poniedziałek, 8 czerwca 2009

Zakup certyfikatów BPHFIZSN w ramach rachunku IKE

Kilka dni temu zakończyłem przenosiny Indywidualnego Konta Emerytalnego w formie rachunku maklerskiego z BM DnB Nord do DM BZ WBK. Opis jak to zrobiłem i dlaczego znajduje się na moim blogu o IKE - tutaj.

Pieniądze planowałem ulokować długoterminowo i nie dokonywać częstych manewrów kupna-sprzedaży jako że prowizja od transakcji w DM BZ WBK to 0,39%. W DI BRE prowizja to 0,35% a w Alior Banku BM jeszcze mniej - 0,29%. Dlatego to na tych dwóch ostatnich rachunkach będę ewentualnie stosował krótkookresowe spekulacje, poza rachunkiem IKE.

Wracając do IKE, za przelane tam z IKE DnB Nord środki, dokupiłem certyfikatów nieruchomości BPHFIZSN (BPH Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Sektora Nieruchomości) po cenie nieco poniżej 69 zl / sztuka. Teraz wartość pakietu tych certyfikatów to 15% składu portfela czyli górne widełki dopuszczanego przeze mnie zaangażowania w momencie zakupu w jeden walor.

Na większości certyfikatów funduszy zamkniętych, dostrzegam od kilku miesięcy niechęć do wzrostu. Ceny akcji przez kilka ostatnich miesięcy dyskontowały poprawę nastrojów inwestorów ale nie certyfikaty. Dlatego jak sądzę część zniecierpliwionych brakiem zysków inwestorów, postanowiło sprzedać swoje pakiety by przesiąść się na bardziej wzrostowe akcje.

Myślę, że to błąd, bo certyfikaty posiadają wysoki potencjał wzrostu z racji wysokiego dyskonta a do tego niewele lub nic nie wzrosły od dołków ustanowionych kilka miesiecy temu. Dlatego pogorszenie nastrojów na GPW nie powinno przełożyć się na znaczące spadki kursów tych certyfikatów.

Ci którzy sprzedają ze zniecierpliwienia brakiem wzrostów i kupują teraz akcje mogą moim zdaniem doswiadczyć tzw. prawa Murphy'ego - sprawy pójdą najgorzej jak mogą. Najpierw nie zaliczyłeś wzrostów na giełdzie bo miałeś certyfikaty a teraz zaliczasz spadki bo zamiast trzymać się certyfikatów kupiłeś rozgrzane akcje.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarze niecenzuralne, nie odnoszące się do posta, pisane tylko w celach marketingowych i z użyciem opcji Anonimowy - będą usuwane.

W celu komentowania bez logowania, wybierz opcję Nazwa/adres URL