poniedziałek, 8 czerwca 2009

Zapis na akcje LW Bogdanka

W minionym tygodniu można bylo zapisywać się na akcje spólki Lubelski Węgiel Bogdanka. Jest to jedna z polskich kopalń węgla kamiennego, która wyróżnia się na plus niskimi kosztami funkcjonowania a co za tym idzie w jej przypadku, ciekawą rentownością i zyskownością netto. Więcej informacji o spólce i debiucie na stronie spólki tutaj. Polecam też ciekawy raport o spólce na stronie DI Bre Banku tutaj.

Debiut spólki na GPW następuje poprzez emisję 11 mln nowych akcji, glównie dla inwestorów instytucjonalnych, takich, jak firmy związane z energetyką, czy fundusze emerytalne/inwestycyjne. Jest to ciekawe grono inwestorów patrzących dlugoterminowo. Pieniądze z emisji akcji (cena 48 zl) to 528 mln zl, które zostaną przeznaczone na rozbudowę infrastruktury górniczej w celu dwukrotnego zwiększenie wydobycia węgla w ciągu najbliższych kilku lat.

Pomimo recesji, temat wyczerpujących się zlóż surowców energetycznych jest nadal bardzo popularny. Na to w przypadku Polski i Europy naklada się kwestia uzależnienia energetycznego od Rosji i chęci uniezależnienia, w czym ważną rolę odgrywa węgiel kamienny, którego mamy jeszcze wlasne zasoby.

Dlatego moim zdaniem cena akcji spólki w debiucie powinna zyskać względem ceny emisyjnej i dlugoterminowo spólka LW Bogdanka może być notowana z premią wobec innych podmiotów z branży paliw i energetyki z racji posiadania bogatych zlóż surowca węgla. Inwestorzy dlugoterminowi będą chcieli jak najszybciej dokupić akcje, które zostaly im zredukowane.

Cena emisyjna jest postawiona w górnym przedziale widelek (42-48 zl). Emisja powoduje też rozwodnienie zysku na akcję. Nie jest to cena, która w dlugim okresie zapewni wysoką stopę zwrotu. Akcji tych, kupionych po 48 zl nie warto moim zdaniem trzymać przez 3-5 lat. Dlatego mam nadzieję sprzedać je niedlugo po debiucie, z ciekawym, krótkoterminowym zyskiem.

Sporym minusem jest możliwa bardzo duża redukcja zapisów, rzęu 80%, co spowoduje że z każdych 10 akcji, zapisu, otrzymam może 2 akcje a reszta gotówki wróci na moje konto.

Aby zmniejszyć wplyw redukcji zapisów, przelalem na poczet zapisu, kwotę limitu mojej karty kredytowej (jest taka opcja w Getin Banku, dodatkowo przy zachowaniu okresu bezodsetkowego) i jest to dla mnie darmowy kredyt. Środki z redukcji zapisów mają być zwolnione do kilku dni po przydzieleniu akcji, tak więc po 20 czerwca odzyskam środki i splacę kartę bez odsetek.

Debiut spólki na GPW (pierwsze notowanie akcji) jest planowany na 25 czerwca, ostatecznie zależy od tego, jak szybko zostaną zarejestrowane w KDPW akcje nowej emisji.

Do czasu zwolnienia środków z nadsubskrypcji, planuję znaleźć ciekawy obiekt do inwestycji. Obecnie rozważam:
  • odkupienie wyżej wcześniej posiadanych akcji Getin Holding i Noble Bank
  • dokupienie akcji Plaza Centers i PGF
  • dokupienie certyfikatów nieruchomości ARKAFRN i BPHFIZSN
  • spekulacja na kontraktach EURPLN pod umocnienie PLN
  • kupno akcji lub kontraktów na akcje Agory

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarze niecenzuralne, nie odnoszące się do posta, pisane tylko w celach marketingowych i z użyciem opcji Anonimowy - będą usuwane.

W celu komentowania bez logowania, wybierz opcję Nazwa/adres URL