piątek, 15 stycznia 2010

Lubię poniedziałki

Kilka tygodni temu czytałem w komentarzach na blogu Wojciecha Białka, że indeks SP500 ma tendencję do wzrostów w poniedziałki a korekty lub trendu bocznego w środku tygodnia. Postanowiłem że sprawdzę czy wyniki dla naszego indeksu Wig20 a raczej kontraktu na ten indeks będą równie ciekawe.

Poniżej zestawienie zmian kursu kontraktów począwszy od początku października 2009 do 11 stycznia 2010, wszystkie poniedziałki oraz poprzedzające je piątki. Jeśli w piątek nie było sesji, brałem sesję z czwartku.
Różnica jest imponująca. Skumulowany wynik z poniedziałków jest o 20% wyższy niż z piątków! Gdyby ktoś znając taką sekwencję zastosował ją na kontraktach, miałby zyski jakie niejeden dobry trader wypracowuje pewnie przez kilka lat.
 
Transakcje na kontraktach na Wig20

Kiedy indeks doszedł do 2500 punktów, wydało mi się, że najwyższy czas na korektę albo wejście na jakiś czas w trend boczny, takie wróżenie z obecnych wycen poszczególnych składników Wig20. Myśli przychodzi do głowy wiele a tylko niektóre są później używane przy inwestowaniu.

Tym razem zdecydowałem się zająć krótką pozycję, ilekroć indeks dojdzie do 2500 pkt i realizować zyski w  okolicach 2450 pkt. Wyniki na wykresie:W poniedziałek na dość wysokim otwarciu, sprzedałem kontrakty po 2495 pkt. Ustawiłem realizację zysków na 2453 pkt. Środowa korekta zamknęła pozycję, wynik +42 pkt. W czwartek na wysokim otwarciu sprzedałem jeszcze raz kontrakty, tym razem po 2499 i ustawiłem zamknięcie pozycji na ok. 2450 pkt. Zobaczymy co z tego będzie. Jeśli indeks dziś nie spadnie do tego poziomu, zamknę pozycję pod koniec sesji po innej cenie. Przy tak silnych północnych powiewach w poniedziałki, lepiej nie zaczynać ich w szortach.

1 komentarz:

  1. Zainspirowany Twoim zestawieniem zysków w poniedziałki i piątki przetestowałem FW20 na przestrzeni 12 lat: http://blog.callput.pl

    OdpowiedzUsuń

Komentarze niecenzuralne, nie odnoszące się do posta, pisane tylko w celach marketingowych i z użyciem opcji Anonimowy - będą usuwane.

W celu komentowania bez logowania, wybierz opcję Nazwa/adres URL