poniedziałek, 11 stycznia 2010

Getin Noble ogłasza strategię, Polnord buduje biura a PGF skupuje akcje

Poniżej kolejny przegląd informacji  ze spółek, w które jestem zaangażowany kapitałowo.

Getin Noble Bank NBL - 18% portfela


Bank chce w ciągu 3-4 lat  być jednym z 5-ciu największych banków w Polsce. Najwięcej do nadrobienia ma w kategorii klientów korporacyjnych, jak i np. w ilości prowadzonych rachunków bieżących. Rozbudowuje też dział windykacji, gdzie planuje zwiększyć zatrudnienie z 200 do 500 osób do końca roku.

Efektem tych działań ma być silny wzrost sumy bilansowej, ale przy zachowaniu ROE powyżej 20%, stosunku kosztów do przychodów poniżej 35% i przy stosunku kredytów do depozytów ok. 95%.

Inne istotne założenia to ograniczenie udziału kredytów walutowych w portfelu do poniżej 50% a w zakresie pozyskiwania depozytów, skupienie się na oferowaniu lokat na 12 miesięcy i dłużej w celu stabilizacji źródła finansowania akcji kredytowej.

W tym roku bank skupi się na sprzedaży krzyżowej produktów przez kanał telefoniczny i internet. Zwiększenie ilości otwartych kont, oprócz przychodów z prowizji, powinno wpłynąć na spadek średniego kosztu pozyskania kapitału.

Zdobywaniu nowych klientów ma pomóc rozbudowa sieci placówek oraz współpraca z firmą Tax-Care, która oferuje małym firmom prowadzenie księgowości  i doradztwo prawno-podatkowe. Możliwe są też akwizycje firm z sektora finansowego i portfeli kredytowych, ale tylko rentownych podmiotów, które nie będą obciążały skonsolidowanych wyników finansowych.

Moim zdaniem bank stara się zbudować pozycję porównywalną z tą, jaką posiada np. BZ WBK, ale jednocześnie chce utrzymać wyższą rentowność. Główna trudność polega na tym, że bank sam organizuje całe źródło depozytów, nie ma wsparcia właściciela o zasobnych kieszeniach, jak np. BZ WBK było wspierane przez AIB. Dlatego Getin Noble musi płacić więcej za depozyty i dlatego wymaga od siebie wyższej rentowności.

Nie znalazłem więcej informacji o tym, dlaczego bank preferuje skup akcji nad wypłacanie dywidendy. Wygląda na to, że dla Getin Holding nie zależy na wysokim free float, tylko na utrzymaniu w swoich rękach jak największej części tortu, czemu służyłby skup akcji z rynku i ich umorzenie. Plusem skupu jest wzrost wartości akcji pozostałych. Jednocześnie niski free float zniechęca większe instytucje do inwestycji w Getin Noble Bank.

Sam obserwuję co się dalej wydarzy i nie sprzedaję akcji. Obecnie kurs wynosi ok. 5,40 zł a moim zdaniem wartość akcji to między 6,50 a 8 zł, bazując na wynikach obu banków sprzed fuzji. Kurs osiągalny i atrakcyjny do kupowania to myślę ok. 5 zł.

Polska Grupa Farmaceutyczna PGF - 15% portfela

Skup akcji własnych przez PGF w celu ich umorzenia (bankier.pl).

Realizacja skupu potrwa do 31.05.2010 r.,  cena nabywania akcji może wynosić od 2 do 130 zł. Na skup przeznaczone jest do 49 mln zł i jego przedmiotem może być do 10% całkowitej liczby akcji.

Do tej pory spółka nabyła 1,13% akcji. Skup faktycznie trwa, zarząd podał informacje o kupnie kilku tysięcy akcji w zeszłym tygodniu po cenie jednostkowej ok. 39 zł. Wcześniej PGF sprzedała za 58 mln zł netto spółkę NDS Depo, do której wniosła posiadane nieruchomości handlowe, głównie używane pod apteki.

Skup sprzyja wzroście kursu, jak i wychodzeniu z inwestycji przez fundusze. Czas zadecyduje, który czynnik jest silniejszy i jaki trend zdominuje wykres. Według moich założeń, akcje są warte ok. 53 zł, przy obecnej cenie ok. 39 zł. Główny opór z 2009 r. to 50 zł i tu upatruję momentu na sprzedaż akcji. Obecnie kurs ciekawy do kupna acz osiągalny, to ok. 35-37 zł za akcję.

Polnord PND - 13% portfela

Wywiad z prezesem Polnordu, Wojciechem Ciurzyńskim (parkiet.com)

W 2010 r. marże na nowych projektach mieszkaniowych powinny wzrosnąć do ok. 20% w związku ze spadkiem kosztów wykonawstwa. Szans spółka upatruje na rynku Trójmiasta, gdzie osiąga najwyższe marże.

Jest także zaangażowana w budowę powierzchni biurowej Wilanów Office Park, z którego zyski może ksiegować w miarę postępu prac a nie jak w przypadku sprzedaży mieszkań - dopiero wraz z oddaniem gotowych lokali. To powinno wpłynąć stabilizująco na cokwartalne zyski netto. Podpisana umowa zabudowy Wyspy Spichrzów w Gdańsku jest szansą na zyski za kilka lat, ma także znaczenie prestiżowe. Spółka w 2010 r. nie planuje już znacznych emisji akcji.

Polnord szacuje zysk netto w 2009 r. na ok. 60 mln zł (gazeta.pl). Rok 2010 ma być nie gorszy niż 2009 (czyli zysk nie mniej jak 60 mln zł netto?). Większość zysku to przeszacowania wartości nieruchomości inwestycyjnych a więc nie jest to "żywa gotówka" i na bieżąco nie poprawia cashflow.

Inwestycja w akcje Polnordu, spośród wyżej opisanych, wymaga chyba najdłuższego horyzontu czasowego. Kurs PND ma to do siebie, że nie porusza się w zgrabnym trendzie. Spadki i wzrosty przychodzą nagle. Obecna cena jest moim zdaniem atrakcyjna ze względu na posiadane przez Polnord aktywa w postaci budynków i gruntów. Potrafi też budować i sprzedawać mieszkania a coraz szerzej wchodzi w sektor komercyjny (powierzchnia biurowo-handlowa).

Wyceniając akcje po aktywach daję akcji wartość ok. 48 zł czyli tyle ile wynosi obecnie wartość księgowa aktywów na akcję. Wielkość tą będą obniżać rejestracje emisji akcji z 2009 r. a podwyższać zyski z 2010 r. co może dać bilans około zera. Obecna cena akcji to ok. 34 zł. Do nadrobienia jest sporo i nie spodziewam się że szybko dokonam sprzedaży. Sensowna cena do kupowania to moim zdaniem ok. 30-34 zł za akcję.

Podobne tematy:
Przegląd informacji ze spółek portfelowych

Niniejszy blog zawiera prywatne opinie autora i nie może być traktowany jako rekomendacja finansowa w rozumieniu polskiego prawa. Każda osoba winna wszelkie decyzje finansowe podejmować samodzielnie i być świadoma ich skutków.

2 komentarze:

  1. Zdzichu solidna dawka informacji. Tak trzymać. Co do Getin Nobla, zdaje się, że kontynuują skup (w zeszłym roku też się nakupowali (NBL)). Zobaczymy co z tego wyniknie. Ja w każdym razie nie zamierzam już więcej NBL wyprzedawać. Skup w krótkim terminie powinien zapobiegać jakimś większym obsunięciom. Nie wiesz, jak długo (jak mniemam tylko w tym roku) zamiast dywidendy mają zamiar skupować akcje?

    OdpowiedzUsuń
  2. Bartek, dzieki. Nie twierdzę że trwa aktywny skup akcji NBL tylko że jeśli mają wybierać między skupem a dywidendą to wybiorą skup, tak więc to jest raczej kwestii przyszłości - po publikacji danych skonsolidowanych za 2009 rok i może po WZA w II kwartale.

    Teraz raczej trwają wzrosty ze względów bardziej długoterminowych niż przyszły skup. Też nie sądzę że będą kupować PKC a raczej wybiorą moment np. korekty na giełdzie wiec skup jest moim zdaniem bardziej dla stabilizacji kursu niż dla wzrostów.

    OdpowiedzUsuń

Komentarze niecenzuralne, nie odnoszące się do posta, pisane tylko w celach marketingowych i z użyciem opcji Anonimowy - będą usuwane.

W celu komentowania bez logowania, wybierz opcję Nazwa/adres URL