czwartek, 26 marca 2009

Co zrobić z pieniędzmi?

Banalne pytanie, prawda? Jak nie wiesz, co zrobić z pieniędzmi, możesz je po prostu wydać albo oddać innym. Tylko, że nie w tym rzecz. W przyszłości będziesz ich potrzebował. Chcesz je bezpiecznie pomnożyć. Tylko że to nie takie proste. Wokół aż roi się od fałszywych doradców, łasych na pieniądze innych i na różnego rodzaju prowizje. A skąd są pobierane prowizje? Oczywiście bezpośrednio lub pośrednio z Twoich pieniędzy.

Z tego prosty wniosek, że im bardziej pieniędzmi będziesz zarządzał sam, tym mniej prowizji zapłacisz i tym bezpieczniejsza będzie inwestycja. Tylko że mało kto się zna na inwestowaniu/lokowaniu pieniędzy np. bezpośrednio na giełdzie czy w funduszach inwestycyjnych. Dlatego większość wybiera lokaty. Lokaty posiada w ofercie każdy bank, co tworzy ogromną sieć dystrybucji. Lokaty są obecnie dostępne na każdym rogu i dlatego tyle osób posiada lokaty.

Trzymając pieniądze w lokatach, trudno jest zarobić powyżej inflacji, ale łatwo jest się przed nią zabezpieczyć.

Skoro średnioroczna stopa inflacji w Polsce za ostatnie lata to średnio 3%, potrzebujemy lokaty na 3,7% średniorocznie (minus podatek Belki 19%), aby się przed inflacją zabezpieczyć. I takie oprocentowanie lokat spotkalibyśmy w polskich bankach: 3-4% w skali roku.

Na szczęście dla oszczędzających w lokatach, mamy światowy kryzys finansowy. Oznacza to, że banki potrzebują naszych pieniędzy bardziej niż kiedykolwiek, aby zabezpieczyć swoją płynność. Dlatego gotowe są oferować znacznie wyższe odsetki. Jednocześnie nasze należności wobec banku gwarantuje Państwo poprzez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Ciężko o lepszego gwaranta.

Kryzys, jako zjawisko z definicji nadzwyczajne i przeważnie tymczasowe, jest okresem stanów wyjątkowych. Dlatego sądzę że warto wykorzystać ten stan wyjątkowy w celu zarezerwowania sobie jak najwyższego oprocentowania na lokacie na jak najdłuższy okres.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarze niecenzuralne, nie odnoszące się do posta, pisane tylko w celach marketingowych i z użyciem opcji Anonimowy - będą usuwane.

W celu komentowania bez logowania, wybierz opcję Nazwa/adres URL