piątek, 2 października 2009

Podsumowanie inwestowania - wrzesień 2009

Poniżej pokrótce przedstawiam podsumowanie dokonań i porażek inwestycyjnych z września oraz zestawienie z aktualnego składu portfela z ostatniego dnia miesiąca. Z tabeli nie usuwałem zamkniętych w tym miesiącu pozycji, by można było zobaczyć jak się zmienił i jakie były ceny wyjścia z inwestycji. Na żółto zaznaczyłem nazwy nowych pozycji w portfelu.

Miesiąc zamknąłem zyskiem 3,6%. Uważam to za wielki sukces ze względu na to, że przez większość prezentowanego okresu utrzymywała się zmiana ujemna. Około 10 września było to nawet -7,5%. Wszystko wskutek spadków z przełomu sierpnia / września, na których najwięcej ucierpiały akcje takich spółek jak Triton Development, Noble Bank, Mercor, LC Corp. W przypadku Tritona i Mercora ujemne stopy zwrotu spotęgowało rozczarowanie inwestorów wynikami kwartalnymi.

Pod koniec miesiąca kurs LC Corp powrócił do szczytu notowań z sierpnia i wykorzystałem to do sprzedaży akcji. Sprzedałem też akcje Tritona, które z rejonów 3,30 wróciły pod 4 zł. Na Mercorze zrealizowałem stratę, jako że po pogorszeniu wyników finansowych spółki, jej wskaźniki nie są już zachęcające.

Otworzyłem też pozycję na parze USDPLN, licząc na umocnienie do dolara w czasie przebijania szczytów na WIG20(na to liczyłem). Z perspektywy czasu okazuje się, że poziom wejścia nie był najlepszy a na przebijanie szczytu się nie zanosi. Pozycję utrzymuję, jako że do końca roku liczę na umocnienie PLN do ok. 2,80.

O akcjach TP SA pisałem wcześniej. Moim zdaniem spółka jest notowana tanio biorąc pod uwagę politykę dywidendową i możliwe do osiągnięcia wyniki finansowe. Ostatnie spadki zyskowności uważam za celowe działanie, mające na celu skłonienie UKE do bardziej łagodnego podejścia do TP SA. Myślę, że w tym kwartale cena 17-18 zł jest do osiągnięcia jako dyskontowanie przyszłej poprawy sytuacji spółki. TP SA powinna też być bardziej odporna na spadki na GPW, co pokazywała podczas bessy 2007-2009.

Więcej nt. inwestycji we wrześniu zamieszczę w oddzielnym wpisie, gdzie przeanalizuję ile na czym zarobiłem, straciłem, gdzie podjąłem optymalne decyzje a gdzie popełniłem błędy w ocenie sytuacji.

Edit: Wpis zmieniłem 6 października, jak się  przekonałem, że wcześniej w zestawieniu wyceny portfela zabrakło akcji Prospera. Z jednej strony jak mogłem to przeoczyć (?) a z drugiej cieszę się, bo zysk za wrzesień jest faktycznie wyższy o 2,7% (3,6% a nie 0,9%).

Poniżej dodaję też diagram kołowy, na którym widać co znajdowało się w portfelu. Całość została ujęta jako 100% stąd nieco niższe wartości procentowe niż w powyższej tabeli.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarze niecenzuralne, nie odnoszące się do posta, pisane tylko w celach marketingowych i z użyciem opcji Anonimowy - będą usuwane.

W celu komentowania bez logowania, wybierz opcję Nazwa/adres URL