piątek, 17 kwietnia 2009

Sprostowanie Torfarmu w/s przejecia Prospera

Wczoraj popołudniu Torfarm opublikował sprostowanie, wyjaśniając, że akcje po 5 zł skupi od głównego właściciela Prospera, natomiast od pozostałych akcjonariuszy - po cenie zgodnie ze średnim kursem giełdowym.

Oznacza to, że wezwanie będzie po kursie wyższym niż 5 zł i może to być kurs bliski obecnego, czyli ok. 7 zł.

Druga ważna deklaracja Torfarmu dotyczy skupienia 100% akcji Prospera i wycofania go z giełdy. Oznacza to, że prawdopodobnie wezwań będzie kilka a jak się często zdarza, wezwania kolejne organizowane są po wyższej cenie. Patrząc na średnią cenę, po jakiej sprzedaje akcje główny właściciel (średnio 15,90 zł / akcje) potencjał wzrostu kursu jest spory, natomiast spadku - niewielki. Jest to moim zdaniem okazja zarobku przy niższym ryzyku.

Wczoraj nawet chciałem dokupić trochę akcji Prospera po około 6,20 zł, lecz nie weszła mi transakcja sprzedaży akcji innego waloru. Dzisiaj być może będę w stanie to zrobić, lecz przy kursie już około 7 zł.

Jest jednak duże prawdopodobieństwo, że tą okazją zainteresują się osoby o grubszych portfelach niż mój i kurs poszybuje o kilkadziesiąt procent w górę. Wówczas nie będzie to już ciekawa inwestycja.

Przy okazji przejęcia Prospera, nasuwa się myśl, czy nie zainwestować w Torfarm. Uważam, że nie jest to dobra decyzja, biorąc pod uwagę wysokie zadłużenie tego ostatniego. Również wiele pośród fuzji jest nieudanych i nie przynoszą spodziewanych efektów synergii. Wówczas sytuacja fundamentalna mocno zadłużonego Torfarmu może ucierpieć.

1 komentarz:

  1. Firmy na giełdzie dużo kombinują i dlatego myślę, że kupowanie akcji samodzielnie to bardzo ryzykowna sprawa. Taki fundusz inwestycyjny powinien wiedzieć więcej niż ja i może lepiej inwestować.

    OdpowiedzUsuń

Komentarze niecenzuralne, nie odnoszące się do posta, pisane tylko w celach marketingowych i z użyciem opcji Anonimowy - będą usuwane.

W celu komentowania bez logowania, wybierz opcję Nazwa/adres URL