piątek, 14 sierpnia 2009

Czy już inkasować zyski z giełdy?

Temat korekty szerszego rynku pobrzmiewa na giełdach co jakiś czas a zwłaszcza gdy indeksy dochodzą do szczytów i mają trudności z ich przebiciem. Od początku miesiąca też jest taka sytuacja na WIG20:
Czerwoną literką S zaznaczyłem poziom, przy którym można sprzedawać akcje/kontrakty a zielonym - przy którym można je odkupić/zamknąć pozycję.

Również sygnały techniczne zaznaczone na czerwono (MACD i RSI) sugerują pozbywanie się akcji.

Ostatnio mam szczęście do przegapiania odpałów kursu niedługo po sprzedaży akcji (patrz Polnord sprzedany po 35, dziś po 50 zł, Plaza sprzedana po 4 zł dziś po 6 zł). Dlatego w mniejszym stopniu będę bronił się przed korektami sprzedając akcje a w większym otwieraniem kontraktów na spadki.

Stres a lewar

Po otwarciu pozycji na kontraktach TP SA znacząco wzrósł mój lewar, do ponad 150% kapitałów portfela. Pomimo że pozycja na Tepsie była i nadal jest zyskowna, źle psychicznie odbierałem(am) takie zlewarowanie, być może dlatego że nie jestem do niego przyzwyczajony i mam za mało gotówki na ewentualne uzupełnianie depozytu. Zauważyłem, że z tego powodu, kursy zlewarowanego gazu jak i Tepsy obserwuję z większą nerwowością i niecierpliwością.

Pomimo tego nie zamknąłem pozycji na gazie ani na Tepsie aż do dzisiaj.

Zmiany w portfelu

Dzisiaj zmniejszyłem pozycję na Tepsie o 40% przy kursie średnio 16,55 zł, notując zysk 14% w 6 dni. Co do reszty pozycji decyzję podejmę później. Długoterminowo jestem optymistą co do TP SA i uważam poziom 18 zł za realny. Teraz jednak, z racji świeżych wzrostów, jest ona bardziej podatna na korektę na szerokim rynku.

Za uzyskane środki zająłem krótką pozycję na kontraktach na WIG20 przy kursie 2160. Pokrywa ona pozycję na akcjach w Noble Banku. W przypadku spadków Noble wskutek pogorszenia sentymentu na giełdach, zarobię na kontrakcie. Powoli skupuję akcje pewnej mało płynnej spółki. Poziom planowanego zaangażowania zwiększam do maks. 10% jako że wykazuje ona zbyt duży potencjał wzrostu bym miał się ograniczać do 5%.

Edit 16:10 - Zamknąłem krótką pozycję na FW20 po 2090 pkt, inkasując 70 pkt zysku. Ze względu na spadek kursu TPSA, będę potrzebował więcej gotówki na ewentualne uzupełnienie depozytu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarze niecenzuralne, nie odnoszące się do posta, pisane tylko w celach marketingowych i z użyciem opcji Anonimowy - będą usuwane.

W celu komentowania bez logowania, wybierz opcję Nazwa/adres URL