czwartek, 6 sierpnia 2009

Kupuj plotki - sprzedawaj fakty

Na czym gramy?

TP SA należy do spółek, które obserwuję. Stabilny biznes telekomunikacyjny, choć powoli eroduje, zapewni akcjonariuszom zyski przez jeszcze wiele lat.

Co mi się jeszcze podoba w TP SA to fakt, ze kurs jest niewiele skorelowany z WIG20, czyli TP SA może spadać jak i rosnąć pod prąd. Z tego powodu, w okresie "napięcia przedkorektowego" akcje tej spółki prezentują się ciekawie.

Pod jakie info gramy?

Ostatnio wzmogły się obawy o to, jak długo TP SA pozostanie zyskowna. Moim zdaniem obecne słabsze wyniki za I i II kwartał to częściowo zagranie pod UKE (Urząd Komunikacji Elektronicznej) tak aby złagodzić proces wypychania TP z monopolu i zmniejszyć nakazane przez UKE nakłady inwestycyjne.

Możliwe, że ostateczne porozumienie w tej sprawie zostanie osiągnięte już 11 sierpnia i UKE ulży TP. To jest to info, pod które będzie rozgrywka.

Jak wygląda sytuacja techniczna?

Oto jak prezentuje się wykres kursu TP SA:


Kurs blisko 5-letniego minimum na 14 zł (wsparcie). Najbliższe opory na 15 zł i 16 zł.

Jako że mam mało gotówki, wczoraj kupiłem zamiast akcji kontrakty na TP SA serii wrześniowej (FTPSU09). Średnia cena zakupu to 14,50 zł. Wielkość pozycji jest duża bo 25% wielkości portfela. Jest to uwarunkowane niewielką zmiennością kursu TP SA czyli też mniejszym ryzykiem spadku.

Moim zdaniem jest bardzo realny wzrost na 15 lub 16 zł czyli zysk 3% lub 10%. Mogą wystąpić czasowe spadki do 14 zł.

Pozycję będę zamykał po zrealizowaniu się informacji 11 sierpnia.

Z ostatniej chwili!

Dziś rano pojawiło się info w gazecie "Parkiet", jakoby do porozumienia mogło nie dojść ze względu na niedokończone rozmowy TP z innymi operatorami. Prezes TP jednak uważa, że twarda pozycja w negocjacjach do ostatniego momentu, prezentowana przez operatorów jak Netia, jest częścią jej strategii negocjacyjnej i ostatecznie nie przeszkodzi porozumieniu.

Wczoraj wieczorem pojawiła się też rekomendacja kupna akcji TP SA od DI BRE Banku z kursem docelowym 19,40 zł.

5 komentarzy:

 1. Ciekawy pomysł. Przemyśliwałem nad Tepcią, chociaż koszyczek chciałem nsdstawić tak bardziej w okolicy 13,5 (wychodzi na to, że już nie nic wpadnie). Obawiam się natomiast paru rzeczy. Wyczekiwanej przez wszystkich korekty. W20 nie zachwyca ostatnio siłą i pomimo tepsowej bety w oklicach 0,6 może ona popłynąć. No i to info o obligacjach :( Wygląda na to, że TP wcisnęła zależnym spółkom śmiesznie oprocentowane obligacje.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja natomiast wciąż trzymam krótkie pozycje na kontraktach na TPSA. Abstrahując od fundamentów, z czysto technicznego punktu widzenia kupowanie teraz to jednak próba łapania dołka. No, ale wiele zależy oczywiście od timingu.
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja mam to do siebie że czasem łapię dołki, robię założenie gdzie się zatrzyma trend spadkowy i gdzie zawróci i tam składam zlecenie, dodając kilka procent na wypadek jakby ktoś myślał jak ja i właśnie tam chciał kupować. Na razie często się mi udaje ale to jest delikatna sprawa.

  Co do szortów, szorty na cokolwiek to moim zdaniem większe ryzyko niż longi na cokolwiek, zwłaszcza że TP SA dostała już niezłe cięgi i może czas na korektę wzrostową.

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam pytanko odnośnie opcji. Dotychczas grałem tylko na option traderze opcyjkami na wigiego20 i te były rozliiczane na bieżąco. Czy te notowane na gpw są rozliczane po kursie zamknięcia dnia poprzedniego? Czy obowiązuje bieżąca wycena?

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja niestety Ci jeszcze nie pomoge bo opcjami sie jeszcze nie zajmowalem.

  OdpowiedzUsuń

Komentarze niecenzuralne, nie odnoszące się do posta, pisane tylko w celach marketingowych i z użyciem opcji Anonimowy - będą usuwane.

W celu komentowania bez logowania, wybierz opcję Nazwa/adres URL