wtorek, 31 marca 2009

Czy warto mieć konto w mBanku?

Odpowiem od razu, bo jeśli uważam, że nie warto to po co czytać dalej?

Myślę, że warto mieć konto w mBanku. Dlaczego? Oto powody:

1. Konto jest prowadzone bezpłatnie cały czas, jak je posiadam, czyli od 7 lat. Nie jest to promocja, tylko stała polityka banku. By konto było bezpłatne nie trzeba spełniać jakichkolwiek kryteriów, jest to bezwarunkowe. Jeśli wyjeżdżamy zagranicę, nie trzeba ze względów oszczędnościowych zamykać konta bo ono nic nie kosztuje.

2. Darmowe przelewy do innych banków. Przez większość z tego okresu 7 lat, można było wykonywać przelewy do innych banków bezpłatnie. Kilka lat była prowizja 0,50 zł, ale w tym okresie w innych bankach prowizja wynosiła 1-2 zł. Teraz, kiedy konkurencja na rynku online jest jeszcze większa, bank zapewne będzie utrzymywał darmowe przelewy.

3. Darmowa karta płatnicza, za darmo wydanie, wymiana, brak obowiązkowych ubezpieczeń czy obowiązkowego obrotu. Jak nam ukradną kartę, wydanie nowej j zastrzeżenie starej też jest bezpłatnie.

4. Darmowy dostęp do inwestowania na giełdzie poprzez rachunek eMakler. Rachunek ten jest prowadzony bezpłatnie jeśli raz na pół roku zrobimy jakąś transakcję. Jeśli nie, opłata półroczna za prowadzenie to kilkadziesiąt PLN. Ten rachunek to dobry sposób na zapoznanie się z giełdą dla nowicjuszy z niewielkim kapitałem, lub którzy rzadko dokonują transakcji. Jeśli ktoś częściej używa tego rachunku, np kilkadziesiąt transakcji miesięcznie, to polecam inny rachunek. Tutaj jest to wersja dość uproszczona i nie ma części funkcji rachunku profesjonalnego.

5. Można kupować i sprzedawać bez prowizji jednostki funduszy inwestycyjnych poprzez Supermarket Funduszy Inwestycyjnych (SFI). To jest dobre dla tych, którzy inwestują lub chcą inwestować (oszczędzać) poprzez fundusze.

Podsumowując mBank jest dobry dla każdego, kto ma dostęp do sieci i kto chce cały czas unikać płacenia prowizji za różne usługi bankowe. Lubię testować różne banki i zdarzało mi się, że wpadałem w jakieś prowizje, bo banki tak konstruują oferty, aby łapać na prowizjach. Na przykład w PKO BP płaciłem w sumie 24 zł jak mi ukradli portfel i straciłem kartę: płatne było zastrzeżenie i wydanie nowej. Skradzioną kartę z mBanku zablokowałem za darmo i dali mi nową też za darmo.

Minusem mBanku, na samym początku jest to, że zanim konto będzie otwarte, trzeba się nachodzić na pocztę, wysyłając wniosek o założenie konta i aktywację różnych innych usług. Trzeba też samodzielnie wypełniać różne formularze. Później trzeba czekać na odpowiedź. Pracownicy mBanku popełniają też proste błędy: literówki w dokumentach, adresie itp. i trzeba trochę cierpliwości i dystansu bo to wszystko trwa. Jak już konto i wszystkie usługi będą otwarte, to będzie dobrze.

Kiedyś (na początku tych 7-miu lat) konto w mBanku też dawało wysokie odsetki od oszczędności. Teraz niestety w najlepszym razie pokrywają one inflację. Nauczyłem się jednak, że prawie wszystkie banki czasami stosują strategię niskich odsetek. Jak gdzieś odsetki są wysokie, to nie trwa to z reguły długo: jest to nowy bank albo ma promocję, która obowiązuje może z rok-półtora i by trzeba od nowa zakładać konto gdzieś indziej. Obecnie warto regulować wszystkie sprawy bankowe i część oszczędności trzymać w mBanku a większość oszczędności dać do Getin Banku albo jednego ze SKOK-ów, gdzie są (obecnie) wyższe odsetki.

Dlatego oprócz mBanku mam teraz konto w Getin Banku, Eurobanku i Polbanku, za które (obecnie) nie pobierają mi opłat ale które dają wyższe odsetki. Te banki nie mają jednak takiej długiej historii istnienia jak mBank i takiego wachlarza korzyści (j.w.). Jestem świadomy, że te inne banki mają różne czasowe promocje i trzymam rękę na pulsie. Możliwe, że po zmianie tabeli opłat i prowizji czy obniżeniu odsetek pozamykam błyskawicznie pozostałe rachunki. Dlatego długoterminowo polecam tylko mBank.

Oto linki do zalożenia z mojego polecenia następujących bezplatnych uslug/produktów mBanku:

eKonto - darmowe konto

Supermarket Funduszy Inwestycyjnych - fundusze bez prowizji za nabycie i zbycie
eMax - ciut wyżej oprocentowane niż eKonto, dobre do trzymania bieżących nadwyżek
eMakler - inwestuj na GPW bez oplat za prowadzenie rachunku maklerskiego

Doladowanie komórki - przez mBank mozna bez prowizji doladować komórkę na kartę
Sieć komórkowa mBanku - dostajesz darmowe minuty za korzystanie z uslug mBanku

Chcesz zostać partnerem mBanku i zarabiać na oferowaniu jego produktów

Edycja 25.10.2010:

mBank wprowadził możliwość korzystania ze wszystkich bankomatów w Polsce bez prowizji w zamian za stałą opłatę 5 zł miesięcznie. Oferta przydaje się dla osób, które
- mają daleko do bankomatów bezprowizyjnych,
- mieszkają w małych miejscowościach gdzie jest tylko bankomat PKO BP albo banku spółdzielczego
- często podróżują, nie mają czasu i ochoty na szukanie bezprowizyjnego bankomatu

3 komentarze:

 1. mBank w tym momencie ma podobną ofertę do Aliora, przynajmniej jak chodzi o wypłaty z wszystkich bankomatów.

  Sam mam konto w Aliorze a do niedawna miałem jeszcze w WBK i PKOBP.

  OdpowiedzUsuń
 2. Wg mnie o jeszce jednym sporym minusie mbanku trzeba wspomniec by byc w pelni obiektywnym. Gotowke na konto w mbanku da sie jedynie wplacic poprzez wplatomaty. W malych miastach ich wogole nie ma niestety.

  OdpowiedzUsuń
 3. Karta jest platna 2pln

  OdpowiedzUsuń

Komentarze niecenzuralne, nie odnoszące się do posta, pisane tylko w celach marketingowych i z użyciem opcji Anonimowy - będą usuwane.

W celu komentowania bez logowania, wybierz opcję Nazwa/adres URL