poniedziałek, 6 lipca 2009

Wyniki portfela - czerwiec 2009

W ostatnich 2 tygodniach ze względu na urlop moja aktywność blogowa się obniżyła. Aktywność inwestycyjna również spadła, lecz mniej.

Poniżej skład portfela na koniec czerwca 2009:


Wyniki

Czerwiec był miesiącem konsolidacji i dezinwestycji. Wyprzedałem bez zamiaru odkupienia mniejsze pakiety akcji a większe sprzedałem jako realizacja zysków przed zapowiadanymi korekcyjnymi spadkami.

Wartość portfela wzrosła w stosunku do końca maja o 6,2% z czego 1,3% do dopłaty kapitału. Miesięczny zysk z inwestycji to zatem 4,9%. Od początku roku portfel wzrósł o 94,1% z czego 81,3% to zysk z inwestycji.

Fundusze nieruchomości

Na koniec miesiąca fundusze BPH FIZ Sektora Nieruchomości i ARKA Fundusz Rynku Nieruchomości doniosły o znacznych spadkach wycen aktywów netto, odpowiednio o 12% i 4%. Spadki te były już w cenach i nie przełożyły się na dłużej na ceny certyfikatów na GPW.

Przyczyną spadków wycen był wzrost tzw. stóp kapitalizacji, czyli stosunku czynszu najmu do wartości nieruchomości. Jeśli na rynku stopy kapitalizacji rosną, należy obniżyć wycenę posiadanych nieruchomości wg stóp rynkowych.

W najbliższych miesiącach są możliwe dalsze wzrosty stóp kapitalizacji, wskutek spadku stawek czynszy i spadku cen transakcyjnych nieruchomości. Wydaje się, że ceny certyfikatów na GPW zawierają już taki scenariusz i utrzymają się na obecnych poziomach. Wyceny nieruchomości z portfeli funduszy mogą jeszcze spaść, moim zdaniem o 5-10% czemu nie należy się dziwić i podejmować nagłych kroków.

Zanim dyskonta znikną z cen certyfikatów i zanotujemy 60-70% zyski, może minąć kilka lat i trzeba być na to psychicznie i finansowo przygotowanym.

Inwestycje

Pod koniec miesiąca odkupiłem nieco niżej akcje Noble Banku (średnia cena zakupu - 3,81 zł), który moim zdaniem posiada bardzo wysoki potencjał wzrostu kursu ze względu na silną pozycję fundamentalną.Wielkość pozycji w gotówce na koniec miesiąca, prawie 57% to wartość tymczasowa i już spadła. Na początku lipca odkupiłem bowiem akcje LC Corp po 1,25 zł / akcję. Obecnie (6 lipca) stanowią one 13% wartości portfela, gotówka to 43% portfela.

Plany

Na niedawno otwartym rachunku w X-Trade Brokers mam zamiar otworzyć pozycję na gaz ziemny (Natgas) z ekspozycją około 15% wartości portfela i szukać innych ciekawych instrumentów z ich platformy.

Na rachunkach GPW zachowałem część gotówki z ustawionym zleceniem zakupu akcji Lotosu po ok. 18 zł. Reszta gotówki pracuje na rachunku 6,06% netto w Eurobanku i czeka na ostateczną aktywację rachunku w XTB.

Priorytetem dla portfela jest z jednej strony nie dopuścić do jednorazowych znacznych obsunięć wartości, a z drugiej strony wykorzystać nadarzajace się okazje.

Gra na spadki?

Wcześniej pisałem nt możliwości grania pod spadki na kontraktach indeksowym FW20 i akcyjnym FKGH. Spadki nadeszły i to mocne. Z perspektywy obecnych cen i oddalenia od szczytów cenowych, dalsza gra w tą stronę niesie już większe ryzyko.

Jest jednak możliwe, że WIG20 zanotuje dalsze obsuwanie wartości. Sprzyjają temu niskie obroty i nastrój wyczekiwania wśród kupujących. Mój scenariusz bazowy na najbliższe miesiace to wahania WIG20 między 1650 a 1850 pkt. Oznacza to, że dalsze zwiększanie udziału akcji w portfelu może się odbywać, ale tylko po niskich cenach, bliskich tegorocznym minimom.

6 komentarzy:

 1. Mam kupione akcje na górce jak myślisz sprzedać teraz ze stratą i odkupić na dołku czy wyłączyć giełdę na pół roku i czekać.
  Mendi

  OdpowiedzUsuń
 2. Napisz mi na emaila zdzislaw.jakubowski(at)gmail.com albo gg 8076080 co to za spolki, po ile kupowales i jak dluga maksymalnie bedzie to inwestycja, to postaram sie odpowiedziec.

  OdpowiedzUsuń
 3. Kupiłem więcej niż sporo Monnari po 3,9zł teraz jest 2,41zł straty mam już dobre 9tyś. Co radzisz z tym fantem zrobić ?
  M

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja bym sie nie zdecydowal trzymac takich akcji w portfelu. Jest szansa ze spolka stanie na nogi ale i ze spadnie trwale ponizej 2 zl. Mysle ze bym sprzedal, starajac sie uzyskac 2,60-2,70 zl za akcje.

  Pieniadze mozna przeznaczyc na dlugoterminowo ciekawsze walory, tak by spokojniej odrobic straty.

  OdpowiedzUsuń
 5. Hej Zdzichu! Widzę, ze nadal trzymasz certy nieruchomości, ja swoje sprzedałem z zamiarem wymiany papierowych nieruchomości na coś murowanego :P Jak dobrze pojdzie, to zostanie mi nieco kasy i wtedy się pomyśli nad reinwestycją. Aha i gratuluję wynikow portfela, moje są zdecydowanie skromniejsze...

  OdpowiedzUsuń
 6. @Theredel dzieki za komentarz.

  Co do certów nieruchomości, jestem już dość zlewarowany na rynku nieruchomości murowanych, tzn. mieszkanie mam na kredyt 100% wartośći, więc dla bezpieczeństwa trzymam oszczędności w bardziej plynnych aktywach (m.in. certy) i mam nadzieję nie mniej zyskownych.

  OdpowiedzUsuń

Komentarze niecenzuralne, nie odnoszące się do posta, pisane tylko w celach marketingowych i z użyciem opcji Anonimowy - będą usuwane.

W celu komentowania bez logowania, wybierz opcję Nazwa/adres URL