela wzrosła o 177,9%, z czego 164,8% to zysk z inwestycji a 13,1% to dopłaty kapitału.


W powyższej tabeli zamkniętych inwestycji,  'O COPP' to opcje short call na miedź a 'O W20' to opcje short call na Wig20, transakcje zawierane przez platformę opcyjną Option Trader w X-Trade Brokers.

Zdecydowałem się na sprzedaż prawie połowy akcji Nordei, realizując zysk ok. 42% i zmniejszając udział tych akcji w portfelu z ok. 25% do 14%. Sprzedałem też w dość dobrym momencie kontrakty na akcje TP SA. Teraz większość walorów utrzymuje udział 14-17% w całości i jest to dla mnie stan równego rozłożenia ryzyka do potencjału, jak i komfortu psychicznego.Plany na rok 2010

Zapas gotówki to obecnie prawie 22%. W tej chwili większość pieniędzy wędruje z rachunku opcyjnego na konta w Eurobanku, oprocentowane netto 5,05%. Rok 2010 mam zamiar potraktować jako czas na odpoczynek od stresów inwestowania, zmniejszyć ilość ryzykownych transakcji, wybierając te moim zdaniem najbardziej korzystne a jednocześnie nie wymagające codziennego monitoringu. Dotyczy to zwłaszcza transakcji lewarowanych.

Pisałem o tym częściowo we wpisie z grudnia, że rok 2010 może nie przynieść tak spektakularnych zysków jak 2009 a wiele okazji na rynku akcji już zanikło, pojawiły się (moim zdaniem) pierwsze przewartościowane akcje. W związku z tym, że potencjał na zyski jest mniejszy, zmniejszam też podejmowane ryzyka, szukając przysłowiowych "rodzynek" w cieście jakim jest GPW i ogólnie rynek potencjalnych inwestycji.

Jak się niedawno dowiedziałem, w lutym będę musiał wyjechać na ok. 2 tygodnie prawdopodobnie bez regularnego dostępu do sieci a od kwietnia do października będę miał dodatkowe obowiązki, które mogłyby ujemnie wpłynąć na działalność inwestycyjną, jeśli prowadziłbym ją w takim zakresie jak jeszcze w grudniu.

To zapewne wpłynie na bloga. Postaram się pisać równie często, choć może nieznacznie zmieni się tematyka. Nadal oczywiście będzie o finansach, ale może więcej o bezpiecznych formach lokowania kapitału (lokaty?) i różnych pracach 'u podstaw' w celu bezpiecznego generowania dodatkowych środków, jak np. oszczędzanie.

A Twoim zdaniem w co warto zainwestować w roku 2010? Zapraszam do komentowania.

4 komentarze:

 1. Rok 2010 chcę oprzeć mimo wszystko na inwestycja niskiego ryzyka, choć przyznam, że przyglądałem się też niektórym spółkom. Czy Ty masz na oku jakieś rodzynki?

  OdpowiedzUsuń
 2. @ ynwestor,

  sądzę, że niektóre spólki mają jeszcze potencjal przy nie tak dużym ryzyku. Jak któraś wpadnie do portfela to napiszę o tym na blogu. Myślę, że np. TP SA kupiona po 15 zl może dać zysk do 17 zl. Jako że nie jest to jakiś duzy wzrost, wchodzilbym w to przez kontrakty a pozostalą gotówkę trzymal na lokacie albo w innych akcjach.

  Banki są generalnie dla mnie za drogie, poza Noble Bank.

  Z deweloperów wart uwagi jest Gant po ok. 22 zl i LC Corp po ok. 1,50-1,55

  OdpowiedzUsuń
 3. Zdzichu, po pierwsze gratuluję wyniku sporo lepszego od tego, co zrobił wig w tym roku, a odpowiadając na twoje pytanie - warto zainwestować w RONy oczywiście :)

  OdpowiedzUsuń
 4. @ Bartek, dzięki. Kilka lat temu doszedłem do wniosku, że jest niebezpiecznie zakładać że np. w tym roku podwoję kapitał.

  Natomiast jeśli taki wynik się zdarzy, lepiej nie próbować powtórzyć tego w następnym roku, np. zwiększając ryzyko, tylko trzymać się dokładnie takiej strategii i filozofii jak obecna.

  Raz dana filozofia generuje wysoki wynik a raz po prostu każe zadowolić się mniejszym zyskiem albo niewielką stratą. Lepszy wynik powinien wrócić za rok, dwa lub 3.

  EURRON cały czas obserwuję z nadzieją na większą korektę na rynku i chwilowe ;) osłabienie leja. Wiem, swapy uciekają ale pieniędzy przecież nie trzymam długoterminowo na ROR 0% w PKO BP tylko one mniej lub bardziej pracują i jakiś zysk na poziomie lokaty 5-6% z nich mogę mieć.

  OdpowiedzUsuń

Komentarze niecenzuralne, nie odnoszące się do posta, pisane tylko w celach marketingowych i z użyciem opcji Anonimowy - będą usuwane.

W celu komentowania bez logowania, wybierz opcję Nazwa/adres URL