poniedziałek, 15 czerwca 2009

Strategia na ten tydzień i dokupienie akcji PGF


Scenariusz korekty na WIG20


W piątek zapoznałem się z czerwcowym raportem miesięcznym Domu Inwestycyjnego BRE z prognozą na najbliższe miesiące. Częściowo na jego podstawie, zakładam wejście spółek z indeksu WIG20 w wakacyjną korektę.

Myślę, że w takim scenariuszu, dobrym momentem na wyjście z WIG20 jest wygaśnięcie czerwcowej serii kontraktów, co nastąpi w ten piątek. Możliwe bowiem, że duzi gracze teraz "pompują" WIG20 w celu zarobienia na kontraktach. W takim scenariuszu, wygaśniecie kontraktów oznaczałoby zakończenie pompowania indeksu i impuls do korekty.

W tym scenariuszu, szykuję sprzedaż akcji Lotosu oraz ING Banku, jako że moim zdaniem kursy tych spółek mogą podlegać głębszej korekcie, ponad 10%. Kurs Lotosu od początku czerwca wzrósł o 20% a ING o 10%.

Dokupienie akcji PGF

W piątek, dokonałem dopłaty do rachunku maklerskiego. Oddzielnie od prognoz dla WIG20, za te środki dokupiłem akcji Polskiej Grupy Farmaceutycznej po kursie 31,51 zł. Przypomnę, że PGF prowadzi ogólnopolską sieć aptek oraz zajmuje się dystrybucją leków do aptek własnych i partnerskich.

Spółka ta przy tej cenie posiada moim zdaniem długoterminowy potencjał wzrostu kursu powyżej 100% i dodatkowo nie brała udziału we wzrostach szerokiego rynku, który przebiegał od początku czerwca. Kurs spółki wszedł nawet w korektę po wzroście do około 34 zł. Jeśli korekta będzie kontynuowana, moim zdaniem zatrzyma się nad poziomem kursu 28 zł. Korekta jak dotychczas przebiega przy bardzo niskich obrotach.

Zakup ten jest kontynuacją strategii inwestycji w defensywne spółki, które wskutek niskiej wyceny wskaźnikowej (Cena/Zysk=8,6, Cena/Wartość Księgowa=1,1) posiadają znaczny potencjał wzrostu kursu.

Zysk PGF za rok 2008 wyniósł 4,22 zł/akcję, za rok 2007 - 6,03 zł/akcję a za I kwartał 2009 - 1,08 zł/akcję i pochodził z działalności podstawowej.

Głównym czynnikiem ryzyka przy kupnie akcji PGF jest moim zdaniem zadłużenie spółki. Poziom ogólnego zadłużenia wynosi po I kwartale 2009 - 78% i spadł z 81% po III kwartale 2008, kiedy zanotował szczyt. Jednocześnie spółka deklaruje nie zwiększać zadłużenia i szukać oszczędności w celu jego redukcji. Uważam, że notując stabilne wyniki finansowe jak dotychczas, spółka będzie w stanie stopniowo redukować zadłużenie, co przełoży się na zmniejszenie ryzyka inwestora i prawdopodobny wzrostu kursu.

Drugim ryzykiem przy inwestycji w te akcje jest poziom dotychczasowego wzrostu kursu, który od dołka z końca lutego 2009 (na poziomie 16 zł), wzrósł już około 100%. W razie głębszej korekty na rynku, może dojść także do korekty na akcjach PGF.

2 komentarze:

  1. Pytanie czy po dzisiejszej korekcie warto sprzedać WIG20 i odkupić parę dni później? Jutro giełda na pewno będzie zniżkowała, więc do min piątku korekta.

    OdpowiedzUsuń
  2. To zależy jak się juro otworzą kontrakty - jeśli na starcie otworzą się na sporym minusie to korekta po części będzie już w cenie. Jeśli kontrakty otworzą się w pobliżu cen dzisiejszego zamknięcia - to można spróbować zagrać na spadki WIG20

    Druga kwestia to to, że jakiś duży gracz obstawia wzrosty i moze będzie chcia do tego piatku, kiedy wygasaja kontrakty, na fixingach pod koniec tygodnia podciagac indeks w gore.

    Podsumowujac, mysle ze mozna sprobowac wejsc w szorta jutro przy FWIG20 powyzej 1970 albo w piatek, byc moze okolo fixingu jesli rzeczywiscie ktos bedzie ciagnal WIG20 na fixingu do góry.

    OdpowiedzUsuń

Komentarze niecenzuralne, nie odnoszące się do posta, pisane tylko w celach marketingowych i z użyciem opcji Anonimowy - będą usuwane.

W celu komentowania bez logowania, wybierz opcję Nazwa/adres URL