poniedziałek, 19 października 2009

Porównanie kredytów na emisję akcji PGE

Dziś przedstawię porównanie ofert biur maklerskich / banków w zakresie kredytowania zapisu na akcje Polskiej Grupy Energetycznej. Nie mam zamiaru kupować akcji na kredyt, tylko zrównoważyć wpływ redukcji zapisów, która w transzy indywidualnej może wynieść ok. 90%. Temat emisji akcji PGE opisywałem też tutaj.

Poprzednio zakładałem, że redukcja może wynieść ok. 80-90%, lecz skala używania lewara i zainteresowanie inwestorów skłaniają do podniesienia szacunków do górnej granicy tych widełek. Ważny jest także fakt, że dla inwestorów indywidualnych przeznaczone jest jedynie 10% ilości przyznawanych akcji.

Przy emisji papierów za 5 mld, oznacza to, że do inwestorów indywidualnych trafią akcje za 500 mln zł. By spowodować redukcję 90%, zapisy muszą wynieść ok. 5 mld zł co nie jest kwotą trudną do osiągnięcia.

Poniżej zestawienie ofert kredytowych biur maklerskich, w których można zapisać się na akcje PGE. Instytucji tych jest znacznie więcej.

Aby zobaczyć całe zestawienie należy kliknąć na tabelę:


Powyższe zestawienie jest jedynie poglądowe. Mogłem w nim popełnić błędy a oferta od czasu zbierania danych mogła się zmienić. Przed podjęciem decyzji o zapisie i kredycie, należy osobiście sprawdzić ofertę danej instytucji.

Tutaj znajduje się kalkulator debiutu giełdowego, na którym można wyliczyć stopę zwrotu przy założeniu określonych parametrów kredytu pod emisję i założonej stopy redukcji zapisów.

Sam skłaniam się do oferty Domu Inwestycyjnego BRE Banku, gdzie mam rachunek i jak wynika z zestawienia, jest chyba najlepsza oferta kredytowa, tak dla drobnych jak i większych inwestorów.

Poniżej wklejam wyliczenie z kalkulatora Bankier.pl, z przykładowym zwrotem z inwestycji przy założeniu kredytu na warunkach DI BRE, wkład własny 5.000 zł, kredyt 50.000 zł i sprzedaż od razu na debiucie. Założyłem wzrost ceny na poziomie 10% i redukcję zapisów 90%. Koszty kredytu to ok. 4,75% czyli cena musi przekroczyć ten pułap by wyjść na zero:
 

Do kosztów kredytowania należy dodać 50 zł opłaty za blokadę rachunku. Blokada oznacza, że zanim nie spłacimy kredytu, nie możemy wypłacać środków z rachunku. Jak widać przy powyższej symulacji, opłata ta to aż 1/6 prognozowanego zysku. Należy więc ostrożnie podejść do oferty bo wszystkie koszty są gwarantowane, natomiast stopa zwrotu (cena debiutu) nie jest.

Zestawienie jest bardzo dużym uproszczeniem. Jeśli znajdziecie inne ciekawe oferty kredytowe, zapraszam do dzielenia się wiedzą w komentarzach.

Zmiany w portfelu

Sprzedałem dziś akcje Ganta po 23,19 zł. Papiery trzymałem 24 dni a zysk z inwestycji wyniósł 15% po odliczeniu prowizji maklerskiej. Pozbyłem się też walorów Prospera ze stratą 0,3%, uwzględniając prowizję. Zebrane środki trzymam w pogotowiu. Jeśli zdecyduję się zapisać na akcje PGE to na pewno gotówkę wykorzystam w całości.

9 komentarzy:

 1. Takie halo zrobiło się wokół tego PGE... nie wiadomo, co zrobić - wszakże wszyscy spece od giełdy mówią, że jeżeli o jakiejś okazji robi się zbyt głośno, to prawdopodobnie jest już za późno, żeby się załapać. Poza tym inna teoria głosi, że trzeba robić odwrotnie do tego, co robi ogół rynku (gdy kupują - sprzedawać i na odwrót).

  Ja tam z tej emisji nie skorzystam, za zielono mam jeszcze za uszami jeśli chodzi o GPW, ale ciekawią mnie rezultaty.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ta emisja to tzw. pewniak i dlatego jest nią tak wielkie zainteresowanie. Nie byloby tak źle, gdyby nie powszechność uzywania lewara do 10-krotności wkladu wlasnego. To może dodatkowo zmniejszyć zyski i wskutek tego niektórzy nie wyjdą ponad koszty kredytu.

  Sam uważam, że sesja będzie na plusie co najmniej kilka procent. Zbyt ważna jest to emisja by SP czy zwiazane z nim instytucje daly plamę.

  Myślę że pójdą nieformalne polecenia by spólki SP skupowaly w celu utrzymania wyraźnego plusa na debiucie. Tak samo OFE będą wykorzystywaly maly wzrost (poniżej 10%) by zebrać z rynku akcje do ich koszyków indeksowych.

  Śmialo można porównać tą emisję do PKO BP sprzed kilku lat i nie będzie niespodzianką jak debiut przebiegnie podobnie. PKO BP dalo zarobić na debiucie ok. 19%.

  P.S. W pewnym sensie przykro mi to mówić, ale cieszy mnie, że indywidualni mają mieszane uczucia w związku z tą emisją (wysoka redukcja i prawie obowiązkowy lewar). Krytyczne uwagi pomagają utrzymać zdrową atmosferę na rynku.

  OdpowiedzUsuń
 3. Zdzichu brawo dla Ciebie za zrobienie tego zestawienia, propnuje dać o tym znac w zaprzyjaźnionych blogach bo wiele osób o to pyta.

  Dla osoby która włacą pieniądze wyłącznie własne jest to niemal pewny zysk na PGE a to z dwóch powodów:
  -wszyscy chcą je kupić i kazdy o tym słyszał
  -każdy akumuluje pieniądze na zakup a po redukcji zostanie z około 90% swoich pieniędzy w kieszeni, bedzie czuł niedosyt więc pewnie bedzie chciał na pierwsze sesji dokupić PGE, ergo:cena wzrośnie.

  Kokosów się jednak na tym nie zrobi i osobom które mają mniej niż 50tyś w ogóle nie polecam w to wchodzić krótkoterminowo.

  OdpowiedzUsuń
 4. @ Astakos w takim razie jak ktoś zapyta o porównanie kredytów, proponuję podać link do mnie :)

  Zgadzam się z Twoją opinią i uważam, że głównym kupującym akcje będą fundusze.

  OdpowiedzUsuń
 5. Co do tego ko kupuje PGE spotkałem się z wieloma głosami żalu na forach że wolą jeżdzić po świecie i prosić podmioty zagraniczne do kupna i kusic ich preferncyjnymi cenami niż zostawić inwestorom indywidualnym.

  Sęk w tym ze PGE musi zdywersyfikowac swoje akcje wśród inwestorów - i wg spółki w ręce indywidualnych ma trafić 10%

  OdpowiedzUsuń
 6. Kupuję PGE za 30k. Biorę kredyt na 300k w DI BRE. Dzięki za zestawienie. Ja wcześniej zrobiłem taką analizę i doszedłem do podobnych wniosków.
  M.

  OdpowiedzUsuń
 7. Wystarczy sobie porównać debiut ENEi - bo to taka sama firma jak PGE - spadek o 1%. Tyle, że tam były ustalone ceny minimalne a dla PGE maksymalne.
  23zł to jest cena max. jaką można dać za tą spółkę i to jest rzetelna informacja bo inwestorzy branżowi po prostu wyśmialiby taką prywatyzację z wyższą ceną z kosmosu.
  Obecnie cena ENEi jest na poziomie oferowanej ceny minimalnej dla branżowców. Tak samo będzie z PGE - 23 to max jaki ktokolwiek liczacy się na świecie może dać.
  I jak zwykle polski rząd ogoli szaraków.

  OdpowiedzUsuń
 8. Proponuję uzupełnić tabelę o kredyt w BOS i Millenium. Dla większych kwot są dużo lepsze od BRE.

  OdpowiedzUsuń
 9. @ Anonimowy,

  to jest tylko ogólne zestawienie z podzialem na kwoty do 100.000 i powyżej. W rzeczywistości np. DI BRE ma wiele progów, po których maleje prowizja. Wnioski kredytowe w biurach można skladać dziś i jutro do 12.00 więc myślę, że już za późno na uzupelnianie. Przy następnej ciekawej emisji z lewarem, postaram się dodać też te biura do porównania.

  OdpowiedzUsuń

Komentarze niecenzuralne, nie odnoszące się do posta, pisane tylko w celach marketingowych i z użyciem opcji Anonimowy - będą usuwane.

W celu komentowania bez logowania, wybierz opcję Nazwa/adres URL