poniedziałek, 2 listopada 2009

Podsumowanie inwestowania - październik 2009

Październik to dla mnie miesiąc korekt po wcześniejszych wzrostach na najważniejszych aktywach z portfela. Dotyczyły one Noble Banku, Nordei, oraz certyfikatów zamkniętego funduszu nieruchomości ARKA FRN 1.

W przypadku LC Corp sprzedanego 22 września po 1,75 zł, nastąpił spadek w październiku do nawet 1,50 zł za akcję. Przy zejściu cen do poziomu 1,50-1,56 zł, rozpocząłem odkupowanie akcji za środki ze wcześniejszej sprzedaży oraz za dodatkowe wolne środki, tak że udział spółki w portfelu wyniósł ok. 20% a średnia cena nabycia za sztukę 1,52 zł.

Prócz tego część wolnych środków wydałem na dokupienie akcji Noble Banku po 5,21 zł.

Lej rumuński a euro

2 października otworzyłem, jak to nazwałem "lokatę w lejach", czyli otworzyłem krótką pozycję na parze walutowej EURRON w X-Trade Brokers, licząc na zarabianie na swapach walutowych oraz na umocnieniu leja do euro.

W październiku wycena pozycji EURRON wskazywała na niewielką stratę. Wynikała ona po pierwsze z osłabienia leja do euro a po drugie ze spreadu użytego przy wycenie pozycji 31.10.2009 r a było to 250 punków. Gdyby nie spread, pozycja byłaby na niewielkim plusie bo swapy były wyższe niż samo osłabienie kursu. Jako że efekt spreadu ująłem już w tym miesiącu, w następnym liczę na wycenę pozycji wyraźnie powyżej zera w wyniku doliczania swapów.

Zestawienie

Poniżej zestawienie trzymanych (białe tło), nowych (żółte tło nazwy) oraz zamkniętych (szare tło) pozycji z października:


Na wzrost wartości portfela w tym okresie o 1,6% przyczynił się głównie zysk na akcjach Ganta (+ 20%) oraz zwyżka na LC Corp pod koniec miesiąca (wzrost od ceny nabycia o 8,7%), które zrównoważyły z nawiązką wszelkie ujemne wyceny. Dlatego w sumie portfel wzrósł o 1,6% na koniec października w porównaniu ze stanem na koniec września.

Emisja akcji PGE

Bardzo ważnym zdarzeniem w minionym miesiącu były zapisy na akcje Polskiej Grupy Energetycznej. o której pisałem kilka razy (1, 2, 3, 4). Mając wolnych środków w portfelu tylko ok. 1,6% (ze sprzedaży akcji Prospera po 8,24 zł), nie było sensu podejmować takiego działania tylko za wolne środki. Dlatego posiłkowałem się zadłużeniem na karcie kredytowej (przy spłacie do 3 grudnia - bez oprocentowania) oraz kredytem pod emisję w DI BRE pod zastaw akcji LC Corp, Noble Banku i Ganta. W sumie byłem w stanie zapisać się za kwotę  ok. 6-krotnie przewyższającą wartość portfela.

Koszt kredytu wyniesie ok. 2-2,5% wartości środków z portfela, więc przy zmianie kursu na debiucie PGE o 0%, wartość portfela spadnie o 2,5%. Zysk szacowałem na ok. 1 - 2 krotność kosztów kredytu przy niewielkim ryzyku poniesienia straty. Niestety wskutek wysokiej redukcji zapisów (liczyłem na 90-94% a wyszło 96,5%), dobrze będzie jak pokryję koszty i wyjdę na niewielki plus. Planowany  godziwy zysk 2,5% wartości portfela osiągnę przy wzroście kursu PGE o 22% czyli jest to mniej realne.

Efekt emisji PGE na wartość portfela podam w całości w zestawieniu listopadowym (koszty kredytu ujmę w jednostkowej cenie nabycia akcji PGE).

Pogląd na przyszłość

Największe ryzyko dla portfela w listopadzie to moim zdaniem spadek kursu LC Corp i Ganta po wcześniejszych wzrostach, oraz ujemny wynik na emisji PGE (nie pokrycie kosztów kredytu).

Do największych szans zaliczam pozytywne zachowanie kursu Noble Banku, który znajduje się tuż nad silnym wsparciem. W mniejszym stopniu liczę na dalszą zwyżkę Ganta i LC Corp.

Certyfikaty nieruchomości i akcje Nordei są na tyle mało płynne, że w krótkim terminie 1-6 miesięcy prawdopodobna jest stagnacja. W przypadku utrwalenia ożywienia na giełdzie, myślę, że jest szansa na wykonanie scenariusza wzrostowego z celem cenowym jak w tabeli.

7 komentarzy:

 1. a niemyslales popykac cos na opcjach niezaleznie od sytuacji zawsze cos mozna zarobic

  OdpowiedzUsuń
 2. Myślałem o opcjach. Kupowanie opcji wychodzi z zyskiem rzadko i dlatego potrzebna jest tu bardzo dobra i przemyślana strategia. Jak taką stworzę, na pewno się w to zaangazuję.

  Na razie wystawiłem 1 opcję na demie XTB i zakończyła się bardzo pechowo bo obstawiałem spadki lub stagnację a opcja, notując zysk przez 4 z 5 dni, 5 dnia zakończyła się stratą przy wzroście Wig20 do ok. 2400 pkt. Gdyby była wystawiona na 4 dni albo na 7-8, miałbym natomiast zysk. Z opcjami to dość złożona sprawa, nie można ich przeczekać jeśli wynik jest niepomyślny.

  OdpowiedzUsuń
 3. to mogles zamknac wczesniej jak miales chociaz jakis zysk i wystawic jeszcze raz,ja z akcji i kontraktow 2 lata temu przezucilem sie na opcje,niedosc ze odbilem stare wtopy na akcjach i fiutkach to ten rok juz zamykam na sporym plusie,najlepiej to wychodzi mi wystawianie na xtb na wig20 i na miedzi

  OdpowiedzUsuń
 4. tylko skąd miałem wiedzieć że ostatniego dnia pójdzie tak do góry i to do tego w drugiej połowie sesji...

  Do tego zamknięcie opcji przed wygaśnięciem sprawia, że dostaje się tylko część zysku, nawet jeśli kurs idzie zgodnie z planem. Dlatego myślę raczej nie warto zamykać opcje wcześniej.

  Będę dalej próbował.

  Marcin, a moze byś odkrył rąbka tajemnicy Twojej strategii na opcje?

  OdpowiedzUsuń
 5. moja strategia jest prosta jestem glownie wystawca ale tez czasami kupuje,raczej niebuduje jakis strategi wiekszych,gram tez na naszej gpw przez bzwbk,zastanawiam sie nad nowym rach w tms bo sa tam opcje jednodniowe i musze przetestowac to na demo,duzo okazji przeszlo mi obok nosa z racji braku dostepu do kompa przez prace ale moze w nastepnym roku to sie zmieni,nieraz tez tak mialem ze spory zysk zamienial sie nagle w strate przed samym wygasnieciem,ale jak czulem ze rynek idzie przeciwko to zamykalem i otwiralem z nowa cena wykonania tylko wyzsza wiadomo nic nie rosnie do nieba

  OdpowiedzUsuń
 6. W sumie rozsądna strategia - zamykać jak idzie pod koniec nie tak i wystawiać od nowa. Będę testował. Na razie skoncentruję się na opcjach na Wig20 bo z tym instrumentem jestem myślę najbardziej obeznany.

  Gdyby były jednak opcje na EURRON, możnaby pomyśleć o jakiejś strategii arbitrażowej, wykorzystującej zarabianie na swapach i opcje.

  OdpowiedzUsuń
 7. no w sumie tak ale eurron to malo popularne i raczej zaden broker chyba nie ma na to opcji no chyba ze jakis broker w rumuni,a tak z ciekawosci to jaka jest wartosc tego twojego portfela jesli to nie tajemnica,nawiasem mowiac dobrze sie wystawia na miedzi ona tak ma czesto ze po kilku dniach wzrostu jest odpoczynek i wtedy warto kilka sztuk wystawic

  OdpowiedzUsuń

Komentarze niecenzuralne, nie odnoszące się do posta, pisane tylko w celach marketingowych i z użyciem opcji Anonimowy - będą usuwane.

W celu komentowania bez logowania, wybierz opcję Nazwa/adres URL