czwartek, 12 listopada 2009

Oczekiwania a realia czyli wyniki ankiety nt. perspektyw poszczególnych branż GPW

Niedawno dobiegła końca ankieta o najbardziej perspektywicznych, zdaniem Czytelników, branżach GPW. W ciągu ok. miesiąca oddano 72 głosy. Każda osoba mogla zaznaczyć maks. 3 typy a oto ich procentowy rozkład:
Od początku ankiety (20 września) do teraz (10 listopada), indeksy zanotowały następujące zmiany wartości:


Z tego zestawienia można wysnuć wniosek, że Czytelnicy bloga najwięcej ostatnio zarobili (mogli zarobić) na akcjach banków, spółkach związanych z paliwami i deweloperką, co było zgodne z ich oczekiwaniami, a stracili na spółkach budowlanych, informatycznych i spożywczych, pomimo wysokich oczekiwań.

Oczywiście są to zmiany indeksów i wybierając akcje poszczególnych spółek można było doświadczyć nawet znacznych różnic. Zwłaszcza wśród banków widać duży rozdźwięk pomiędzy wysokimi wzrostami na dużych instytucjach z WIG20 a kontynuacją korekty na mniejszych bankach, spoza tego indeksu.

W trakcie sprawdzania zmian indeksów do tej ankiety, zauważyłem przy okazji, że to WIG20 obecnie ciągnie w górę cały rynek i sentyment na giełdzie. Wśród mniejszych i średnich spółek nadal trwa stagnacja lub niewielkie wzrosty, z nielicznymi wyjątkami. Wzrosty na spółkach z portfela (i pewnie niejednego czytelnika) jak LC Corp, Gant, niech nie zaciemniają obrazu rynku, na którym widać dywergencję między większymi a mniejszymi spółkami, którą moim zdaniem trzeba analizować bo na pewno coś oznacza. Może to być syndrom słabości szerszego rynku w krótkim i średnim okresie.

Zmiany w portfelu

2 listopada sprzedałem posiadane akcje Ganta po 24,22 zł, co oznacza realizację zysku 21% liczonego od zakupu akcji 25 września (38 dni). Jak się okazało, sprzedaż była przedwczesna bo obecnie akcje kosztują 26 zł (7% więcej). Do sprzedaży skłoniła mnie niepewna sytuacja na giełdach (ryzyko kontynuacji korekty) i konieczność spłacenia z czegoś zadłużenia na karcie kredytowej (jeszcze w okresie bez odsetek), które zaciągnąłem na zakup akcji PGE.

5 listopada sprzedałem wszystkie akcje LC Corp po 1,69 zł, co oznacza realizację zysku 11% liczonego od nabycia akcji w dniach 13-20 października (okres inwestycji 23 dni). Do sprzedaży skłoniła mnie również niepewna sytuacja na giełdach zachodnich a w czasowym odbiciu widziałem okazję do sprzedaży. Zakładałem jeszcze jeden spadek cen przed  trwalszym wzrostem powyżej 1,70 zł, który jednak nastąpił wcześniej. Obecnie akcje kosztują ok. 1,90 zł czyli ok. 12% powyżej ceny sprzedaży.

6 listopada sprzedałem wszystkie kupione podczas emisje akcje PGE na zamknięciu sesji po 25,99 zł. W trakcje sesji miałem wystawione zlecenie sprzedaży po 27 zł, jednak kurs doszedł do 26,75 zł i po południu zaczął się obsuwać do 26 zł. Sprzedaż jest zgodna ze strategią wejścia w tą inwestycję, czyli sprzedaży na pierwszej sesji notowań. Zysk na debiucie 13% jest mniej więcej równy kosztom kredytu (jak wyliczyłem  dokładnie, było to 10,5% kosztów kredytowych )i 2,6% przyszłego podatku od zysku na kupnie-sprzedaży. Inwestycję tą kwalifikuję jako ciekawe doświadczenie, jednak bez wyniku w postaci zysku.

W krótkim okresie uważam, że akcje spółek takich jak LC Corp czy Gant mogą dalej rosnąć, lecz obecne kursy znajdują się niewiele poniżej ważnych oporów i realizacja zysków w krótkim terminie też może być dobrym krokiem.

Za gotówkę ze sprzedaży akcji, oprócz spłaty zobowiązań, nabyłem 18% pakiet akcji PGF po średnio 43,84 zł, licząc na odbicie po jak sądzę dobrych wynikach za III kwartał 2009.

Po zmianach, posiadam ok. 20% w wolnych środkach, których większości, jak znam siebie, raczej nie ulokuję w Eurobanku.

Część gotówki przelałem też na rachunek opcyjny w X-Trade Brokers z intencją sprzedawania opcji na WIG20 i być może na miedź ale o tym w oddzielnym wpisie wkrótce.

Tematy powiązane:
Lewar na PGE a podatki
Rozbieżność między zmianami kursów dużych i małych spółek a emisje akcji PGE i PKO

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarze niecenzuralne, nie odnoszące się do posta, pisane tylko w celach marketingowych i z użyciem opcji Anonimowy - będą usuwane.

W celu komentowania bez logowania, wybierz opcję Nazwa/adres URL