wtorek, 14 lipca 2009

Dokupujemy gazu

Z punktu widzenia analizy fundamentalnej, jeśli kurs aktywa, które jest niedowartościowane cenowo, spada jeszcze niżej, jest to okazja dokupienia.

Dlatego wczoraj powiększyłem posiadaną pozycję w gazie. Średnia cena zakupu to teraz 3,369, uwzględniając spread. Ekspozycja portfela na gaz ziemny wynosi ok. 38%, czyli znacznie powyżej zakładanego progu ekspozycji 15%. Moim zdaniem gaz jest na tyle tani że można ulokować w nim wiecej niż 15%. Jest to sytuacja inna niż ze spółką, która może zbankrutować a akcje stać się bezwartościowe.

Gaz długoterminowo bedzie w cenie a cena średnia gazu z ostatnich lat jest zdecydowanie powyżej obecnej. Daje to bardzo wysoki margines bezpieczeństwa, że za maksymalnie parę lat, zamknę inwestycję z wysokim zyskiem a przynajmniej bez straty. Jako że depozyt na otwarcie transakcji kupna wynosi tylko 3% wartosći zlecenia, nie blokuję reszty środków, które mogą częściowo pracować na lokatach w Eurobanku a częsciowo w akcjach spółek z GPW.

Poniżej obecny 6-miesięczny kurs gazu, przedziały 4-godzinne. Ostatnie 5 kresek to niedawne dodatkowe obsunięcie kursu. Poziomo linie ograniczające trendu:

Dodatkowo wykres 18-miesięczny:


Technicznie uważam, że bliskość wieloletnich minimów cenowych, które służą jako wsparcie, zwiększa atrakcyjność otwarcia pozycji. W razie spadków stop loss może bowiem być dość blisko więc strata mniejsza a potencjał wzrostu ogromny. Największe ryzyko dotyczy obsunięcia kursu do ok. 3,10 gdzie powinno być odbicie. Nieco niżej można umieścić stop loss.

Uzupełniając dane z wcześniejszego postu, na stronie naturalgas.org, znalazłem serię bardzo ciekawych danych dotyczących zmian popytu, podaży i cen gazu. Poniżej wykres cen gazu w dostawie 'spot' w latach 2001-2009:

Jak widzicie, ceny gazu są wyjątkowo podatne na fluktuacje. Surowiec ten jest bowiem mało elastyczny cenowo, tzn. jeśli nagle rośnie popyt to podaż dostosowuje się powoli. Jak nagle spada popyt, podaż spada powoli. Dlatego teraz są tak niskie ceny gazu, bo podaż jeszcze nie skończyła się dostosowywać do mniejszego popytu (jest nadpodaż).

Z wykresu wynika też, że nie pierwszy raz cena gazu rosła o kilkaset procent by później spaść do punktu wyjścia. Ostatni raz ceny nominalnie podobne do obecnych odnotowano na przełomie 2002/2003 roku. Odejmując od tego inflację, ceny są prawdopodobnie w sytuacji jak w dołku z 2002 roku gdzie wynosiły $ 2-3 za kontrakt na 1 tys. stóp sześciennych gazu. Od tamtych lat ceny innych surowców energetycznych, jak ropa, wzrosły zdecydowanie bardziej więc jest tu spory potencjał dla gazu.

Poniżej jeszcze jeden wykres, tym razem 18-miesięczne porównanie cen 'spot' gazu do cen ropy naftowej i węgla.


Można zauważyć ogromne obecne anomalia, tzn. we wcześniejszych latach ceny gazu i ropy były zsynchronizowane a od początku 2009 roku, ceny ropy odbiły podczas gdy gaz nadal taniał. W przyszłości moim zdaniem ceny znów się zejdą, co korzystnie wpłynie na notowania gazu. Można też powiedzieć że nie warto kupować ropę bo jej ceny mogą się znacznie gorzej zachować niż gazu.

Popyt

Moim zdaniem w nadchodzących latach, najmocniej na ceny gazu będą wpływały czynniki popytu fundamentalnego, które mogą swobodnie doprowadzić gaz na poziomy 6-8$ a powyżej można szacować że któregoś roku zdarzy się klęska żywiołowa typu huragan w Zatoce Meksykańskiej, która uniemożliwi wydobywanie gazu przez jakiś czas i pozwoli cenom skoczyć do 10-12 USD. Źródłem popytu fundamentalnego będą gospodarstwa domowe ogrzewane gazem, elektrownie, ciepłownie, oraz fabryki nawozów sztucznych i inne wykorzystujące gaz.

Do szybkiej realizacji wzrostowego scenariusza sprzyjać też będą obawy inwestorów o inflację w gospodarce światowej oraz generalne ożywienie fundamentalne i spekulacyjne na rynkach surowców. Zakładając, że rynki surowców będą szeroko wykorzystywane do obrony przed inflacją, szykuje się spory popyt i możliwy jest bardzo duży, gwałtowny ruch w górę. Ciężko powiedzieć kiedy on nastąpi. Myślę jednak że w perspektywie roku, ceny wrócą do poziomu 5-6 USD.

P.S. O gazie ziemnym pisałem wcześniej tutaj.

31 komentarzy:

 1. Czy kupujesz gaz z dźwignią ,czy bez niej ?
  Niezły pomysł z tym gazem ,do 10-12 $ powinien chyba dotrzeć w ciągu paru lat.
  +200% czystego zysku - nieźle !
  Zobaczymy czy do tylu wzrośnie i czy nie spadnie po drodze do 2 $ ?

  Stachu

  OdpowiedzUsuń
 2. @Stachu

  gaz jest z dźwignią - wpłacasz depozyt 3% wartości, czyli dźwignia 1:33.

  Jeśli gaz spadnie, musisz uzupełnić depozyt więc na rachunku trzymam ok. 15-20% wartości ekspozycji czyli de facto mam dźwignię ok. 1:5.

  OdpowiedzUsuń
 3. A ja tak z innej beczki. Sam inwestuję z Xem, ale bolą mnie ich spredy. Na chwilę obecna dzienny spred na longu przy pozycji 0.1lota wynosi 2.32zł. Zakładając 2 letni horyzont inwestycyjny to ok 1697zł kosztów. Wprawdzie zjazd dolara powinien redukować spred, to jednak taka kwota boli :) Sam się ustawaim pod inwestycję w gaz stąd pytanie, czy sprawdzałeś innych brokerów?

  OdpowiedzUsuń
 4. Chyba miales na mysli dobowe punkty swapowe? Na natgas w XTB dla 0,1 lota wychodzi minus 2,28 zl czyli przez rok 832 PLN a przez 2 lata 1665. Oznacza to, ze swapy "zjadaja" ok. 5% wartości kontraktu w skali roku.

  Szukalem innych brokerow, ale nic ciekawego nie znalazlem. Dla gazu ziemnego w ogóle znalezienie brokera dzialajacego w Polsce to sukces :(

  OdpowiedzUsuń
 5. Na longa NatGas jest -0.263pipsa dziennie i 1 pips dla kontraktu 0.1 to 8.83zł, a swap 2.32. Zresztą nie czepiejmy się groszowych spraw.

  Oczywiście masz rację, chodziło mi o swap (czasem, jak coś palnę :) ). Tak, czy siak myślę, że umocnienie złotego zmniejszy koszty, ale to wciąż dużo, a co gorsza zyski też spadną.
  Widziałem, że TMS oferuje kontrakty na gaz, ale szczegółów dowiem się jutro, bo na stronie to z lekka niejasne jest. A może z Xem da się ponegocjować?

  Z kolei tańsza wersja w postaci struktury z wealtha ma poważną wadę w postaci capa na 200% (a przy 28 miesiącach i dzisiejszej cenie waloru nie jest to bariera nie do przebica).

  Ciekawy jestem rozwiązania z SmallCapital. Autor używa ETFów. Nie do końca się orientuję, jak te fundusze działają, ale na wyżej wspomnianym blogu ma się pojawić artykuł, więc poczytamy :).
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 6. @ Bartek

  akurat wielkość swapa na natgas w XTB podalem średni pobrany ode mnie za ostatnie 5 dni.

  Co do Wealth, minusem struktur generalnie jest z góry ustalony moment wyjścia, bez względu na stan rynku. Przez te 28 miesięcy okresu strukury to gaz może np. zaliczyć szczyt na 10 USD i spaść na koniec do 5 USD. Bariera negująca zyski po 200% wzroście to dodatkowy minus i ryzyko.

  Co do swapow, ja myślę tak: do XTB wplacam ok. 10% wartosci pozycji w gazie a reszte na konto w Eurobanku na 6,06%. W skali roku swapy pokryją mi odsetki z lokaty.

  Jesli znajdziesz tanszego brokera to prosze daj znac na blogu.

  P.S. Dzieki za drążenie tematu :)

  OdpowiedzUsuń
 7. No więc po rozmowie z TMS sprawa ma się tak:
  posiadają w swojej ofercie kontrakty na gaz (wkleiłbym linka ale się nie da :) ). Problem jest taki, że są to kontrakty futures z max terminem zapadalności w marcu 2010 z cenami bid > 5.2 i ask > 5.25. oczywiście kontrakty są rozliczane w momencie zapadalności bez możliwości rolowania. U innych brokerów nie znalazłem niczego innego. Podsumowując pozostaje XTB ;)

  P.S. Dzięki za artykuł

  OdpowiedzUsuń
 8. @ Bartek

  dzięki również za info z TMS.

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 9. Dzięki za cynk o gazie już gram wirtualnie ale na xtb w virutalu nie ma natgazu, albo ja jestem slepy.
  w kazdym razie można grać na plus500.pl tlko nie wiem jak tam jest z prowizjami.

  OdpowiedzUsuń
 10. @Buntownik
  Plus500 to platforma zagraniczna więc otwarcie rachunku ciut bardziej skomplikowane i podobnie wyliczanie informacji dla urzędu skarbowego. Czytałem ich ofertę podobnie jak Saxo Banku i wolę na razie XTB.

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 11. @Buntownik może masz wyłączony symbol natgas. Szukaj w commodities. W zasadzie platforma wirtualna to odbicie realnej (chociaż z obniżonymi kosztami dla "zachęty"- o ile dobrze pamiętam).

  OdpowiedzUsuń
 12. No i ostatni update - tym razem odnośnie XTB. Nie zgodzili się chłopaki choćby na częściową obniżkę punktów swapowych (chociaż "groziłem", że inaczej nie będę u nich kupował kontraktów :) ).
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 13. @Zdzichu
  Powiedz, czy miałeś okazję już rolować kontrakty na NatGas? Przeglądałem sobie komunikaty na platformie i 26 maja dowalili na minus 111 punktów swapowych posiadaczom długich pozycji na tym instrumencie, a w czerwcu -130. To może oznaczać, że sporą część zysku na tym instrumencie pochłonie rolowanie, ewentualnie trzebe będzie wyzbywać się kontraktów przed godziną "0" :)

  OdpowiedzUsuń
 14. @ Bartek
  w lipcu rolowanie "zjadlo" 137 punktów. Sprzedawanie przed rolowaniem i odkupienie pozniej ma sens, pod warunkiem dobrego timingu co niestety czesciowo zalezy od szczescia.

  OdpowiedzUsuń
 15. @Zdzichu
  Znalazłem etfy na platformie saxo banku (w wersji dostarczanej przez globtrex, bo w tms niestety nie mają) na gaz ziemny prowadzony przez firmę horizons (dokładnie betapro). Wracając do oferty TMS, to się chłopaki obudzili i wyszło im, że mają cfd na etfy na gaz, tylko nie na demie, więc nie wiedzą o jakie etfy chodzi, ale dadzą mi znać :D

  OdpowiedzUsuń
 16. @Bartek

  no niezle, sami nie wiedza co mają... Jeśli będą mieli tańszą ofertę (spready i swapy) to daj proszę znać. Też ciekawe jaka jest jakość platformy transakcyjnej. W XTB jest znośna.

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 17. @Zdzichu
  Info o Globtrex - mają 3 rózne etfy na gaz (w usd, eur i cad(ten jest lewarowany 1:2)). Spread poniżej 20 pktów w zależności od funduszu. Rozmawiałem z człowiekiem z globa i powiedział mi, że swapów nie mają (na etfy). Wygląda to tak, jak z walutami - kupujesz za cenę ask i sprzedajsz za cenę bid. Tyle twoich kosztów związanych z platformą inna sprawa, to wyniki :) W każdym razie wyceniane są raz dziennie.

  Jeżeli chodzi o samą platformę. Typowa dla saxo (co nie dziwi :D). moim zdaniem znacznie bardziej zawikłana niż X-Trader. Jeżeli powiesz mi, jak tu wkleić linka, to podam ci adres stronki z demem.

  Na razie na demówce kupiłem każdego etefa i popatrzę, jak to będzie rozliczane.

  P.S. Ładnie ci tu naspamowałem :)

  OdpowiedzUsuń
 18. @ Bartek

  znaczy że gaz można tam kupić ale bez lewara? Jesli tak to w sumie może lepiej zapłacić te 5% rocznie za możliwość zlewarowania 1:33 jak to teraz jest w XTB?

  P.S. Ciekawe rzeczy piszesz, przydadzą się też innym więc ilość komentarzy mnie cieszy :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Wydaje mi się, że są zalety:

  1. Tracisz cały kapitał jeżeli cena gazu wyniesie 0, a to wydaje się nieco nieprawdopodobne :)
  2. Na bazie moich doświadczeń z rolowaninem w20 i wykresu notowań gazu z 3 ostatnich miesiący może się zdarzyć następująca rzecz. Kupujemy kontrakt za cenę c0=3.5, czekamy miesiąc, jest rolowanie 150 pktów, c1=3.65, a my doliczamy sobie -150 pktów swapu (de facto jesteśmy na 0), kolejny miesiąc, cena skacze sobie od 3.5 do 3.8 i przed rolowaniem wraca do 3.4. Rolowanie2 100pktów c2=3.5 (swap -250). W miesiącu 3 powtarza się sytuacja wahania ceny 3.5-4 i powrót przed rolowaniem w okolice 3.3. Rolowanie3 200pktów c3=3.5 (swapy -450). W zasadzie cena kontraktu osiąga wartość ceny początkowej c3=c0=3.5 ale mamy na plecach -450 -18(0.2*90dni)= -468 pktów swapowych. Wprawdzie cena końcowa, ciągle powinna wynieść np 6USD, ale zysk zmniejszy się o 18% (450/2500). Oczywiście nie twierdzę, że zawsze doliczą taki swap, bo przecież podają nową bazę na dzień przed rolowaniem i jeżeli następnego dnia kurs podskoczy, to rolowanie będzie lżejsze :), z drugiej jednak strony kurs może zlecieć i będzie mniej fajnie. Szczególnie, że po drodze jeszcze mogą być SL, lub ostateczny SL = zaangażowanemu kapitałowi. Oczywiście nie wierz mi na słowo, bo ekspertem nie jestem i mogłem coś namieszać. W każdym razie jeżeli się mylę, to popraw mnie proszę, bo człowiek się uczy całe życie.

  Reasumując wydaje mi się, że warto rozważyć podział środków "gazowych" na 2 części. Chociaż moje doświadczenia z samymi etfami trwają dopiero od kilku godzin, więc zapewne jeszcze poeksperymentuję na globtrexie, zanim zacznę się w to angażować żywą forsą.

  OdpowiedzUsuń
 20. Pytanie jest o konstrukcję ETFów. Kontrakty NYMEX z najbliższą datą zapadalności są jednak najtańsze. Jeśli ETFy kupują po części też kontrakty z dalszą datą zapadalności i też płacą za rolowania tych najbliższych, konsekwencje są takie same jak przy CFD na kontrakty na NYMEX z XTB.

  OdpowiedzUsuń
 21. wlasnie sie dowiedzialem jaka jest baza na dzien 24 sierpnia, dzisiaj bedzie rolowanie, baza to 0,45 usd, jeszcze nigdy nie byla taka duza, oznacza to ze mam dzisiaj kontrakt po cenie 2,8usd a jutro cena bedzie 3,25usd, xtb obciazy mnie spreadem a bedzie to olbrzymia kwota ktora zostanie odjeta od mojego rachunku, co prawda ta sama kwota dojdzie na plus i bedzie wynikac z wyzszej ceny gazu bo mam pozycje dluga ale chcialem to trzymac w dlugim terminie a co miesiac doliczjaa mi spready i tylko straty mam z tego tytulu bo od jutra wielki niedzwiedz znowu bedzie cene gazu spychal, co mi po tym ze przez noc cena skoczy o 0,45 w gore jak niedzwiedz zacznie ja spychac na dno i oprocz straty ze spreadu bede mial strate jescze na opadajacym kursie. stad wynika ze nie da sie na natgas zarobic w dlugim terminie kiedy spread jest tak duzy, mimo ze cena jest smieszna to spread zabierze wszystkie zyski, niedzwiedz sie uparl i posiadzaczm L nie daje zarobic. wychodze z tego gowna, to jest najwiekszy spread ze wszystkich instrumentow, zanim cena skoczy na 6 usd to po drodze beda 10x rolowac az ci braknie depozytu. a grubas sie nazre a jak juz cie wykonczy to zmieni baze na ujemna i sam bedzie na longach zarabial. jestem w szoku, nie ma co , trzeba zamykac pozycje.
  Sposob liczenia spreadu jest dokladnie jak napisal Bartek.

  OdpowiedzUsuń
 22. @hukers

  Zauważ, że przez cały czas do longów na gazie dodają ujemne punkty swapowe. Nawet przy ostatnich szczytach. Łatwiej gazować na krótko. Większa szansa na zysk. Swoją drogą można zawsze załapać się na kolejną edycję struktury w Wealth Solutions.

  OdpowiedzUsuń
 23. @ hukers

  masz racje, jedno wielkie gowno a nie prospekty na zysk. Swapy zjadaja caly potencjalny zysk a jesteśmy narażeni na straty.

  Dlatego pozegnałem się z Natgas i wróciłem na parkiet GPW, ewentualnie szukam notowanych w USA lub w Europie Zachodniej firm, które zajmują się wydobyciem gazu i których ceny są bardzo nisko. Wejsć w taką firmę to chyba lepsza opcja zarabiania na gazie niż kontrakty.

  OdpowiedzUsuń
 24. widzieliscie co zrobili, tak jak moilem niedzwiedz ciagnie na dno, obecnie roznica w cenie kontraktu biezacego miesiaca i nastepnego to 1,2 usd. taki spread sie szykuje. nowa seria zaczela sie cena 3,2 usd, na koniec przed rolowaniem bedzie powiedzmy 2,1 usd. po rolowaniu bedzie 3,3usd czyli minal miesiac posiadacz longa stracil na spadku z 3,2 na 2,1 usd i ma teraz cene 3,3usd i jest w tym samym miescu co byl miesiac wczesniej tylko z gigantyczna strata na koncie. i tak mozna wkolo bo na kolejnych seriach spread na dzien dzisiejszy jest tez okolo 1 usd. cena obecnie 2,5 usd, smiesznie niska ale nie zarobisz na longu a zapakuj sie w shorty to odwroca i zrobia ci kuku. Grubas mowi masz L zabore ci wszystko bo ja decyduje kiedy odwroce kurs. caly swiat trabi ze cena gazu niska, nic tylko zarabiac tylko niby jak? chcecie kupujcie etfy czy akcje firm wydobywajacych gas ale zastanowcie sie ile cenom tych instrumentow brakuje do zera bo pewnie sporo wiec potencjalnie mozna niezle stracic. Mnie chodzilo o inwestowanie bez ryzyka, kupujesz kontrakt na gas pozycja dluga i trzymasz rok ale spready miedzy rolowaniami zabiora ci wszystko. Patrzylem tez opcje na gaz, mozesz kupic opcje z terminem grudzien ale zarabiasz dopiero jak kurs podskoczy do 5usd bo za taka opcje call zaplacisz jakies 0,2usd czyli nie az tak kosmicznie drogo ale jakie jest prawdopodobienstwo ze cena bedzie powyzej 5usd? Biorac pod uwage istniejacy spread to dla chcacych zajac pozycje L, taka naprade cena jest 2,5usd obecnie plus 1,2usd spread na kolejna serie czyli 3,7usd.

  OdpowiedzUsuń
 25. @ hukrs

  czyli podsumowujac moim zdaniem nie ma sensu brać longów na kontraktach.

  OdpowiedzUsuń
 26. wedlug mnie na gazie rzadzi jeden gracz i robi co chce, bedzie chcial to wycisnie wszystko z posiadzaczy longow, ten gracz gra na krotko i ma tylko jeden limit, nie moze na poczatku seri ustawic cene ponizej 2 usd bo wejda inni do gry i zaczna podbijac ale na koniec seri moze ustawic kurs 1usd i nikt nie osmieli sie grac na L bo wie ze cena tak naprawde jest 2usd (bo trzeba doliczyc spread) , wiec czy ktos odwazy sie wziac L zanim cena spadnie do 1usd? kto ma mocne jaja? etfy zarzadzaja ogromnymi pieniedzmi a grubas zrobi z nich marmolade. a ci zo zainwestowali w etfy to swiec im panie boze nad ich duszami. Cena teraz 2,5usd , kto ma jaja i wezmie L?

  OdpowiedzUsuń
 27. znalazlem strategie gry na gaz: bierzesz S na oil i L na natgas. Wielu w usa propoguje te strategie , bazuja na dysproporcji cen ropy i gazu, historycznie wielka dysproporcje mamy teraz. Pytanie jest takie czy wielu tak gra i czy grubas chce to wykorzystac? zwali gaz do zera, rope popchnie na 100usd i zniszczy wszystkich a tamci mimo iz mieli fundamentalnie racje to polegna w boju.
  Koncze pisac bo mi tez grubas niezle kasy zabral. no coz nie wszystko co sie swieci to zloto, jak wszysko idzie w gore a jeden instrument w dol to nie znaczy ze jest okazja wziac L tylko ze z tym instrumentem cos nie tak i trzeba grac S.

  OdpowiedzUsuń
 28. @ hukers,

  faktycznie z gazem jest coś nie tak i nie jest to spowodowane tylko czynnikami fundamentalnymi. Gdyby kontrakty na gaz byly w podobnych cenach na kolejne miesiace, warto byloby trzymac dluga pozycje a tak lepiej grac na krotko albo opuscic rynek.

  Ja wybralem to drugie bo w kazdej chwili strategia glownego gracza moze sie zmienic.

  OdpowiedzUsuń
 29. sęk w tym ze fundamenty sa bo zapasy gasu w usa sa na wysokim pozioie, prawie wszystkie zbiorniki wypelnione na max, zapasy wieksze niz srednia za ostatnie 5 lat. tego nie wiedzialem jak bralem L, poza tym strasza pozyskiwaniem gazu ze skal lupkowych, podobno potencjal na swiecie jest duzy , ogolnie mowi sie ze gazu wystarczy na ponad 100 lat i nie ma mowy o zadnym peak-u jak na ropie. Fundamenty mowia ze cena powinna byc niska ale z drugiej strony zaczyna sie sezon grzewczy i gas bedzie konsumowany, tak ze te zapasy moga malec. co by nie bylo to cena 2,5 usd jest b.niska a ze rynek nie lubi nudy to chocby spekulacyjnie nalezy sie atak na 4usd. tyle ze rolowanie zabija, taką lekcje dostalem i se zapamietam. bo chcialem sie tez zapakowac w wheat bo koszty produkcji pszenicy powyzej ceny zbytu ale tam tez spread nie maly wiec ta lekcja moze nawet uchroni mnie przed wieksza porazką.

  OdpowiedzUsuń
 30. wniosek taki zeby nie wchodzic w longi na rynki, gdzie rolowania są częste (co miesiąc) a różnice w cenach kolejnych serii kontraktów wysokie (ponad 2-3%).

  Ja wrócilem do akcji na GPW.

  OdpowiedzUsuń
 31. moze troche moj komentarz jest spozniony, ale ja zaplacilem za 0.05 natgas w xtb za 31 dni (wrzesien/pazdziernik 2011), -1450zl punktow swapowych, po czym zamknalem pozycje z duza strata bo to nie mialoby sensu przeciez

  OdpowiedzUsuń

Komentarze niecenzuralne, nie odnoszące się do posta, pisane tylko w celach marketingowych i z użyciem opcji Anonimowy - będą usuwane.

W celu komentowania bez logowania, wybierz opcję Nazwa/adres URL