poniedziałek, 26 października 2009

Wpływ emisji akcji PKO BP i PGE na rynek małych i średnich spółek

Dwie największe emisje tego roku na rynku akcji w Polsce, zbiegły się w drugiej połowie października. Pierwsza dotyczy akcji nowej emisji PKO BP z prawem poboru. Zapisy przyjmowano od 7 do 20 października.

Zapisy na przydział akcji Polskiej Grupy Energetycznej w transzy inwestorów indywidualnych trwają od 13 do 27 października, a dla instytucji od 28 do 30 października.

O ile inwestorzy instytucjonalni mogli być przygotowani gotówkowo do tych emisji i posiadać znaczne środki dużo wcześniej, o tyle inwestorzy indywidualni prawdopodobnie częściej musieli sprzedawać już notowane akcje, by mieć środki na zapis. Skala ta mogła mieć wystarczający zakres, by doprowadzić do obniżki indeksów złożonych ze spółek, na których inwestorzy indywidualni generują więcej obrotu.

Takim indeksem jest sWIG80 a więc złożony z 80 spółek o kapitalizacji i obrotach mniejszych niż WIG20 i mWig40. sWig80 jest też mało zależny od przepływów środków z zagranicy a bardziej od napływu od inwestorów indywidualnych i polskich funduszy inwestycyjnych TFI i OFE.

Poniżej wykres indeksu sWIG80 (kolor czarny) na tle WIG20 (jasny brąz). Na wykresie zaznaczono okres, kiedy moim zdaniem emisje akcji PGE i PKO mogły mieć największy wpływ na indeksy, tzn. w trakcie od rozpoczęcia przyjmowania zapisów na akcje, do zakończenia zapisów (PKO BP) lub 3 dni przed zakończeniem (PGE).

kliknij na wykres by powiększyć
Okres 3 dni przed zakończeniem zapisów w przypadku PGE uznałem za bardziej sensowny, jako że należy sprzedać akcje 3 dni przed planowanym zapisem, tak aby mieć rozliczone środki na rachunku maklerskim i móc złożyć zapis.

Jak widać na obrazku, w okresie od początku października następowały wzrosty indeksu WIG20 przy spadku sWIG80. W tym samym czasie trwały zapisy na akcje PKO BP i PGE. 20 października minął ostatni dzień sprzedaży akcji celem przeznaczenia środków na zakup papierów PGE.

Po tym dniu następuje w ciągu 2 sesji zmiana krótkoterminowego trendu na sWIG80 -23 października przebicie linii trendu spadkowego na sesji z luką wzrostową i długą białą świecą.

Na wykresie 3-miesięcznym widzimy jeszcze, że indeks sWIG80 rósł dynamiczniej niż WIG20. To dotyczyło okresu sierpień - wrzesień. W październiku zachowywał się znaczniej gorzej, moim zdaniem wskutek opisanych emisji.

O ile środki z zapisów na PKO BP nie wrócą na rynek, o tyle w przypadku PGE redukcja w transzy indywidualnej z pewnością przekroczy 90% i znaczna część pieniędzy wróci na GPW. Dlatego moim zdaniem w najbliższych tygodniach jest prawdopodobne, że wskutek wygaśnięcia podaży i napływu nowych środków, mniejsze spółki nadrobią zaległości we wzrostach do WIG20.

Jeśli powyższe wyjaśnienia mają sens, przyda się kilka informacji z harmonogramu emisji PGE:
30 października / 2 listopada 2009 - przydział akcji i zwrot nadpłaconych środków, wskutek redukcji zapisów
5 listopada 2009 - możliwy debiut PGE na GPW

Od dzisiaj do przydziału akcji PGE powinniśmy obserwować przede wszystkim mniejszą podaż akcji mniejszych spółek i mniejsze obroty. Po przydziale akcji PGE, obroty powinny wzrosnąć, co moim zdaniem powinno spowodować wzrosty kursów.

Takiemu scenariuszowi powinna sprzyjać stabilizacja lub wzrosty na indeksach światowych.

Powyższe informacje są moją prywatną interpretacją i nie mogą być traktowane jako rekomendacja w rozumieniu polskiego prawa.

2 komentarze:

  1. Ja bym tam nie demonizował wpływu środków po zakończeniu subskrypcji PGE na giełdę. Środki na ten cel pochodziły głównie od pasywnych inwestorów, którzy zaangażowali w to zaskórniaki, rodzinne zrzutki plus lewary. Inwestorzy aktywni nie spieniężali swoich akcji a konto zakupu PGE bo dla nich to bez sensu. Żeby mieć jakieś szanse na zakup więcej niż 1 akcji musieliby wszyscy sprzedać wszystko i jeszcze dolewarować. A kto by te akcje od nich wtedy kupował i to na górce? Nie było widać po obrotach "wurzutki" pod PGE. To wszystko mit. Żadnego wielkiego powrotu na giełdę nie będzie. Zaskórniaki wrócą do skarpet i na rachunki oszczędnościowe a forsa z lewarów bo banków. I tyle.

    OdpowiedzUsuń
  2. Na pewno gros pieniędzy wpłynął do zapisów na PGE z zaskórniaków, pożyczek rodzinnych i kredytów. Czy jednak nie było zjawiska sprzedaży innych akcji by zapisać się na PGE?

    Myślę że takie zjawisko było, lecz nie wiem jaka była jego skala i czy zwrot środków z PGE wpłynie na kursy małych i średnich spółek.

    Na wykresie czas tych dwóch debiutów zbiega się jednak z realizacją zysków na mniejszych spółkach przy wzroście cen dużych spółek i jest to dla mnie interesujące skojarzenie.

    OdpowiedzUsuń

Komentarze niecenzuralne, nie odnoszące się do posta, pisane tylko w celach marketingowych i z użyciem opcji Anonimowy - będą usuwane.

W celu komentowania bez logowania, wybierz opcję Nazwa/adres URL