wtorek, 21 lipca 2009

Deweloperzy nadal tani a giełda rośnie

Dzisiaj obserwujemy dalsze wzrosty na GPW, zwłaszcza wśród spółek WIG20. Z jednej strony jest szansa na kontynuację wzrostów i wyraźne przebicie szczytu na WIG20, np. dojście do 2100 pkt. Z drugiej - rośnie prawdopodobieństwo nawet znacznej korekty tych wzrostów, np. do 1900 pkt, gdzie znajduje się poważne wsparcie (wykres poniżej).


W takiej sytuacji zdecydowałem się nie pozostawać biernym i wykorzystałem pozostającą jeszcze w portfelu gotówkę na otwarcie pozycji na kontraktach (co opisałem we wcześniejszym poście). Zabezpieczyłem w ten sposób portfel, przynajmniej częściowo, przed obsunięciem wartości wskutek możliwej korekty szerokiego rynku.

Zawarłem też drugą transakcję - kupna akcji spółki Triton Development po 3,29 zł / sztuka. Deweloper ten jest notowany z bardzo niskim wskaźnikiem C/WK=0,5 i posiada niski wskaźnik zadłużenia do aktywów ok. 25%. C/WK jest podobny jak dla Polnordu, ale zadłuzenie jest w stosunku do aktywów o ok. połowę niższe. Triton zanotował też wysoki zysk za zeszły rok, który nie jest jednak w najbliższym czasie do powtórzenia.

Najważniejsze jest to, że obecne wyniki ( I kwartał 2009) są dodatnie a spółka jest w stanie przetrwać do okresu poprawy koniunktury. Możliwe że pierwsze pozytywne sygnały zobaczymy już w wynikach sprzedaży mieszkań za II kwartał a kurs zareaguje pozytywnie, jak to było w przypadku LC Corp.


Patrząc na wykres kursu Tritona (powyżej) widzimy, że w scenariuszu wzrostowym, mogą być problemy z pokonaniem bariery 4,50 zł za akcję. Tymczasem poważne wsparcie kursu znajdziemy na linii 2,80 zł. Przy pozytywnym scenariuszu, spadki nie powinny przejść przez barierę 3,20 zł oraz może nastąpić wzrostowe wyjście górą z kształtującego się spadkowego klina.


Obecnie saldo gotówki w portfelu wynosi około 10-12% z czego całość jest potrzebna w celu zabezpieczenia otwartych pozycji na kontraktach Wig20 i na gazie ziemnym. Ewentualne dalsze zakupy akcji będą więc związane zamykaniem innych pozycji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarze niecenzuralne, nie odnoszące się do posta, pisane tylko w celach marketingowych i z użyciem opcji Anonimowy - będą usuwane.

W celu komentowania bez logowania, wybierz opcję Nazwa/adres URL