piątek, 8 maja 2009

Lotos czy Plaza Center?

Wczoraj dokonałem wpłaty do rachunku maklerskiego i zakupiłem dodatkowy pakiecik akcji Lotosu po średniej cenie 16,90 zł. Dlaczego akurat Lotos a nie inne spółki z portfela?

Moim zdaniem po wcześniejszych wzrostach z 7 do 17 zł, Lotos obecnie znajduje się w fazie akumulacji. Można zauważyć, że kurs spółki wykazuje niewielkie wahania. Wskaźnik C/WK = 0,36 pokazuje potencjał wzrostu kursu rzędu 170%. Sentyment w branży paliwowo-wydobywczej się poprawia dzięki wzrostom cen ropy oraz możliwemu odkupieniu przez rząd rezerw obowiązkowych od Lotosu i PKN, co uwolniłoby zasoby gotówki i pozwoliło znacząco zmniejszyć zadłużenie, jednocześnie obniżając marże bankowe.

Myślę, że Lotos na tle PKN Orlenu posiada znacząco wyższy potencjał wzrostu kursu:
 • po pierwsze dzięki większemu dyskontu od wartości księgowej
 • po drugie większej ekspozycji na sektor wydobywczy
 • a po trzecie z powodu bliskiego ukończenia programu 10+
Przypomnę, że program 10+ pozwoli Lotosowi zwiększyć potencjał przerobu ropy naftowej o około połowę oraz zmodernizować już istniejące instalacje. Pomimo nadal powszechnego sceptycyzmu analityków i ryzykom tak wielkiego programu inwestycyjnego finansowanego długiem, Lotos bardzo dobrze sobie radzi i wykonuje etapy rozbudowy zgodnie z harmonogramem i nie przekracza prognozowanych kosztów. Myślę, że kiedy wszystkie nowe i zmodernizowane instalacje zostaną ukończone, wdrożone do działania, zyski spółki z przerobu ropy znacząco wzrosną oraz zniknie ryzyko związane z realizacją rozbudowy instalacji. Powinno to być impulsem do kolejnej fali wzrostowej kursu tej spółki.

Oprócz Lotosu rozważałem zakup akcji Plaza Center. Pod względem dyskonta od wartości księgowej, spółka ta przypomina Lotos. Niestety znacznie mniej wiem o jej poczynaniach, jako że raporty na polskiej giełdzie publikuje bardzo późno, częściowo należy ich szukać na giełdzie londyńskiej, gdzie jest również notowana. Spółka ta jest własnością innej spółki związanej z rynkiem nieruchomości a notowanej na giełdzie w Izraelu.

Plaza Center planuje znaczne inwestycje w centra handlowe w Polsce i innych krajach CEE oraz w Indiach. Indyjskie inwestycje będą wykonywane w partnerstwie ze spółką matką i spółkami z Indii. Moim zdaniem wejście do Indii to znaczny potencjał ale także większe ryzyko. Do tego informacje o działaniach spółki są mało dostępne, więc głównym jeśli nie jedynym źródłem informacji będą oficjalne komunikaty ze spółki. Do tego spółka ta jest obecnie notowana w Polsce z premią 4-5% w stosunku do notowań na LSE (dual listing). Przy zakupie akcji z premią jest to dodatkowe krótkoterminowe ryzyko, że ta premia nagle zniknie i kurs spadnie o te 5% z powodów czysto technicznych.

Zainteresowanie Lotosem ze strony inwestorów i analityków jest natomiast dużo większe i na pewno jest to spółka bardziej transparentna. Dlatego przy podobnym potencjale wzrostu, moim zdaniem inwestycja w Lotos jest mniej ryzykowna, nawet pomimo obecnego zadłużenia Lotosu.

2 komentarze:

 1. Jak dla mnie Lotos za bardzo uciekł od swojego minimum i należy mu się odpoczynek, podobnie jak całemu rynkowi. Ja póki co czekam na korektę, później dobiorę z bliskim stopem.

  Pozdr.

  OdpowiedzUsuń
 2. Lotos dużo wzrósł, ale nadal jest fundamentalnie bardzo tani, tak sam w sobie, jak i na tle rynku. Dlatego nie chcę spekulować, czy wzrośnie czy spadnie w najbliższej przyszłości, tylko stawiam na perspektywę długoterminowego wzrostu.

  OdpowiedzUsuń

Komentarze niecenzuralne, nie odnoszące się do posta, pisane tylko w celach marketingowych i z użyciem opcji Anonimowy - będą usuwane.

W celu komentowania bez logowania, wybierz opcję Nazwa/adres URL