środa, 25 marca 2009

Odbicie na GPW - co robić?

Coraz częściej słyszę głosy osób zainteresowanych powrotem do inwestowania na GPW, czy to przez inwestowanie samodzielne, czy przez fundusze.

Pragnę wszystkich krótko- i średnioterminowców przestrzec, że to może być tylko odbicie i nie wiadomo, w którym momencie się zakończy. Natomiast długoterminowcom wieje wiatr w żagle bo są coraz większe szanse na zmianę długoterminowego trendu na wzrostowy. Wiele spółek jest tanich i wartych przeanalizowania, pomimo że urosły po kilkadziesiąt procent od ostatniego dna.

Dla osób, które nie planują inwestować na GPW samodzielnie a chcą na niej zarobić, pozostają fundusze inwestycyjne. Sam jestem sceptyczny co do takiej metody inwestowania, jako że nie mamy wpływu na to, co fundusz robi z naszymi pieniędzmi a do tego płacimy mu bez względu na to, czy zarabia, czy traci.

Dla osób które pragną wiedzieć, ile zarobią, korzystniejsze jest ulokowanie pieniędzy w banku na z góry ustalony procent.

Rada Polityki Pieniężnej obniża stopy % a za nią banki obniżają oprocentowanie lokat. Za 3-6 miesięcy obecnie dostępne odsetki 6-8% będą już tylko marzeniem, więc decyzje trzeba podejmować szybko: czy inwestujemy długoterminowo na giełdzie (jak się na tym znamy), czy wskakujemy w jeszcze dobrze oprocentowane lokaty, nawet w te 1-3 roczne, jeśli możemy zamrozić pieniądze.

Taką ciekawą ofertą oprocentowania gwarantowanego są bankowe papiery wartościowe, oferowane przez Getin Bank. Najciekawsza jest oferta papierów 3-letnich. Oprocentowanie bazuje na stawce WIBOR3M powiększonej o 3 punkty procentowe (dużo jak na gwarantowane papiery). Obecnie WIBOR3M wynosi 4,21% co w sumie daje 7,21% w skali roku. Oprocentowanie to zmienia się co 3 miesiące na podstawie aktualnych stawek WIBOR3M+3%.

Pieniądze ulokowane w ten sposób są objęte gwarancją Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Do tego stawka WIBOR jest zależna od poziomu stóp procentowych i inflacji, a wiec jeśli wzrośnie inflacja, wzrosną również nasze odsetki. Więcej informacji na ten temat w placówkach banku.

P.S. Bądźcie dociekliwi, bo nie wszyscy pracownicy banków znają się na tym, co oferują.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarze niecenzuralne, nie odnoszące się do posta, pisane tylko w celach marketingowych i z użyciem opcji Anonimowy - będą usuwane.

W celu komentowania bez logowania, wybierz opcję Nazwa/adres URL