poniedziałek, 4 maja 2009

Podsumowanie portfela - kwiecień 2009


Od pierwszej publikacji portfela 20 kwietnia 2009 upłynęły już 2 tygodnie. Od tego czasu rynek GPW bardzo rozpieszcza i portfel szybko rośnie. Poniżej zestawienie składu portfela po zmianach od ostatniej publikacji. Do zestawienia dodałem kolumnę okresu zakupu. Dzięki temu można od teraz analizować także okres inwestycji.


30 kwietnia wpłynęła na rachunek skromna w skali portfela dywidenda z Noble Banku, stąd nieco więcej gotówki.

Na uwagę zasługuje bardzo dobry wynik w porównaniu z indeksami. Portfel od 20 kwietnia wzrósł o 14%, podczas gdy WIG o 8,7% a WIG20 o 8,5%. Wzrost był też bardzo stabilny, wartość portfela wzrastała przez 7 z 8 dni okresu.

Najważniejsze bezpośrednie przyczyny tak znaczącego wzrostu to przede wszystkim wzrost na akcjach Immoeast, już sprzedanych a stanowiących wcześniej blisko 20% portfela. Szybko rósł także kurs Prospera oraz innych spółek, których akcji mam mniej.

Kurs Dudy zachowywał się bardzo spokojnie przez ten okres, by wybić się do 75 groszy ostatniego dnia. Przypuszczam, że jest to spekulacji pod ugodę z bankami. Jeśli taka będzie miała miejsce, zysk na Dudzie jeszcze wzrośnie.

Główni maruderzy portfela to certyfikaty nieruchomości ARKA i BPH które prawie nie zmieniły kursów. Z jednej strony można by sprzedać te certyfikaty i poszukać bardziej dynamicznych walorów (strona analizy technicznej). Z drugiej strony, fundamentalnej, atrakcyjność walorów rośnie jako że akcje w portfelu są już droższe a ryzyko korekty coraz większe.

Potencjał wzrostu ceny certyfikatów się nie zmienił i jest to wartość z wyceny aktywów netto na certyfikat, czyli dla Arki około 169 zł a dla BPH około 142 zł.

4 komentarze:

 1. Niezły wzrost, szczególnie na tych nowych spółkach. Mimo wszystko jest ich według mnie zbyt wiele - ja bym się pogubił. Wolę inwestować w 4-5 spółek, otwierając większe pozycje.

  Pozdr.

  OdpowiedzUsuń
 2. @Cheed

  Zakupy akcji Dudy, Plaza Center i Lotosu są bardzo małe, właściwie to są zakupy próbne. Często kupuję akcje partiami, w przypadku tych spółek na pierwszej partii się na razie skończyło.

  Na giełdzie było i nadal jest wiele ciekawych spółek a kupując ich więcej rozpraszam ryzyko. Jak do tej pory portfel zarabia sporo pomimo znacznej dywersyfikacji a może także dzięki niej. W miarę jak na giełdzie ceny rosną, ciekawych spółek jest coraz mniej i być może wkrótce ilość spółek w portfelu też się skurczy.

  OdpowiedzUsuń
 3. Też jestem ciekawy czy będziesz kupować czy redukować swoje akcje w portfelu jak wszystkie akcje będą powyżej C/WK ,gdy tymczasem WIG będzie piąć się w górę ?

  OdpowiedzUsuń
 4. @ Marek

  już myślę nad tym problemem, by jednocześnie nie stracić na dalszym ruchu w górę na giełdzie a by zabezpieczyć portfel przed spadkiem. Zastanawiam się, czy w tym kontekście ma sens stosowanie zabezpieczających shortów. Stosując je, nie stracę tyle na spadkach ale i nie zarobię na wzrostach.

  Druga opcja to znalezienie innych aktywów, w które warto stopniowo lokować środki z giełdy, gdy ceny akcji znajdą już się powyżej wartości księgowej a wskaźnik C/Z będzie powyżej 10.

  Myślę tutaj głównie nad metalami szlachetnymi, jeśli ich ceny spadną o kilkanaście/kilkadziesiąt procent lub jeśli kupię je z dyskontem 10-15% od ceny kruszcu.

  OdpowiedzUsuń

Komentarze niecenzuralne, nie odnoszące się do posta, pisane tylko w celach marketingowych i z użyciem opcji Anonimowy - będą usuwane.

W celu komentowania bez logowania, wybierz opcję Nazwa/adres URL