poniedziałek, 27 kwietnia 2009

Po pierwsze, nieruchomości!

Od sprzedania akcji Immoeast minęły zaledwie 4 dni a uzyskana gotówka już jest w pełni zainwestowana.

Pytanie: dlaczego nie odkupiłem Immoeast po około 6,60 zł, bo tak mogłem zrobić? Zastanawiałem się nad takim ruchem dzisiaj rano. W tym czasie porównywałem aktualną cenę IEA do innych spółek z branży. Zanim skończyłem analizę porównawczą, kurs wzrósł już do 7,40. Uznałem, że jest już za drogo w porównaniu do ryzyka/rozchwiania kursu. Poczytałem informacje m.in. publikowane na stronie giełdy austriackiej i doszedłem do wniosku, że wskutek różnego rodzaju dalszych możliwych odpisów wartości i możliwego rozwodnienia kapitału, teraz korzystny wskaźnik Immoeast C/WK = 0,27 może zdecydowanie wzrosnąć bez znaczącego wzrostu kursu.

Szukałem na rynku innych spółek i znalazłem takie, o znacznie lepszej sytuacji finansowej, lecz obecnie droższe z punktu widzenia wskaźnika C/WK. Krótka ich lista: wybierałem spośród spółek Polnord, Triton, Plaza Centers, LC Corp, czyli wszystko spółki rynku nieruchomości.

Oprócz dokupienia akcji Prospera, o czym pisałem poprzednio, dzisiaj dokupiłem akcji LC Corp po 0,98 zł do ograniczającego progu 15% wartości portfela oraz akcji Plaza Centers po średnio 3,14 do wartosci około 3,5% portfela. Tak więc większość pieniędzy z Immoeast wróciła w sektor nieruchomosci.

Sumując, gotówkę ze sprzedaży Immoeast wydałem następująco (w przybliżeniu):
Prosper - 40% kwoty
LC Corp - 40% kwoty
Plaza Centers - 20% kwoty

Sytuacja Prospera

Dzisiaj w Gazecie Parkiet można było przeczytać, jak Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych stara się pomóc drobnym akcjonariuszom uzyskać jak najwyższą cenę akcji w przyszłym wezwaniu organizowanym przez Torfarm. Sam kilka tygodni temu pisałem o tym do SII i do Pulsu Biznesu. SII przeprowadziło ofensywę medialną w kierunku Torfarmu, utrudniając tym samym drogę do zastosowania bardzo niskiego kursu w wezwaniu. Jednocześnie zapowiedziało wejście na drogę prawną, jeśli kurs wezwania uzna za niewłaściwy. Moje wątpliwości dot. kursu wezwania opisywałem tutaj. Więcej w artykule GG Parkiet tutaj.

Na takie działania ze strony SII kurs zareagował przyzwoitym wzrostem, obecnie przekraczając 8 zł/ akcję. Prospera dokupiłem w czwartek po 6,72, czyli zysk wynosi już około 20%.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarze niecenzuralne, nie odnoszące się do posta, pisane tylko w celach marketingowych i z użyciem opcji Anonimowy - będą usuwane.

W celu komentowania bez logowania, wybierz opcję Nazwa/adres URL