środa, 5 sierpnia 2009

Czy da się uniknąć błędnych decyzji?

W inwestowaniu jak w życiu - czasem sobie zadajemy pytanie, czy lepszy gołąbek na dachu czy wróbel w garści. Na takie pytanie przyszło mi odpowiedzieć wczoraj, kiedy sprzedałem akcje Polnordu po 35 zł. Wcześniej akcje te kupowałem po ok. 30 zł, sprzedałem po 36 i odkupiłem po 35. Kiedy jednak zobaczyłem to:

postanowiłem sprzedać po 35 by chronić już zarobione ok. 17%. Ryzyko powrotu do punktu wyjścia czyli 30 zł było bowiem moim zdaniem spore.

Tymczasem zanotowaliśmy mocne odbicie a wcześniejsze spadki do 34 zł i niżej okazały się fałszywe.

Wydaje mi się, że poprawnie zanalizowałem sytuację a jednak przegapiłem okazję na wzrost ok. 10% w dwa dni.

W tej sytuacji zastosowałem znaną sobie strategię, czyli przeskoczyłem na inny walor, który zdaje się być w podobnej sytuacji technicznej co Polnord przed wybiciem - jest to spółka Mercor, zajmująca się produkcją i montażem zabezpieczeń przeciwpożarowych:


Na wykresie zaznaczyłem moment, w którym kupiłem akcje (średnia cena 22,12 zł) oraz opory kursu i wynikające z nich poziomy docelowe w przypadku odbicia.

Z kwestii fundamentalnych na plus przemawia niski C/Z = 7, dobre wyniki finansowe za I kwartał 2009, skupowanie akcji przez prezesa, praktycznie brak wzrostów od dna bessy, oraz obecność w akcjonariacie funduszy ING.

Na minus zaliczę dość wysoki wskaźnik zadłużenia do aktywów (53%), niska płynność, wysoki wskaźnik C/WK=1,3.

O Mercorze pisałem już tutaj.

A teraz odpowiedź na tytułowe pytanie: nie da się uniknąć błędnych decyzji. Można jednak zmniejszyć ilość błędów i wyciągnąć z nich wnioski.

5 komentarzy:

 1. Ciekawy wpis. Jeśli chodzi o Mercor to szczerze pisząc technicznie mi się nie podoba bo za dużo oporów w pobliżu. Natomiast Polnord cały czas wygląda dość atrakcyjnie, chociaż przydałyby się większe obroty.
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. @ dylandog

  dzieki za wpis.

  na Polnord rzucono kilka informacji które rynek odebrał jako dobre: rozpoczęcie budów mieszkań oraz wypowiedź prezesa. To mogło być przyczyną, najwyraźniej zaplanowanego wybicia. Nie wiadomo jednak, czy zaraz nie rozpocznie się korekta/dystrybucja wiec nie wchodzę.

  Co do Mercoru, silne opory na dopiero 26 i 30 zł więc potencjał wzrostu 20-40%.

  Co do obrotów, na pewno nie są to spółki na DT a raczej na transakcje w horyzoncie co najmniej kilku tygodni.

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Temat bardzo na czasie, bo jedna ciężka decyzja się zbliża - a mianowicie co dalej z Nobelkiem? Blitzkrieg pod wyniki Q2 spowodował, że przez ostatnie 10 sesji N natrzaskał prawie 19%. No i teraz jest problem - sprzedać przed ogłoszeniem wyników i podstawić poźniej koszyczek w oczekiwaniu na korektę, czy trzymać i nie dać :) Ach trudny jest żywot człowieka poćcziwego (M.Rej) :D

  OdpowiedzUsuń
 4. @ Bartek

  tylko takich problemów Tobie i wszystkim inwestorom życzę ;)

  Na poważnie, to myślę, że należy trzymać do ogłoszenia wyników i nawet po nich - będzie korekta ale nie wiesz kiedy i od jakiego poziomu. Rynek wycenia Nobla zakładając C/Z przy obecnej cenie na ten rok ok. 12 czyli zysk roczny 40 gr.

  Jeśli zyski kwartalne wskażą na prawdopodobny zysk roczny ok. 80 gr na akcję a nie 0,40 to może od razu rozpocząć się rajd na 8 zł.

  Takiego rajdu nie chcę przegapić nawet za cenę 10-15% korekty w międzyczasie.

  OdpowiedzUsuń
 5. @Zdzichu
  Takego rajdu i ja nie zamierzam przegapić. Wymyśliłem więc, że zamiast miotać się po ogłoszeniu wyników i zastanawiać co dalej, to teraz podstawiłem koszyczek , zebrałem jabłuszka, a sprzedać zamierzam później. Ciekawe jak wyjdzie, chociaż sądzę, że nawet po wczorajszej cenie nie jest za drogo. A nowa, uśredniona cena, to 3.84 zł. Więc ciągle jest tanio. Zresztą nie jestem pewien, czy będę się pozbywał tych akcji za wcześnie, szczególnie po deklaracji, że Getin Noble zamierza wypłacać akcjonariuszom co najmniej 50% zysku w postaci dywidendy.

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń

Komentarze niecenzuralne, nie odnoszące się do posta, pisane tylko w celach marketingowych i z użyciem opcji Anonimowy - będą usuwane.

W celu komentowania bez logowania, wybierz opcję Nazwa/adres URL