czwartek, 30 lipca 2009

Co z tą korektą?


USA a WIG20


W tym tygodniu analitycy, jak i zwykli gracze, coraz częściej mówią o możliwości korekty lipcowych wzrostów na GPW, zwłaszcza na WIG20. Tymczasem korekta, jak dotąd, przebiega tylko w ograniczonym zakresie bo po wzroście z 1758 do 2133, spadek do 2012 to moim zdaniem mało.

Przyczyną wzrostów jak i spadków na naszej giełdzie jest prawie zawsze zachowanie giełd zagranicznych ze szczególnym uwzględnieniem USA. Amerykańskie indeksy utrzymują się tymczasem w okolicach niedawno ustanowionych szczytów.

Paliwem do wzrostów w USA były do tej pory lepsze od oczekiwań wyniki amerykańskich spółek za II kwartał. Sezon publikacji niedługo dobiega końca i pojawia się niepewność, skąd wziąć paliwo pod dalsze wzrosty. Trend boczny przy obecnych poziomach indeksów wydaje mi się mało prawdopodobny więc zakładam odbicie do szczytu 2130 pkt lub pogłębienie korekty albo najpierw pierwsze a później drugie.

Akcje a surowce

Prawdopodobieństwo spadków na akcjach zdaje się potwierdzać zachowanie rynku surowców wrażliwych na poprawę koniunktury. Ceny ropy naftowej i miedzi spadają od trzech dni, znosząc już 25-40% wzrostu mierzonego od lipcowych dołków.

Potencjalny zasięg spadków

Co to oznacza dla GPW? Prawdopodobnie to, że w przypadku spadków na świecie, Polska giełda poleci w dół i to dość mocno. Bariera spadków na 2042 pkt z czerwcowych szczytów WIG20 wydaje się niestosowna, jako że wczoraj została przebita. Dlatego prawdopodobny jest głębszy spadek, nawet do 1900 pkt, gdzie znajduje się górne ograniczenie zakresu konsolidacji z maja i przełomu czerwca/lipca (wykres poniżej).


Zmiany w portfelu

Wczoraj sprzedałem akcje Polnordu po 35,96 zł. które kupiłem 16 lipca po 30,35 zł, odnotowując zysk ok. 18%. Sprzedałem też połowę posiadanych certyfikatów SECUSIFIZ po ok. 390 zł / sztuka. W przypadku Polnordu, mam zamiar odkupić akcje niżej, kiedy pogłębi się korekta na szerokim rynku.

Kupiłem niewielki pakiet akcji mało płynnej spółki. Jej nazwę podam, jak skupię planowaną ilość akcji. Widzę duże niedowartosciowanie wzgędem obecnej ceny i jestem gotów na długoterminowe trzymanie walorów.

Na gazie ziemnym niestety nastąpiło zniesienie wcześniejszych wzrostów. Wskutek tego, cały miesiąc na gazie zamknę około zera (a było ok. 11% zysku).

2 komentarze:

 1. IDM mam trochę kupione i myślę o dokupieniu co sądzisz na ten temat dużo się zawsze dzieje na tym papierze, szczególnie ten skup przez zarząd mnie ciekawi.
  Derek

  OdpowiedzUsuń
 2. Myslalem o IDM jako ze moze duzo urosnać. Ostatecznie wzielem Polnord jako ze zdaje sie mniej spekulacyjny.

  Dokupic po takich wzrostach to jednak spore ryzyko. Potencjal wzrostu jest ale nie wiadomo czy najpierw nie bedzie glebszej korekty IDM.

  Wiedz tez ze w razie spadkow na GPW IDM tez zapewne poleci tylko mocniej.

  OdpowiedzUsuń

Komentarze niecenzuralne, nie odnoszące się do posta, pisane tylko w celach marketingowych i z użyciem opcji Anonimowy - będą usuwane.

W celu komentowania bez logowania, wybierz opcję Nazwa/adres URL