poniedziałek, 20 kwietnia 2009

Wyniki portfela GPW

Dzisiaj zamieszczam plik ze szczegółowym opisem części składowych portfela inwestycyjnego. Podany jest też wynik, o ile zmienił się portfel od początku roku. W skład zmiany wchodzą zyski i straty na GPW, oraz częściowo dopłaty środków. Dopłaty nie powinny wynieść więcej jak 10% z wykazanego wzrostu wartości.

Prawie cały obecny skład portfela był budowany począwszy od grudnia 2008, tylko w przypadku GTC i Noble, zakupy sięgają kwietnia 2008 i stąd tak wysokie ceny i duze straty na tych walorach.

Dlatego aż sam się dziwię, że tak dobry wynik do tej pory osiągnąłem, licząc od początku roku. Tym bardziej motywuje mnie to do rozsądnego i przemyślanego inwestowania. Jest to też dowód, że przy znaczącej dywersyfikacji, też można osiągać przyzwoite wyniki inwestycyjne.

Odnośnie zmian cen, poszczególnych walorów, są to zyski lub straty na danych walorach od ich zakupu, a nie od początku roku. Dlatego widać sporą stratę na GTC i na Noble banku, bo ich akcje częściowo kupowałem w zeszłym roku, po wyższych cenach. Teraz bym już takiego błędu nie popełnił.

Obecnie największa pozycja w portfelu to akcje Immoeast. W momencie zakupu stanowiły one około 12% portfelam jednak kurs rósł dynamiczniej niż cały portfel. Tutaj przypomnę, że nie inwestuję w żaden walor więcej jak 15% środków w momencie zakupu.

8 komentarzy:

 1. Pytanie:
  Dlaczego trzymasz taki ołów który ciągnie twój portfel w dół. Też czekałem z akcjami które mi ciągneły w dół, aż w końcu stwierdziłem, że lepiej się tego pozbyć niż miałoby ciążyć i generować większe straty. Wiadomo, że kiedyś odbije, ale moim zdaniem GTC może odbić za rok. Zakładając, że kupisz je na samym dołku i uśrednisz to i tak musisz czekać aż wzrośnie by wyjść na zero.

  Powodzenia w podjęciu tej trudnej decyzji i zamknięciu przegranej pozycji.

  OdpowiedzUsuń
 2. Teraz GTC już nie ciągnie portfela w dół, zmienił się trend i od dołka na 11 zł GTC równo rośnie. Tak więc jakbym miał sprzedawać to jeszcze w 2008 roku w pobliżu ceny zakupu. Teraz właśnie należy trzymać, jako że GTC to dobra firma, wysokie marże, ciekawe nieruchomosci biurowo-handlowe i bogaty bank ziemi a kurs poniżej wartości księgowej.

  OdpowiedzUsuń
 3. "Jest to też dowód, że przy znaczącej dywersyfikacji, też można osiągać przyzwoite wyniki inwestycyjne."

  Wyniki twojego portfela są dowodem? Chyba tylko na to, że masz dużo szczęścia. Jeśli chodzi o dywersyfikacje to czy mógłbyś podać kowariancje dla poszczególnych składników portfela?

  OdpowiedzUsuń
 4. Oczywiście, mialem wiele szczęścia, m.in. dlatego nie spodziewałem się takiego wg mnie dobrego wyniku. Ale to, czy było to szczęście czy właściwy dobór spółek, okaże się w dłuższym horyzoncie czasu, w miarę jak portfel będzie się zmieniał.

  Co do kwestii zmienności, na pewno zmiany cen wielu z tych akcji są bardzo skorelowane. W końcu w bessie takiej jak ta, spadało prawie wszystko.

  Dlatego budując portfel nie badałem technicznej zależności kursów między sobą tylko wyniki finansowe, perspektywy spółek i ich ceny akcji. Dywersyfikacja poprzez utrzymywanie wielu walorów ma u mnie na celu uniknięcie strat wskutek niespodziewanych zdarzeń w danej spółce lub wyjście w danej spółce tzw. trupa z szafy.

  Jeśli natomiast masz ochotę przeprowadzić analizę kowariacji to proszę bardzo. Skład portfela znasz.

  OdpowiedzUsuń
 5. Zdzichu, moje pytanie o kowariancje było nieco prowokacyjne.

  "na pewno zmiany cen wielu z tych akcji są bardzo skorelowane"

  Zatem to co robisz to nie dywersyfikacja a raczej próba oszukania własnych emocji. Przemyśl temat.

  OdpowiedzUsuń
 6. @Investor

  powyżej napisałem w jakim znaczeniu to jest dywersyfikacja. Jeśli wiesz jak zdywersyfikować portfel w Twoim rozumieniu, przy zachowaniu potencjału zysku, to chętnie go wprowadzę.

  OdpowiedzUsuń
 7. Przejrzałem dzisiaj tą tabelkę wyceny z 20.04 i policzyłem sobie zwrot na całym portfelu i wyszło mi +2.3 % a nie +36.73 % ;)
  Jakbyś mógł podawać jeszcze rzeczywisty zwrot na całym portfelu w % to byłoby super @;)
  ...a tak w ogóle świetne blogi prowadzisz,musisz mieć chyba dużo czasu na to ?

  OdpowiedzUsuń
 8. Widzisz bo w tabelce są podane tylko zwroty na aktualnie posiadanych papierach a na dole jest suma zwrotu od początku roku na wszystkich transakcjach. Czyli moglem na przyklad kupic akcje, sprzedac, kupic inne itd a w tabelce opisu tej calej historii bedzie wynik tylko ostatniej operacji.

  Dla przykladu sprzedalem w czwartek akcje Immoeast, kupilem Prosper, LC Corp oraz Plaza Centers. W tabelce wpiszę ceny zakupu nowych akcji i ich aktualny udzial w portfelu. Wzrost wartosci portfela nie bedzie widac po ilosciach akcji bo wszystko jest w procentach. Bedzie natomiast widac wzrost wartosci portfela po informacji procentowej na dole.

  Wszystko to ma na celu ukrycie bezwzglednej wartosci portfela. Wiem ze bardzie jprzemawiaja do wyobrazni kwoty ale ja zostawie to w procentach.

  OdpowiedzUsuń

Komentarze niecenzuralne, nie odnoszące się do posta, pisane tylko w celach marketingowych i z użyciem opcji Anonimowy - będą usuwane.

W celu komentowania bez logowania, wybierz opcję Nazwa/adres URL