piątek, 23 października 2009

Jaka redukcja zapisów na akcje PGE?

Wczoraj przez media obiegła informacja o wielkości puli kredytowej, jaka została udzielona na emisję akcji PGE dla inwestorów indywidualnych - jest to ok. 10 mld zł i nie jest to wielkość ostateczna. Wnioski kredytowe w większości biur można składać dziś do 12:00. Link do artykułu tutaj.

Pula akcji dla inwestorów indywidualnych przy kursie akcji 23 zł, wyniesie ok. 600 mln zł z oferty IPO wartości prawdopodobnie ok. 6 mld. Przy puli kredytów na akcje w wysokości 10 mld, prawdopodobny wkład własny to ok. 1-2 mld. Oznacza to, że przy stanie na wczoraj, redukcja sięgała ok. 95%.

Dodajmy do tego kredyty udzielone dziś do 12:00 i środki własne, za które będą zapisy do 27 października Może to być pula np. dodatkowych 6 mld zł, co będzie oznaczało zapisy łącznie na ok. 18 mld zł a przy takiej kwocie, redukcja wyniesie ok. 97%.

Jedynym czynnikiem, który jest szansa, że zmieni sytuację, jest przydział dodatkowej puli akcji dla inwestorów indywidualnych. Jeśli pula zostanie zwiększona z 10 do 20%, redukcja ma szansę wynieść ok. 94%.

Teraz zróbmy dwie kalkulacje, jakie będą koszty kredytu 1:10 przy redukcji 97% i 94%, dla kwoty wkładu własnego 10.000 zł i kredytu 100.000 zł, prowizja 0,3%, oprocentowanie 5,54% (WIBOR 1M + 2%), przydział akcji 2 listopada. Jest to kredyt na warunkach DI BRE a więc moim zdaniem jedna z najtańszych ofert.


Przy redukcji 97%:


W powyższym wariancie, otrzymamy akcje za 3.300 zł a koszty kredytowe i prowizja przy sprzedaży wyniosą nas 405,57 zł. Aby wyjść na zero, akcje trzeba sprzedać 12,29% powyżej ceny zakupu. Przy kupnie po 23 zł, kurs "break even" to zatem 25,83 zł.


Przy redukcji 94%:


Powyższy wariant opiera się na założeniu, że pula dla inwestorów indywidualnych zostanie zwiększona dwukrotnie. W takiej sytuacji możemy otrzymać akcje za ok. 6.600 zł przy kosztach kredytu 418,44 zł. Aby "wyjść na zero", wzrost kursu będzie musiał wynieść 6,34% a więc ok. 2 razy mniej niż w poprzedniej kalkulacji. Cena sprzedaży akcji przy zwrocie kosztów nabycia to 24,46 zł.

Podsumowując, redukcja będzie bardzo wysoka i nawet jeśli pula przyznawanych inwestorom indywidualnym akcji będzie zwiększona dwukrotnie, redukcja i tak przekroczy 90%.

Jeśli pula akcji pozostanie niezmieniona, prawdopodobnie osoby kredytujące zakup wyjdą na debiucie "na zero" albo ze stratą. Dlatego moim zdaniem, aby debiut był sukcesem dla większości a nie tylko dla emitenta i banków, pula ta wzrośnie ok. 2 razy.

Pamiętajmy, że Skarb Państwa ma jeszcze do sprzedania co najmniej kilka pakietów akcji dużych spółek i w tej chwili zależy mu na pozytywnych wrażeniach inwestorów indywidualnych, tak aby wzięli udział w kolejnych emisjach. Nic bowiem tak nie przyciąga uwagi, jak wrażenie, że na danej inwestycji nie można stracić.

Zmiany w portfelu

Wczoraj odwiedziłem Dom Inwestycyjny BRE Banku i zawarłem umowę w sprawie kredytu na akcje PGE. Jako że nie posiadam gotówki, nawet na wkład własny, wykorzystałem opcję zapisu pod zastaw papierów wartosciowych (Noble Bank, Gant, LC Corp) i przelałem limit z karty kredytowej. Wszystko skredytowałem 1:10. W sumie kredyt przekracza ok. 6 razy wartość mojego portfela inwestycyjnego. Jeśli na debiucie cena  akcji PGE nie wzrośnie w ogóle, będzie oznaczało to stratę ok. 2% wartości portfela na kosztach kredytu. Mój zysk zacznie się, jeśli przy redukcji 97% wzrost na debiucie przekroczy ok. 13% lub przy redukcji 94%, wzrost przekroczy 6,5%.

Uważam, że scenariusz bazowy to redukcja ok. 94% z przydziałem dodatkowej puli akcji i wzrost na debiucie ok. 15%. W takim scenariuszu mój zysk wyniesie ok. 2,5% wartości portfela inwestycyjnego. Wskaźnik zysk / strata jest moim zdaniem niezbyt interesujący i decyzję o wejściu w tą inwestycję długo rozważałem. Zadecydowało przekonanie, że Skarb Państwa jednak da zarobić inwestorom indywidualnym by zwiększyć szanse sukcesu planowanych kolejnych emisji akcji i nie stracić wyborców.

3 komentarze:

 1. Zdzichu napisz lepiej ile zysku Cie będzie interesowało a nie kiedy wyjdziesz na zero ;-)

  Przecież wszyscy liczą na ponad przeciętny zarobek na PGE a z tego co widzę co ludzie po paru procentowych zyskach będą wyskakiwać-czy warto to w ogóle kupować dla zysku rzędu 3-4procent od sumy 10 tysięcy?
  Ja wezmę PGE ze własnych środków więc będę mógł spokojnie trzymać dłużej-jeżeli po redukcji będzie co trzymać.

  OdpowiedzUsuń
 2. @ Astakos,

  to jest ta mniej ciekawa część obliczeń, ale myślę że bardzo ważna (kiedy wyjdę na zero). Sam liczę na nie więcej jak kilka procent zysku w skali całego portfela i mniej więcej tyle ile wydaję na koszty kredytu. Bo przecież wzrosty większe jak 15-20% są mało realne przy takiej cenie startowej, podobnie jak redukcja o mniej jak 94% jest mało realna.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja obstawiam redukcję 98% i spadek 1%. Po kilku dniach ludziki powyskakują ze stratą na akcjach i kredycie a duzi gracze kupią po sporo niższym kursie.
  Tak samo było z ENEą - najpierw wkręcanie ludzi a potem spadek.
  Można sobie spekulować ile się zarobi, ale ważne jest czy będą chętni na kupno tych akcji. W każdej chwili PGE może zaoferować pozostałe akcje serii A a tych jest o wiele więcej - a wiadomo co to znaczy. Skarb Państwa satysfakcjonuje cena na poziomie 17zł.

  OdpowiedzUsuń

Komentarze niecenzuralne, nie odnoszące się do posta, pisane tylko w celach marketingowych i z użyciem opcji Anonimowy - będą usuwane.

W celu komentowania bez logowania, wybierz opcję Nazwa/adres URL