środa, 17 czerwca 2009

Jak zarobić na korekcie?

Dobre pytanie, pewnie je zadaje teraz każdy inwestor. Obecne spadki mogą choć nie muszą rozpocząć większej korekty. Widać natomiast, że inwestorzy potrafią równie dynamicznie sprzedawać akcje, podobnie jak je wcześniej kupowali. To daje do myślenia i przypomina że trzeba być ostrożnym i dalekowzrocznym.

Spółki z portfela: Lotos

Obecnie spadkom przewodzą spółki paliwowe, w tym wchodzący w skład portfela Lotos, obecnie wyceniany poniżej 22 zł. Zgodnie ze strategią, skoro nie udało mi się wcześniej wycofać z akcji tej spółki powyżej kursu 23 zł, to będę czekał do piątku na ewentualne podciąganie indeksu w górę pod wygasanie kontraktów i wtedy sprzedam akcje.

Zapisy w IPO: Redukcja w debiucie LW Bogdanki wstępnie 88,2%

Wczoraj wieczorem dowiedziałem się, że wstępnie redukcja zapisów na LW Bogdanka wyniosła 88,2% czyli dużo więcej niż zakładane przeze mnie 70-80%. Oznacza to, że 88,2% środków z zapisów zostanie zwrócone na rachunek a na akcje zostanie przeznaczone tylko 11,8%.

W tej emisji w celu zmniejszenia wpływu redukcji zapisów, przelałem też na zakup limit swojej karty kredytowej który nie wchodzi w skład portfela i musi zostać zwrócony do banku na koniec miesiąca. Po uwzględnieniu tego efektu, redukcja do wysokości środków inwestycyjnych, wyniesie 84,5% czyli otrzymam 15,5% akcji. Pozostała kwota będzie do dyspozycji około 19 czerwca.

Pomysły inwestycyjne

Mając na koncie środki ze sprzedaży akcji ING i oczekując na środki z redukcji (razem będzie ok. 30% kapitalizacji portfela) szukam intensywnie okazji do zainwestowania. Oto moje pomysły:
 • Zagranie na spadek WIG20 na kontraktach jeśli indeks ponownie podejdzie w okolice 2000 punktów - korekta na WIG20
 • Zagranie na spadek na kontraktach na KGHM jeśli sprzedam po nie mniej jak 76 zł - powinien mocniej spadać jak WIG20
 • Zagranie pod umocnienie EURPLN jeśli sprzedam po nie niżej jak 4,55- to lokalny szczyt i od tego poziomu może PLN się umacnieć do 4,45-4,50
 • Kupno po spadkach akcji lub kontraktów na PKN przy 28 zł i na Agorę przy 14,50 zł
Z innych pomysłów rozważałem inwestycję w gaz ziemny i pod osłabienie łotewskiego łata do EUR. Niestety nie znalazłem w polskich biurach brokerskich gdzie można takie pozycje korzystnie otworzyć.

Co prawsa można kupić kontrakty na gaz ziemny poprzez biuro IDM Trader, ale niestety jeden kontrakt opiewa na około 62.000 USD a depozyt wynosi 6.200 USD a to są jak dla mnie znacząco za duże kwoty na wejście. O perspektywach gazu ziemnego pisał już Small Cap na swoim blogu.

Zapraszam do zgłaszania własnych pomysłów na inwestycje.

4 komentarze:

 1. Moja opcja to zjazd WIG20 w okolice 1800 następnie odbicie, co sądzisz na ten temat. Sprzedałem surowce resztę trzymam chociaż patrząc po sesji trzeba było portfel wyczyścić. :) I jeszcze jedna sprawa opinia na temat Monnari pełna spekulacja, ale trochę kasy włożyłem wiem że z perspektywy malutkiego inwestora głupie i ryzykowne ale cóż.

  OdpowiedzUsuń
 2. Jak chcesz dużo zaryzykować to zagraj na spadek Wig20,a jak bezpiecznie to proponuję konto oszczędnościowe w Eurobanku.

  OdpowiedzUsuń
 3. Najlepiej byłoby teraz zagrać na spadek KGHM przed korektą i wypłatą dywidendy - to byłoby nawet zyskowniejsze niż gra na spadek Wig20

  Marek

  OdpowiedzUsuń
 4. Dzieki za komentarze. Po pierwsze proponuje by kazdy kto nie ma profilu na google, podpisywal sie pod postem tak jak Marek by dyskusja byla bardziej czytelna.

  1)Na Monnari to czysta spekulacja, zwlaszcza po takich wzrostach.

  2)Grac na spadki mozna na WIG20 tylko jak indeks odbije pod 2000 - wtedy mniejsze ryzyko. Mozna kupic jeden kontrakt S na WIG20 i jeden S na KGHM, tak dla urozmaicenia.

  Niestety teraz mam kase ze sprzedazy ING Banku w DI Bre gdzie nie mam aneksu na derywaty a gotowke bede tam mial rozliczoną dopiero za 2 dni i wtedy będę mógl ją przelać do Aliora gdzie mam aneks. By podpisać aneks muszę jechać do innego maista a na to sięnie zanosi w najbliższych 2-3 tygodniach.

  Kasę z nadsubskrycji LW Bogdanki też mi dopiero za kilka dni odblokują więc na razie pozostaje mi obserwować rynek i ewentualnie sprzedawać posiadane jeszcze akcje.

  OdpowiedzUsuń

Komentarze niecenzuralne, nie odnoszące się do posta, pisane tylko w celach marketingowych i z użyciem opcji Anonimowy - będą usuwane.

W celu komentowania bez logowania, wybierz opcję Nazwa/adres URL