poniedziałek, 1 czerwca 2009

Miesięczny wzrost portfela o 17,2%

Zgodnie z planem co miesiąc zamieszczam zestawienie portfela z podsumowaniem wyniku inwestycyjnego. Oto zestawienie na koniec maja:


Od 30 kwietnia do 29 maja 2009 portfel powiększył się o 17,2%, z czego 5,6% to dopłacony kapitał. Bez jego uwzględnienia, wzrost miesięczny wyniósł więc 11,4%.

Do takiego wzrostu przyczyniły się wszystkie walory oprócz certyfikatów nieruchomości ARKAFRN i BPHFIZSN. Myślę, że długoterminowo certyfikaty te wrócą do swoich wartości z wyceny na certyfikat, co kreśli potencjał zysku około 60-70% w kilkuletniej perspektywie i to mi odpowiada.

Gotówka nigdy w zestawieniu miesięcznym nie stanowiła aż 22%. Wszystko wskutek sprzedaży akcji GTC i Noble Banku. Niestety nie byłem w stanie odkupić tych akcji niżej. W przypadku GTC, kurs uciekł do góry o prawie 20%, czyli manewr odkupienia niżej był ze wszech miar nieopłacalny. W obecnej sytuacji nie będę kupował akcji GTC po tak relatywnie wysokich cenach i poszukam tymczasowo innej okazji inwestycyjnej by zrekompensować sobie stracony zysk.

W przypadku Noble, jest jeszcze szansa na odkupienie po cenie z okolic kursu sprzedaży.

W tabeli pojawila się nowa kolumna pt.: "Zmiana % od początku miesiąca". Dzięki niej dowiemy się, które walory ostatnio zachowywaly się dobrze lub źle. Jeśli dane papiery kupilem w polowie miesiąca, to jako cenę odniesienia wpisuję kurs zakupu a nie kurs z początku miesiąca, bo to kurs zakupu jest wtedy ważniejszy.

Maj był też pierwszym miesiącem znacznych dopłat gotówki do portfela, co zwiększyło jego wielkość o 5,6%. Teraz większa kwota będzie brała udział w wytwarzaniu zysku (oby nie straty). Przelane pieniądze pochodzą z funduszu awaryjnego na wypadek utraty pracy. Sytuacja firmy, w której pracuję się poprawila i pozwolilem sobie na uszczuplenie funduszu. Teraz zależnie od sytuacji zawodowej, będę oszczędzane pieniądze odkladal do funduszu awaryjnego albo dokladal do portfela inwestycyjnego. Odsetki funduszu awaryjnego będą powiększaly fundusz.

Podsumowując wyniki, myślę że był to dobry miesiąc z w większości dobrymi decyzjami, m.in. o pozostaniu na rynku akcji. Do złych decyzji z perspektywy czasu należy ocenić sprzedawanie z nadzieją odkupienia niżej w drugiej połowie miesiąca. Sytuacji, kiedy na tym zarobilem w maju, bylo z 5-6 ale byly to zyski po 2-4%. Na GTC umknąl mi jednorazowo zysk okolo 20% a więc skonsumowal zyski z wszystkich pozostalych manewrów.

Kontrakty na EURO

Maj byl też miesiącem mego chrztu na rynku kontraktów walutowych na GPW. Mialem określoną strategię, nazwaną przeze mnie arbitrażem, która w pierwotnym zakresie się nie sprawdzila i szybko powstala pozycja z ujemną wyceną.

Zostałem overnight z pozycją S na EURPLN. Następnego dnia otworzyłem drugą pozycję S, tym razem wyżej. Kiedy kurs się zaczął zmieniać, zamknąłem tą drugą transakcję z zyskiem. Później, kiedy PLN znów się osłabił, ponownie otworzyłem S i dzisiaj, kiedy się złotówka umocniła, pozamykałem wszystkie transakcje. W sumie miałem otwarte od 26 maja do dzisiaj 4 pozycje, razem 8 transakcji, w których oprócz arbitrażu, także nastawiałem się na umocnienie PLN względem EUR. Z tych 4 pozycji 1 wygenerowała stratę a 3 zysk. Całkowity wynik na transakcjach to uwzględniając prowizje, 515 zł zysku. W najgorszym momencie, pozycje były wyceniane ze stratą około 800 zł.

Z wyniku końcowego jestem zadowolony, ale na pewno nie z tego, że obserwując kurs i wklepując co chwila zlecenia po różnych kursach poświęciłem około 15 godzin przed komputerem. Kto wie, może gdyby nie ta zabawa z kontraktami, na czas odkupiłbym GTC i nie przegapiłbym tamtego zysku...

4 komentarze:

 1. Super wyniki.Bardziej czytelne byłoby zalożenie portfela on-line na money.pl
  Każdy miałby wgląd do niego na bieżąco.
  Bardzo dobrze ,że podajesz chociaż wynik miesięczny,mam nadzieję że już po odjęciu prowizji.
  Będę śledzić twoje wspaniałe inwestycje.
  A czy odrobiłeś już wszystkie straty z zeszłego roku ?

  marek

  OdpowiedzUsuń
 2. Dzięki za wpis.

  Co do portfela na money.pl, mam tam portfel, choć od miesięcy go nie uaktualniałem. Niedawno zrobiłem tam porządki i może umieszczę po boku strony link do portfela. Niestety ten portfel to dodatkowa praca biurokratyczna, jako że skład portfela się dość często zmienia, zwłaszcza przez te szybkie transakcje sprzedawania i odkupowania tych samych walorów.

  Co do prowizji, wynik uwzględnia prowizje ale nie przyszły podatek belki od giełdy. Efekt podatku uwzględnię przy zestawieniu za kwiecień 2010.

  Niestety jeszcze nie odrobiłem strat za 2009 rok. Potrzebuję jeszcze wzrostu portfela o ok. 20% od obecnego salda.

  OdpowiedzUsuń
 3. w XTB prowizja jest niższa: 0,25 % od transakcji na GPW.

  OdpowiedzUsuń
 4. Tak, to prawda. Myślałem też o otwarciu rachunku w XTB. Ostatecznie poczekam aż się ich usługa maklerska upowszechni i będę znał opinie innych użytkowników. Wcześniej sporo złego słyszałem o XTB odnośnie rynku forex i nie chcę przedwcześnie ryzykować.

  W DI Bre jest bardzo dobry i rozbudowany dział analiz a Alior Bank posiada dobre połączenie z kontem bankowym, dzięki czemu wolne środki są oprocentowane, to też posiada swoją wartość.

  OdpowiedzUsuń

Komentarze niecenzuralne, nie odnoszące się do posta, pisane tylko w celach marketingowych i z użyciem opcji Anonimowy - będą usuwane.

W celu komentowania bez logowania, wybierz opcję Nazwa/adres URL