piątek, 22 maja 2009

W obliczu spadków - nadeszła korekta?

Kilka dni temu rozpoczęły się spadki na giełdach światowych a wraz za nimi nieco większe na GPW. Część spółek z portfela, jak LC Corp, Getin H., spadły nieco mocniej (kilka %) niż rynek. Dlatego przychodzi, zapewne spóźniona refleksja, co dalej zrobić by długoterminowo portfel zyskiwał optymalnie na wartości.

Gdybym przewidzial, że spadki powrócą i ruch zostanie skorygowany w tym momencie, sprzedalbym część wzrostowych i wrażliwych papierów, jak: LC Corp, Noble Bank, Getin Holding, ING Bank przy poziomach 3-5% powyżej obecnych i postawil zlecenie odkupienia ciut poniżej obecnych poziomów, w celu zyskania tych kilku %.

Kiedy już jednak spadki po części przeszly, jest za późno na taki manewr. Rodzi się pytanie, jak glębokie będą spadki? Myślę, że popyt fundamentalny jest na tyle silny, że spadek cen zostanie wykorzystany do zakupów i nie uksztaltuje się dluższa formacja spadkowa ani spadki nie nastąpią nagle. Raczej będą się wpisywać w trend korekty nieco spadkowej, możliwe że kilkumiesięczny trend boczny.

Zakladajac taki scenariusz, można dostosować taktykę, która polegać będzie na odsprzedawaniu akcji przy dojsciu cen do lokalnych szczytów i odkupywaniu przy lokalnych dolkach. W taki sposób jest szansa na ugranie tych 5-10% w miesiąc, nawet w trendzie bocznym.

Jest to dość ryzykowna gra, bo jeśli kurs niespodziewanie wybije się w górę z konsolidacji, możemy nie mieć już szansy na odkupienie akcji nawet po cenie sprzedaży. Dlatego należy odpowiednio wyczuć i przewidzieć moment zakończenia takiej gry i posiadać akcje w portfelu.

Edit 13:45:
Zakładając, że obecne spadki to tylko korekta, wykorzystuję je do powiększenia pozycji w akcjach. Dziś na otwarciu dokupiłem pakiecik Plaza Centers po 3,47 zł / akcję. Razem zaangażowanie w akcje tej spółki sięgają poziomu 10% .

Akcje kupiłem przez niedawno otwarty rachunek maklerski w Alior Banku.

Nowy rachunek maklerski w Alior Bank Biuro Maklerskie

Dlaczego otworzyłem tam rachunek? Zachęciła mnie promocja niskiej prowizji 0,29% i darmowe utrzymanie rachunku. DI BRE (mój zasadniczy rachunek maklerski) nie pobiera ode mnie opłaty za utrzymanie rachunku, ale prowizja wynosi 0,35%. Różnica niewielka, ale jest. Jeśli dostaję tą samą usługę, znaczyłoby że przepłacam .

Aby cieszyć się obniżoną prowizją w obu tych biurach, należy zostać członkiem Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych i posiadać legitymację członkowską. Opłata członkowska to 50zł lub 30zł dla osób, które nie ukończyły 26-go roku życia.

Moje pierwsze wrażenia nt nowego rachunku są mieszane. Cieszy fakt oprocentowania środków pieniężnych na lokacie nocnej 3,25% netto, ale platforma transakcyjna nie sprawdziła się. Po złożeniu zlecenia zakupu akcji Plaza Centers, wyświetlił się komunikat o zatwierdzeniu zlecenia. Niestety zlecenie nie pojawiło się przez kilka minut w arkuszu. Zniecierpliwiony złożyłem zlecenie ponownie, które tym razem weszło w arkusz zleceń. Zatem coś z systemem było nie tak.

W DI BRE od 5 lat regularnie składam zlecenia i błędy w systemie mogę policzyć na palcach jednej ręki. W Aliorze nie dość że był błąd, to nawet system na niego nie zareagował i poinformowało prawidłowym złożeniu i przyjęciu zlecenia. Dlatego będę obserwował jak działa rachunek w Aliorze i jeszcze nie planuję przenosić tam papierów wartościowych z DI BRE.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarze niecenzuralne, nie odnoszące się do posta, pisane tylko w celach marketingowych i z użyciem opcji Anonimowy - będą usuwane.

W celu komentowania bez logowania, wybierz opcję Nazwa/adres URL