środa, 8 lipca 2009

Wakacje z gazem

W kilku ostatnich postach wspominałem, że otwieram rachunek w X-Trade Brokers aby za ich pośrednictwem zainwestować w instrumenty pochodne oparte o notowania gazu ziemnego na giełdzie NYMEX w Nowym Jorku.

Niedawno ostatecznie uruchomiłem rachunek i wpłaciłem pierwszą kwotę. Dzisiaj natomiast zawarłem pierwszą transakcję na gaz ziemny - kupno Natgas (ang. natural gas) po kursie 3,397 USD. Kwota wpłacona na rachunek XTB odpowiada jedynie ułamkowi wartości transakcji. Depozyt zabezpieczający wynosi bowiem tylko 3% wartości lota (kontraktu).

W/w fakt przenosi portfel abecadlo.info w inny wymiar - wymiar lewarowania. Oznacza to, że efekty działań będą przynosić spotęgowane efekty, błędy będą kosztowały więcej a poprawne decyzje przyspieszą wzrost portfela.

Scenariusz pozytywny

Inwestycja w gaz ziemny, motywowana jest jak najbardziej długoterminowymi przesłankami fundamentalnymi przemawiającymi za wzrostem notowań gazu. Oceniam, że jego notowania w przypadku odbicia w gospodarce realnej, mogą bez większych problemów wzrosnąć około 2 razy do 7 USD za jednostkę. Poniżej zamieszczam 2 wykresy, które mogą poruszyć nieco wyobraźnią Czytelników.

Na powyższym wykresie dziennym widać, że od szczytów sprzed roku, cena gazu w kontraktach 1-miesięcznych na NYMEX spadła o ok. 75% a o ok. 20% od szczytów z odbicia ceny zanotowanego w czerwcu. Obecnie cena "szoruje po dnie" z kwietnia 2009.

Na drugim wykresie (tym razem tygodniowym) widać, że cena również szoruje po dnie i to 5,5-letnim. Z jednej strony widać tu, że ceny poruszały się w wieloletnim zakresie 4,7-14 USD a w grudniu 2008 wyłamały się z tego zakresu w kierunku obecnych poziomów cenowych.

Oznacza to, że technicznie w długim terminie możliwe są wzrosty notowań gazu w kierunku 4,7 USD, gdzie napotkają poważny opór. Sprzedaż przed oporem przyniesie ok. 40% zysku. Jego przełamanie będzie oznaczało powrót cen do "normalności" co może być tożsame z uznaniem przez inwestorów, że gospodarka światowa wyszła z kryzysu.

Następnie w razie rozwoju hossy na rynkach akcji i surowców, prawdopodobne jest w ciągu kilku lat osiągniecie szczytów z 2005 czy 2008 roku ok. 13-14 USD. Oznacza to ok. 380-400% potencjału wzrostu.

Spójrzmy jeszcze na jedną kwestię - jak inwestorzy oceniają perspektywy kształtowania ceny gazu w przyszłości. Poniżej fragment tabeli z cenami gazu na NYMEX z dalszymi miesiącami rozliczenia dostawy:

W kolumnie "Most Recent Settle" widzimy, jakie poziomy cenowe są rozważana w przyszłości. Obecnie zasada jest taka, że im dalszy termin rozliczenia tym cena znacząco wyższa. Jest to układ charakterystyczny dla okresów silnego niedowartościowania cen po mocnych spadkach, gdzie inwestorzy zakładają rychłe odbicie. Kontrakty w dalszych latach rozliczenia 2011-2020 ustalane są przy poziomach 7-8 USD, gdzie następuje stabilizacja cen.

Dlatego moim zdaniem pomiędzy tymi 6 dolarami w kontraktach na rok 2010 a 8 USD za dalsze lata, znajduje się właściwa długoterminowo cena gazu, przy której można realizować zysk.

Scenariusz negatywny

Teraz czas na 'stress testa' dla gazu, czyli rozważenie rozwoju negatywnego scenariusza. Jako że ceny znajdują się w okolicy dna na poziomie 3,15 USD, można poniżej tej ceny (np. 3,09 USD) ustawić tzw. stop lossa. Jeśli ten poziom zostanie przełamany, z technicznego punktu widzenia nie widać kolejnych wsparć dla kursu i techniczni gracze powinni sprzedawać gaz powodując prawdopodobne obsuwanie kursu.

Z fundamentalnego punktu widzenia, każde spadki poniżej obecnej ceny tylko zwiększają niedowartościowanie i przełożą się na większe wzrosty cen w przyszłości. Im bardziej cena absurdalna, tym większa szansa na gwaltowne odbicie. Nie wiadomo jednak w przypadku spadków na jakim poziomie ceny się zatrzymają i zaczną odbijać. Naraża to nas na długoterminowe i silne wahania wartości portfela. Sam nie ustawiłem stop lossa dla kontraktu i czekam na rozwój wydarzeń.

Jako że poprzez XTB kupujemy instrument oparty na kontraktach na NATGAS z NYMEX a nie same kontrakty, nie jestem pewien czy nie wystąpią pewne odstępstwa w notowaniach. Także co miesiąc należy rolować instrument na kolejny miesiąc a w XTB regulować depozytem różnicę w cenach pomiędzy kolejnymi seriami kontraktów. Przekonam się o tej procedurze na własnej skórze na koniec lipca i jeśli odnotuję coś wartego uwagi, na pewno o tym napiszę.

Cechy gazu i jednostka notowań

Gaz ziemny jest w Polsce sprzedawany na metry sześcienne a w USA na stopy sześcienne. Inna jednostka miernicza opiera się na wartości energii zawartej w gazie. 1 milion brytyjskiej jednostki termicznej (mmBtu), bo o niej mowa, odpowiada energii cieplnej zawartej w 1 tys stóp sześciennych gazu.

Pojedynczy kontrakt Natgas na NYMEX jest wystawiany na 10 tys mmBtu a prezentowana cena 3,39USD dotyczy 1 mmBtu. Na platformach rynków zagranicznych jest jednak możliwość zakupu gazu za ułamki lota, np. 0,10- 0,30 x 10.000 mmBtu. W XTB najniższa wartość zakupu to 0,05 lota co odpowiada depozytowi przy obecnej cenie gazu w kwocie ok. 500 zł.

Jako ciekawostkę umieszczam link do artykułu z Gazety Prawnej związanego z tematyką gazu ziemnego z europejskiej perspektywy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarze niecenzuralne, nie odnoszące się do posta, pisane tylko w celach marketingowych i z użyciem opcji Anonimowy - będą usuwane.

W celu komentowania bez logowania, wybierz opcję Nazwa/adres URL