środa, 26 sierpnia 2009

Wycena Noble po fuzji z Getin Bankiem

Rosnące wykupienie rynku i nagrzane wskaźniki na wielu spółkach, skłoniły mnie do zabezpieczenia się przed korektą. Jako że w tej chwili nie mam środków na kontrakty na spadek indeksu WIG20 a korekta nie będzie na mnie czekać, zdecydowałem się zredukować zaangażowanie w akcjach.

Dzisiaj analizowałem przede wszystkim te walory, które ostatnio wzrosły najmocniej i dlatego są najbardziej na korektę narażone.

Największe zaangażowanie miałem w Noble Banku. Noble wzrósł od początku sierpnia o 35% (!) z poziomu 4,29 zł do 5,80 zł. Akcje kupowałem w czerwcu po średnio 3,81 zł a więc zysk wynosił ok. 52% po odliczeniu prowizji. Wykres poniżej.


Parytet wymiany

Za jedną akcję Getin Banku, Getin Holding dostanie 2,85 akcji Noble. Poniżej na podstawie zestawienia wskaźników zorientujecie się, jak złodziejski jest to parytet.

Wartość księgowa Noble Banku po II kwartale 2009 to 704 mln PLN. Wartość księgowa Getin Banku na koniec 2008 roku (najnowszy raport dostępny na stronie banku) to 1 936 mln PLN. Proporcja kapitałów własnych to zatem 1:2,75 co sugeruje taki właśnie parytet.

Zyski Getin Banku w roku 2008 to 360 mln PLN a Noble Banku za ostatnie 4 kwartały kończąc na II kwartale 2009 to 160 mln PLN a więc proporcja to 1:2,25. Bazując na tych danych, parytet wymiany powinien więc wynosić pomiędzy 1:2,25 a 1:2,75. Średnia wyciągnięta z tych liczb daje parytet 1:2,5.

Noble jest jednak mniejszym bankiem, który dodatkowo działa w niszy rynkowej obsługując klientów zamożnych i moim zdaniem należy się mu za to premia. Dlatego sprawiedliwy parytet powinien wynosić nawet bliżej 2 niż 2,5. Niestety Getin Holding, który jest prawie wyłącznym akcjonariuszem Getin Banku, życzy sobie taki parytet aby dostać jak najwięcej akcji. Stratni na tym są jak często bywa, akcjonariusze mniejszościowi za którymi nie ma kto się wstawić.

Wycena akcji Getin Noble Banku (po fuzji )

Dodajemy zyski Noble Banku za ostatnie 4 kwartały (160 mln PLN) do zysków Getin Banku za rok 2008 (360 mln), razem mamy 520 mln zysku. Sumujemy wartość księgową Noble (704 mln) i Getin banku (1 936 mln) co razem daje 2 640 mln PLN. Ilość akcji Noble to 215 mln a dla Getin Banku 739 mln, razem 954 mln akcji.

Obecnie Noble Bank ma następujące wskaźniki na akcję:
wartość księgowa na akcję: 3,26 zł
zysk na akcję: 0,74 zł

Po fuzji Getin Noble Bank będzie miał w przybliżeniu następujące wskaźniki na akcję:
wartość księgowa na akcję: 2,76 zł (spadek o 15%)
zysk na akcję: 0,54 zł (spadek o 27%)

Gdyby zamiast parytetu pro-Getin-Holdingowego zastosowano parytet zysków 1:2,25, wówczas wskaźniki dla akcji Noble po fuzji wynosiłyby:
wartość księgowa na akcję: 3,30 zł (wzrost o 1%)
zysk na akcję: 0,65 zł (spadek o 12%)

Przed fuzją wyceniałem jedną akcję Noble na 11,78 zł, bazując na 15-krotności średniorocznych zysków. Po opublikowaniu raportu za II kwartał, moja wycena akcji wyniosła 11,10 zł.

Symulacja wyceny po fuzji, opierająca się na tym samym modelu, daje cenę akcji 8,18 zł (spadek o 27%). Te 27% jest właśnie wyjmowane z kieszeni akcjonariuszy mniejszościowych Noble Banku a wkładane w kieszeń Getin Holdingu, którego głównym akcjonariuszem jest wiadomo kto.

17 komentarzy:

 1. Witam, a co myslisz o certyfikacie na złoto jako zabezpieczenie przed korektą?

  OdpowiedzUsuń
 2. Ostatnio zloto rosnie razem z rynkiem akcji i stoi w miejscu albo spada jak spadaja gieldy. Inwestorzy kojarza bowiem poprawe koniunktury z wzrostem ryzyka inflacji i kupuja zloto. Jak gieldy spadają, spada ryzyko inflacji wywołanej wzrostem gospodarczym i na złoto jst mniej kupujących.

  Na zabezpieczenie przed korektą nadaje się jedynie to co jest ostatnio przeciwnie skorelowane z akcjami a więc zajecie pozycji na spadki na kontraktach na akcje.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jak był dołek na wigach w lutym do to złoto ustanowiło szczyt, a następnie podczas ruchu akcji w górę korelacja ta się zmieniła i złoto idzie podobnie jak akcje. Ja to interpretowałem w ten sposób, że podczas ostrej korekty złoto ma tendencję do zwyżki ceny, natomiast podzczas w miarę stabilnego rynku (niewielkie korekty) złoto idzie w dół. W każdym bądź razie złotówka będzie tanieć względem $ (jeżeli nadejdzie korekta ) i to też jest na +.
  Ponaddo kusi mnie trochę wykres złota. Tworzy się tutaj wyraźny trujkąt, tylko w ktorą strone wybije. Ja mimo wszystko obstawiałbym że górą.

  OdpowiedzUsuń
 4. Dużą rolę odgrywa kurs walutowy. Spadki na GPW powinny być połączone z osłabieniem PLN. Jako ze złoto jest notowane w USD, można zarobić na zmianach kursowych, nawet jeśli złoto będzie stało w miejscu lub nieznacznie się osunie.

  Co do wykresu złota, myślę że jest szansa na wybicie do 1000 USD, uformowanie podwójnego szczytu ( z marcem 2008) i spadki do 900 USD.

  OdpowiedzUsuń
 5. W pierwszym poście źle się wyraziłem, chodzi mi raczej o zwiększenie dywersyfikacji w oczekiwaniu na korekte. Myslałem też trochę nad certyfikatem na spadek cen ropy.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ropa już spadla o prawie 5 USD. W razie pogorszenia sytuacji na GPW, dalszy ewentualny zysk ze spadku cen ropy zostanie w części "zjedzony" przez osłąbienie PLN do USD.

  Dlatego mysle najlepiej wyjdzie po prostu wyjsc z czesci akcji albo wziasc szorta na kontrakt WIG20.

  OdpowiedzUsuń
 7. Dzięki za porady i cierpliwość.
  Myslę że po prostu kupię trochę jednostek unidolara i nie będę kombinował.

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 8. Proszę bardzo.

  Obligacje w USD moga coś urosnąć w czasie korekty. Minus jest taki, ze ewentualnych strat z funduszy obligacji zagranicznych nie możesz rozliczać z zyskami z giełdy czy innych funduszy. Płacisz podatek mimo że na całości aktywów mozesz mieć stratę.

  OdpowiedzUsuń
 9. Wiem że tak jest, ale mocno wierzę w korektę, a nie bardzo chce mi się otwierać nowego rachunku maklerskiego, ( mbanku nie ma możliwości zawierania kontraktów.)

  OdpowiedzUsuń
 10. Rachunek w Aliorze jest łatwo otworzyć, tam możesz powoli przenosić swoje centrum giełdowania. Też nie płacisz za utrzymanie rachunku a dla członków SII są zniżki.

  OdpowiedzUsuń
 11. Będę sie musiał nad tym zastanowić. Jescze raz dzięki i pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 12. Noble ma problem z pokonaniem 6 złotych za akcję, a widmo korekty staje się coraz bardziej realne. W przyszłym tygodniu zamierzam również zrealizować zysk - kupowałem Noble po 4,15 zł.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 13. Nie było mnie kilka dni, a po powrocie widzę że złoto/wig zmieniło korelację. Ciekawe co z tego wyniknie w dłuższym terminie?

  OdpowiedzUsuń
 14. Moim zdaniem jest duża szansa na powrót zlota do rejonu 950 USD (nie będzie znaczącego przebicia 1000 USD po czym nastąpi cofnięcie)

  OdpowiedzUsuń
 15. Zobaczymy co będzie. W każdym bądź razie wykorzystam ten wzrost ceny do sprzedaży certyfikatów na złoto, które "nieopatrznie" kupiłem 25 08, a przy nadarzajacej sie okazji (podwójny szczyt na WIG20???) zakupię trochę jednostek unidolara.

  OdpowiedzUsuń
 16. "W każdym bądź razie". Pisze się:
  1. W każdym razie
  lub
  2. Bądź co bądź

  Wiem, że "w każdym bądź razie" brzmi bardzo "ambitnie", ale jest co najmniej śmieszne jak rozpoczęcie zdania od: jednak, ponieważ, aczkolwiek wczoraj........

  OdpowiedzUsuń
 17. Takie sformułowanie jest dość powszechne, mimo że pewnie błędne pod względem gramatycznym. Trudno mi powiedzieć czy jest 'ambitne' ale dość często tak mówię i zdarza mi się napisać.

  OdpowiedzUsuń

Komentarze niecenzuralne, nie odnoszące się do posta, pisane tylko w celach marketingowych i z użyciem opcji Anonimowy - będą usuwane.

W celu komentowania bez logowania, wybierz opcję Nazwa/adres URL